NagiosQL - en to da_DK translation catalogue (791 entries)

en: (optional)
da_DK: (valgfri)

en: - from table:
da_DK: - fra tabel:

en: - with affected rows:
da_DK: - med påvirkede rækker:

en: 2D coords
da_DK: 2D koordinater

en: 3D coords
da_DK: 3D koordinater

en: </b> of table <b>
da_DK: </b> af tabellen <b>

en: </b>, entry <b>
da_DK: </b>, indgang <b>

en: <b>Check your configuration after import!</b><br>In cause of an error or an uncomplete configuration, re-importing the wrong configuration can solve the problem.
da_DK: <b>Tjek din konfiguration efter import!</b><br>I tilfælde af fejl eller en ufærdig konfiguration, kan en ny importering af den forkerte konfiguration løse problemet.

en: A MySQL database server
da_DK: En MySQL databaseserver

en: A new group added:
da_DK: En ny gruppe tilføjet:

en: A new user added:
da_DK: En ny bruger er tilføjet:

en: Abort
da_DK: Afbryd

en: Access group
da_DK: Adgangsgruppe

en: Access group set for menu item:
da_DK: Adgangsgruppe valgt for menuemnet:

en: Access key holes
da_DK: Adgangs-nøglehuller

en: Access keys
da_DK: Adgangsnøgler

en: Action URL
da_DK: Hændelses URL

en: Activate
da_DK: Aktivér

en: Activate dataset from table:
da_DK: Aktiver datasæt fra tabel:

en: Active
da_DK: Aktive

en: Active checks enabled
da_DK: Aktive tjek aktiveret

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add this host configuration to existing service definitions
da_DK: Tilføj denne værtskonfiguration til eksisterende servicedefinitioner

en: Additional templates
da_DK: Yderligere skabeloner

en: Addon address
da_DK: Tilføjelse adresse

en: Addon settings
da_DK: Tilføjelse-indstillinger

en: Address
da_DK: Adresse

en: Address of your Proxyserver e.g. proxy.yourdomain.com:3128
da_DK: Adresse på din proxyserver f.eks. proxy.ditdomæne.dk:3128

en: Admin can't be deleted
da_DK: Admin kan ikke slettes

en: Administrative Database Password
da_DK: Administrativ database kodeord

en: Administrative Database User
da_DK: Administrativ databasebruger

en: After that - refresh this page to proceed
da_DK: Derefter skal du genopfriske denne side for at fortsætte

en: After the defined amount of seconds the session will terminate for security reasons
da_DK: Efter det foruddefinerede antal sekunder, vil sessionen afbrydes af sikkerhedsmæssige årsagerEfter det foruddefinerede antal sekunder, vil sessionen afbrydes af sikkerhedsmæssige årsager

en: Alarm settings
da_DK: Alarm indstillinger

en: Alarming
da_DK: Alarmering

en: All configs
da_DK: Alle konfigurationer

en: An error occured while writing settings to database:
da_DK: Der opstod en fejl under skrivning af indstillinger til databasen:

en: An error occured while writing settings.php, please check permissions!
da_DK: En fejl opstod ved skrivning af settings.php, kontroller venligst rettigheder!En fejl opstod ved skrivning af settings.php, kontroller venligst rettigheder!

en: Attention, no check commands defined!
da_DK: Bemærk! Ingen tjek-kommandoer defineret!

en: Attention, no commands defined!
da_DK: Bemærk! Ingen kommandoer defineret!

en: Attention, no configuration targets defined!
da_DK: Bemærk! Der er ikke angivet nogen konfigurationsmål!

en: Attention, no contact groups defined!
da_DK: Bemærk! Ingen kontaktgrupper defineret!

en: Attention, no contacts and contactgroups defined!
da_DK: Bemærk! Ingen kontakter eller kontaktgrupper defineret!

en: Attention, no contacts defined!
da_DK: Bemærk! Ingen kontakter defineret!

en: Attention, no contacts or contact groups defined!
da_DK: Bemærk. Der er ikke angivet nogen kontakter eller kontaktgrupper!

en: Attention, no hosts and hostgroups defined!
da_DK: Bemærk! Ingen værter eller værtsgrupper defineret!

en: Attention, no hosts defined!
da_DK: Bemærk! Ingen værter defineret!

en: Attention, no hosts or hostgroups defined!
da_DK: Bemærk! Ingen værter eller værtsgrupper defineret!

en: Attention, no services defined!
da_DK: Bemærk! Ingen services defineret!

en: Attention, no time periods defined!
da_DK: Bemærk! Ingen tidsrammer defineret!

en: Authentication type
da_DK: Godkendelsestype

en: Available
da_DK: Tilgængelig

en: Back
da_DK: Tilbage

en: Backup directory
da_DK: Backupmappe

en: Backup file
da_DK: Backupfil

en: Base directory
da_DK: Rodmappe

en: Both path values were stored in your configuration target settings for localhost.
da_DK: Begge værdier blev gemt i dine konfigurationsmål indstilling for lokalværter.

en: CGI config
da_DK: CGI konfig

en: CGI configuration file
da_DK: CGI konfigurationsfil

en: Calendar
da_DK: Kalender

en: Can submit commands
da_DK: Kan indsende kommandoer

en: Cannot backup and delete the old configuration file (check the permissions)!
da_DK: Kan ikke lave backup af, og slette den gamle, konfigurationsfil (tjek rettigheder)!Kan ikke lave backup af, og slette den gamle, konfigurationsfil (tjek rettigheder)!

en: Cannot backup the old configuration file because the permissions are wrong (remote FTP)!
da_DK: Kan ikke lave backup af den gamle konfigurationsfil da rettighederne er forkerte (fjern-FTP)!Kan ikke lave backup af den gamle konfigurationsfil da rettighederne er forkerte (fjern-FTP)!

en: Cannot backup the old configuration file because the permissions are wrong (remote SFTP)!
da_DK: Kan ikke lave backup af den gamle konfigurationsfil da rettighederne er forkerte (fjern-SFTP)!Kan ikke lave backup af den gamle konfigurationsfil da rettighederne er forkerte (fjern-SFTP)!

en: Cannot delete file because it does not exists (remote FTP)!
da_DK: Kan ikke slette filen da den ikke eksisterer (fjern-FTP)!

en: Cannot delete file because it does not exists (remote SFTP)!
da_DK: Kan ikke slette filen da den ikke eksisterer (fjern-SFTP)!

en: Cannot delete file because the permissions are wrong (remote FTP)!
da_DK: Kan ikke slette filen da rettighederne er forkerte (fjern-FTP)!

en: Cannot delete file because the permissions are wrong (remote SFTP)!
da_DK: Kan ikke slette filen da rettighederne er forkerte (fjern-SFTP)!

en: Cannot delete the file (file does not exist)!
da_DK: Kan ikke slette filen (filen eksisterer ikke)!

en: Cannot delete the file (wrong permissions)!
da_DK: Kan ikke slette filen (forkerte rettigheder)!

en: Cannot find the Nagios binary or no rights for execution!
da_DK: Kan ikke finde Nagios programfilen eller ingen rettigheder til afvikling!Kan ikke finde Nagios programfilen eller ingen rettigheder til afvikling!

en: Cannot get the configuration file (FTP connection failed)!
da_DK: Kan ikke hente konfigurationsfilen (FTP forbindelse mislykkedes)!

en: Cannot get the configuration file (SSH connection failed)!
da_DK: Kan ikke hente konfigurationsfilen (SSH forbindelse mislykkedes)!

en: Cannot get the configuration file (remote file does not exist)!
da_DK: Kan ikke hente konfigurationsfilen (fjern-filen eksisterer ikke)!

en: Cannot open the data file (check the permissions)!
da_DK: Kan ikke åbne datafilen (tjek rettigheder)!

en: Cannot open the temporary file
da_DK: Kan ikke åbne den midlertidige fil

en: Cannot open/overwrite the configuration file (FTP connection failed)!
da_DK: Kan ikke åbne/overskrive konfigurationsfilen (FTP forbindelse fejlede)!

en: Cannot open/overwrite the configuration file (check the permissions on remote system)!
da_DK: Kan ikke åbne/overskrive konfigurationsfilen (tjek rettighederne på fjernsystemet)!

en: Cannot open/overwrite the configuration file (check the permissions)!
da_DK: Kan ikke åbne/overskrive konfigurationsfilen (tjek rettigheder)!

en: Cannot open/overwrite the configuration file (remote SFTP)!
da_DK: Kan ikke åbne/overskrive konfigurationsfilen (fjern-SFTP)!

en: Cannot receive the configuration file (FTP connection)!
da_DK: Kan ikke hente konfigurationsfilen (FTP forbindelse)!

en: Cannot receive the configuration file (SSH connection)!
da_DK: Kan ikke hente konfigurationsfilen (SSH forbindelse)!

en: Cannot write the configuration file (FTP connection failed)!
da_DK: Kan ikke skrive konfigurationsfilen (FTP forbindelse mislykkedes)!

en: Cannot write the configuration file (SSH connection failed)!
da_DK: Kan ikke skrive konfigurationsfilen (SSH forbindelse mislykkedes)!

en: Cgi config file
da_DK: Cgi konfigurationsfil

en: Change password
da_DK: Skift adgangskode

en: Change your current NagiosQL settings (e.g. Database user, Language).
da_DK: Tilpas dine aktuelle NagiosQL indstillinger (f.eks. databasebruger og sprog).Tilpas dine aktuelle NagiosQL indstillinger (f.eks. databasebruger og sprog).

en: Check command
da_DK: Tjek-kommando

en: Check commands
da_DK: Tjek-kommandoer

en: Check configuration files:
da_DK: Kontrollér konfigurationsfiler:

en: Check freshness
da_DK: Tjek friskhed

en: Check interval
da_DK: Tjek interval

en: Check period
da_DK: Tjek-periode

en: Check settings
da_DK: Tjek-indstillinger

en: Check the permissions of the created paths!
da_DK: Kontrollér rettighederne for de oprettede stier!

en: Check which of the supported extensions are installed. At least one of them is required.
da_DK: Kontroller hvilke af de understøttede udvidelser der er installeret. Mindst en af dem er krævet.Kontroller hvilke af de understøttede udvidelser der er installeret. Mindst en af dem er krævet.

en: Check written configuration files
da_DK: Kontrollér skrevne konfigurationsfiler

en: Checking Client
da_DK: Kontrollerer klient

en: Checking PHP extensions
da_DK: Kontrollerer PHP udvidelser

en: Checking PHP version
da_DK: Kontrollerer PHP version

en: Checking System Permission
da_DK: Kontrollerer system-rettigheder

en: Checking available database interfaces
da_DK: Kontrollerer tilgængelige database-grænseflader

en: Checking php.ini/.htaccess settings
da_DK: Kontrollerer php.ini/.htaccess indstillinger

en: Checking requirements
da_DK: Kontrollerer krav

en: Chinese (Simplified)
da_DK: Kinesisk (simpelt)

en: Command
da_DK: Kommando

en: Command definitions
da_DK: Kommando-definitioner

en: Command line
da_DK: Kommandolinje

en: Command modified:
da_DK: Kommando ændret:

en: Command name
da_DK: Kommandonavn

en: Command type
da_DK: Kommandotype

en: Command view
da_DK: Kommandovisning

en: Commands
da_DK: Kommandoer

en: Common
da_DK: Fælles

en: Common files cannot be removed from target systems - please check manually
da_DK: Grundlæggende filer kan ikke fjernes fra destinations-systemet - kontrollér venligst manueltGrundlæggende filer kan ikke fjernes fra destinations-systemet - kontrollér venligst manuelt

en: Common settings
da_DK: Fælles indstillinger

en: Config domain checks
da_DK: Konfigurationsdomæne tjeks

en: Config domain name
da_DK: Konfigurationsdomæne navn

en: Config name
da_DK: Konfig. navn

en: Config name filter
da_DK: Konfig. navnefilter

en: Config targets
da_DK: Konfigurationsmål

en: Configuration directories
da_DK: Konfigurationsmapper

en: Configuration domain administration
da_DK: Konfigurationsdomæne administration

en: Configuration file
da_DK: Konfigurationsfil

en: Configuration file successfully written!
da_DK: Konfigurationsfiler blev skrevet korrekt!

en: Configuration files successfully written!
da_DK: Konfigurationsfilerne blev skrevet korrekt!

en: Configuration import
da_DK: Konfigurationsimport

en: Configuration name
da_DK: Konfigurationsnavn

en: Configuration read failed (remote):
da_DK: Læsning af konfigurationen mislykkedes (fjern):

en: Configuration successfully written:
da_DK: Konfiguration blev skrevet korrekt:

en: Configuration target
da_DK: Konfigurationsmål

en: Configuration write failed (FTP connection failed):
da_DK: Konfigurationsskrivning mislykkedes (FTP forbindelse fejlede):

en: Configuration write failed (remote):
da_DK: Konfigurationsskrivning mislykkedes (fjern):

en: Configuration write failed:
da_DK: Konfigurationsskrivning mislykkedes:

en: Configure Settings
da_DK: Konfigurér indstillinger

en: Confirm password
da_DK: Bekræft adgangskode

en: Connection check
da_DK: Forbindelsestjek

en: Connection to remote system failed (FTP connection):
da_DK: Kan ikke tilslutte til fjern-systemet (FTP forbindelse):

en: Connection to remote system failed (SSH2 connection):
da_DK: Kan ikke tilslutte til fjern-systemet (SSH2 forbindelse):

en: Connection to the database server has failed by reason:
da_DK: Forbindelsen til database-serveren mislykkedes med årsagen:

en: Connection type
da_DK: Forbindelsestype

en: Connot open/write to config/settings.php
da_DK: Kan ikke åbne/skrive til config/settings.php

en: Contact data
da_DK: Kontaktdata

en: Contact group
da_DK: Kontaktgruppe

en: Contact group modified:
da_DK: Kontaktgruppe ændret:

en: Contact groups
da_DK: Kontaktgrupper

en: Contact modified:
da_DK: Kontakt ændret:

en: Contact name
da_DK: Kontaktnavn

en: Contact template modified:
da_DK: Kontaktskabelon ændret:

en: Contact templates
da_DK: Kontakt-skabeloner

en: Contacts
da_DK: Kontakter

en: Converting database fields to utf8 character set
da_DK: Konverterer databasefelter til utf8 tegnsæt

en: Converting database tables to utf8 character set
da_DK: Konverterer databasetabeller til utf8 tegnsæt

en: Converting database to utf8 character set
da_DK: Konverterer databasen til utf8 tegnsæt

en: Copy
da_DK: Kopiér

en: Could be loaded. Please add in php.ini
da_DK: Kunne indlæses. Tilføj venligst i php.ini

en: Could not open directory
da_DK: Kunne ikke åbne mappen

en: Create NagiosQL config paths?
da_DK: Opret NagiosQL konfigurationsstier?

en: Create NagiosQL database user
da_DK: Opret NagiosQL databasebruger

en: Create and/or store NagiosQL path settings
da_DK: Opret og/eller gem NagiosQL sti-indstillinger

en: Create new NagiosQL database
da_DK: Opret ny NagiosQL database

en: Creating new database
da_DK: Opretter ny database

en: Curl module not loaded, Proxy will be deactivated!
da_DK: Curl modulet ikke indlæst, proxy vil være deaktiveret!

en: Danish
da_DK: Dansk

en: Data domain
da_DK: Datadomæne

en: Data domain administration
da_DK: Datadomæne administration

en: Data domains
da_DK: Datadomæner

en: Data import
da_DK: Dataimport

en: Data lines per page
da_DK: Datalinjer per side

en: Data set copied - table [new name]:
da_DK: Datasæt kopieret - tabel[nyt navn]:

en: Data set copy failed - table [new name]:
da_DK: Datasæt kopi mislykkedes- tabel [nyt navn]:

en: Data were successfully inserted to the data base!
da_DK: Data blev korrekt indsat i databasen!

en: Database Configuration
da_DK: Database konfiguration

en: Database Server
da_DK: Databaseserver

en: Database Server Port
da_DK: Database serverport

en: Database Type
da_DK: Databasetype

en: Database already exists and drop database was not selected, please correct or manage manually
da_DK: Databasen eksisterer allerede og sletning af database var ikke valgt, ret venligst eller håndter manueltDatabasen eksisterer allerede og sletning af database var ikke valgt, ret venligst eller håndter manuelt

en: Database connection failed. Upgrade not available!
da_DK: Databaseforbindelse mislykkedes. Opgradering er ikke tilgængelig!

en: Database entry failed! No write access!
da_DK: Databaseskrivning mislykkedes! Ingen skriveadgang!

en: Database entry failed! Not all necessary data filled in!
da_DK: Database-skrivning mislykkedes! Ikke alle nødvendige data blev skrevet!

en: Database errors while converting to utf-8:
da_DK: Databasefejl ved konvertering til utf-8:

en: Database name
da_DK: Databasenavn

en: Database password
da_DK: Database adgangskode

en: Database server connection (NagiosQL user)
da_DK: Databaseserver forbindelse (NagiosQL bruger)

en: Database server connection (privileged user)
da_DK: Database server forbindelse (privilegeret bruger)

en: Database server support
da_DK: Database server undstøttelse

en: Database server version
da_DK: Databaseserver version

en: Database type in settings file is wrong (config/settings.php). Upgrade not available!
da_DK: Databasetypen i indstillingsfilen er forkert (config/settings.php). Opgradering er ikke tilgængelig!

en: Database type not defined!
da_DK: Databasetype er ikke defineret!

en: Database user
da_DK: Databasebruger

en: Database values in settings file are missing (config/settings.php). Upgrade not available!
da_DK: Databaseværdier i indstillingsfilen mangler (config/settings.php). Opgradering er ikke tilgængelig!

en: Dataset successfully activated. Affected rows:
da_DK: Datasæt aktiveret korrekt. Påvirkede rækker:

en: Dataset successfully deactivated. Affected rows:
da_DK: Datasæt korrekt deaktiveret. Påvirkede rækker:

en: Dataset successfully deleted. Affected rows:
da_DK: Datasæt slettet korrekt. Påvirkede rækker:

en: Deactivate
da_DK: Deaktivér

en: Decide between authentication based on your Webserver<br>e.g. Apache configuration (config file or htaccess) or NagiosQL
da_DK: Vælg godkendelsesmetode baseret på din webserver<br>f.eks. Apache konfiguration (konfig fil eller htaccess) eller NagiosQLVælg godkendelsesmetode baseret på din webserver<br>f.eks. Apache konfiguration (konfig fil eller htaccess) eller NagiosQL

en: Decode UTF8 data in config files
da_DK: Afkod UTF8 data i konfigurationsfiler

en: Default values file is not available or not readable (install/functions/initial_settings.php). Installation possible, but without predefined data!
da_DK: Standardværdi filen er ikke tilgængelig eller er ikke læsbar (install/functions/initial_settings.php). Installation er mulig, men uden foruddefineret data!

en: Define Menu Accessrights
da_DK: Definer menu adgangsrettigheder

en: Define contact groups (contactgroups.cfg)
da_DK: Definér kontaktgrupper (contactgroups.cfg)

en: Define contact templates (contacttemplates.cfg)
da_DK: Definér kontaktskabeloner (contacttemplates.cfg)

en: Define contacts (contacts.cfg)
da_DK: Definér kontakter (contacts.cfg)

en: Define host dependencies (hostdependencies.cfg)
da_DK: Definer værts-afhængigheder (hostdependencies.cfg)

en: Define host escalation (hostescalations.cfg)
da_DK: Definer værts-eskalering (hostescalations.cfg)

en: Define host extended information (hostextinfo.cfg)
da_DK: Definer udvidet værts-information (hostextinfo.cfg)

en: Define host groups (hostgroups.cfg)
da_DK: Definer værtsgrupper (hostgroups.cfg)

en: Define hosts (hosts.cfg)
da_DK: Definer værter (hosts.cfg)

en: Define service dependencies (servicedependencies.cfg)
da_DK: Definer service-afhængigheder (servicedependencies.cfg)

en: Define service escalation (serviceescalations.cfg)
da_DK: Definer service-eskalering (serviceescalations.cfg)

en: Define service extended information (serviceextinfo.cfg)
da_DK: Definer udvidet service-information (serviceextinfo.cfg)

en: Define service groups (servicegroups.cfg)
da_DK: Definer servicegrupper (servicegroups.cfg)

en: Define service templates (servicetemplates.cfg)
da_DK: Definer serviceskabeloner (servicetemplates.cfg)

en: Define services (services.cfg)
da_DK: Definer services (services.cfg)

en: Definitions
da_DK: Definitioner

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete backup files
da_DK: Slet backupfiler

en: Delete config files
da_DK: Slet konfig. filer

en: Delete data from table:
da_DK: Slet data fra tabel:

en: Delete dataset id:
da_DK: Slet datasæt-id:

en: Delete existing NagiosQL database
da_DK: Slet eksisterende NagiosQL database

en: Delete failed because a database error:
da_DK: Sletning mislykkedes på grund af en databasefejl:

en: Delete log entries
da_DK: Slet log indgange

en: Delete logentries between:
da_DK: Slet log-indgange mellem:

en: Dependency period
da_DK: Afhængigheds-periode

en: Dependent hostgroups
da_DK: Afhængige værtsgrupper

en: Dependent hosts
da_DK: Afhængige værter

en: Dependent servicegroups
da_DK: Afhængige servicegrupper

en: Dependent services
da_DK: Afhængige services

en: Deploy NagiosQL settings
da_DK: Udsend NagiosQL indstillinger

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Different tools
da_DK: Forskelligt værktøj

en: Directory with SSH key pair
da_DK: Mappe med SSH nøglepar

en: Disable
da_DK: Deaktiver

en: Display name
da_DK: Visnings-navn

en: Do it
da_DK: Gør det

en: Do you really want to delete all log entries between the selected dates?
da_DK: Ønsker du virkelig at slette alle log-indgange mellem de valgte datoer?

en: Do you really want to delete all marked entries?
da_DK: Ønsker du virkelig at slette alle markerede indgange?

en: Do you really want to delete this database entry:
da_DK: Ønsker du virkelig at slette denne database-indgang:

en: Domain
da_DK: Domæne

en: Domain modified:
da_DK: Domæne ændret:

en: Domains
da_DK: Domæner

en: Donate for NagiosQL on sourceforge
da_DK: Donér til NagiosQL på sourceforge

en: Donate to support NagiosQL
da_DK: Donér for at understøtte NagiosQL

en: Down
da_DK: Ned

en: Drop database if already exists?
da_DK: Slet databasen hvis den allerede eksisterer?

en: Dutch
da_DK: Hollandsk

en: EMail address
da_DK: E-mail adresse

en: ENABLED
da_DK: AKTIVERET

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Enable group administration
da_DK: Aktiver gruppeadministration

en: Enable or disable the automatic online version check.
da_DK: Aktiver eller deaktiver automatisk online versionstjek.

en: Enable or disable the warning if a required field contains no data in objects with templates
da_DK: Aktiver eller deaktiver advarsel hvis et krævet fejl ikke indeholder data i objekter med skabelonerAktiver eller deaktiver advarsel hvis et krævet fejl ikke indeholder data i objekter med skabeloner

en: Encoding
da_DK: Tegnkodning

en: Encoding should be set to nothing else than utf-8. Any changes at your own risk
da_DK: Tegnkodningen bør ikke være sat til andet en utf-8. Ændringer er på egen risikoTegnkodningen bør ikke være sat til andet en utf-8. Ændringer er på egen risiko

en: English
da_DK: Engelsk

en: Entry
da_DK: Indgang

en: Entry cannot be activated because it is used by another configuration
da_DK: Emnet kan ikke aktiveres da det bruges af en anden konfiguration

en: Environment check
da_DK: Miljøcheck

en: Environment test sucessfully passed
da_DK: Miljøtest bestået korrekt

en: Error in setting the correct locale, please report this error with the associated output of  'locale -a' to bugs@nagiosql.org
da_DK: Fejl ved indstilling af korrekt lokalitet, rapportér venligst denne fejl med det tilknyttede output fra  'locale -a' til bugs@nagiosql.orgFejl ved indstilling af korrekt lokalitet, rapportér venligst denne fejl med det tilknyttede output fra  'locale -a' til bugs@nagiosql.org

en: Error in setting the correct locale, please report this error with the associated output of 'locale -a'
da_DK: Fejl i indstilling af korrekt lokalitet, rapporter venligst denne fejl hos det tilknyttede output fra 'locale -a'Fejl i indstilling af korrekt lokalitet, rapporter venligst denne fejl hos det tilknyttede output fra 'locale -a'

en: Error while connecting to database:
da_DK: Fejl ved forbindelse til databasen:

en: Error while inserting the data to the data base:
da_DK: Fejl ved indsætning af data i databasen:

en: Error while selecting data from database:
da_DK: Fejl ved udtræk af data fra databasen:

en: Error while selecting settings table.
da_DK: Fejl ved valg af indstillingstabellen.

en: Error: wrong number of arguments - cannot import service group members
da_DK: Fejl: forkert antal argumenter - kan ikke importere servicegruppe medlemmerFejl: forkert antal argumenter - kan ikke importere servicegruppe medlemmer

en: Errors while deleting the old configuration file - please check!:
da_DK: Fejl ved sletning af den gamle konfig. fil - kontrollér venligst!:

en: Escalation options
da_DK: Eskalerings indstillinger

en: Escalation period
da_DK: Eskalerings-periode

en: Event handler
da_DK: Hændelses behandler

en: Event handler enabled
da_DK: Hændelses behandler aktiveret

en: Exclude
da_DK: Ekskludér

en: Execution failure criteria
da_DK: Afviklings fejlkriterie

en: Extended Host
da_DK: Udvidet vært

en: Extended Service
da_DK: Udvidet service

en: FTP module not loaded!
da_DK: FTP modulet er ikke indlæst!

en: File
da_DK: Fil

en: File deleted
da_DK: Filen er slettet

en: File imported - File [overwite flag]:
da_DK: Fil importeret - Fil [overskriv flag]:

en: File upload error:
da_DK: Fil-upload fejl:

en: Filter string
da_DK: Filtrér streng

en: Finish
da_DK: Færdig

en: Finishing Setup
da_DK: Færdiggør installation

en: First let's check your local environment and find out if everything NagiosQL needs is available.
da_DK: Lad os først undersøge dit lokale miljø, og se om alt hvad NagiosQL skal bruge er tilgængeligt.Lad os først undersøge dit lokale miljø, og se om alt hvad NagiosQL skal bruge er tilgængeligt.

en: First notification
da_DK: Første besked

en: First notification delay
da_DK: Første besked forsinkelse

en: Flap detection enabled
da_DK: Flap-opdagelse aktiveret

en: Flap detection options
da_DK: Flap-opdagelse indstillinger

en: For questions please visit
da_DK: Ved spørgsmål besøg venligst

en: For questions, the online support forum or contact information visit our website:
da_DK: Ved spørgsmål, kontaktoplysninger eller adgang til online supportforum besøg vores hjemmeside:

en: Formcheck
da_DK: Formkontrol

en: Free variable definitions
da_DK: Frie variabeldefinitioner

en: French
da_DK: Fransk

en: Freshness treshold
da_DK: Friskhedsgrænse

en: Friday
da_DK: Fredag

en: From
da_DK: Fra

en: Function
da_DK: Funktion

en: Functions to administrate NagiosQL V3
da_DK: Funktioner til at administrere NagiosQL V3

en: Generic name
da_DK: Standardnavn

en: German
da_DK: Tysk

en: Group
da_DK: Gruppe

en: Group admin
da_DK: Gruppe-admin

en: Group administration
da_DK: Gruppe-administration

en: Group members
da_DK: Gruppemedlemmer

en: Group name
da_DK: Gruppenavn

en: Groupname
da_DK: Gruppenavn

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Help editor
da_DK: Hjælpeeditor

en: Help text editor
da_DK: Hjælpe-tekst editor

en: Hide menu
da_DK: Skjul menu

en: Hide relation data
da_DK: Skjul relationsdata

en: High flap threshold
da_DK: Høj flap grænse

en: Hold CTRL to select<br>more than one
da_DK: Hold CTRL nede for at<br>vælge mere end én

en: Hold CTRL to select<br>more than one entry
da_DK: Hold CTRL tasten nede<br>for mere end et emne

en: Host backup directory
da_DK: Vært backupmappe

en: Host command
da_DK: Værtskommando

en: Host dependencies
da_DK: Værts-afhængigheder

en: Host dependency
da_DK: Værts-afhængighed

en: Host dependency modified:
da_DK: Værts-afhængighed ændret:

en: Host directory
da_DK: Værtsmappe

en: Host escalation
da_DK: Værts-eskalering

en: Host escalation modified:
da_DK: Værts-eskalering ændret:

en: Host escalations
da_DK: Værts-eskaleringer

en: Host ext. info
da_DK: Udv. værts-info

en: Host extended information modified:
da_DK: Udvidet værts-information ændret:

en: Host file deleted:
da_DK: Værtsfil slettet:

en: Host group
da_DK: Værtsgruppe

en: Host group members
da_DK: Værtsgruppe medlemmer

en: Host group modified:
da_DK: Værtsgruppe ændret:

en: Host group name
da_DK: Værtsgruppenavn

en: Host groups
da_DK: Værtsgrupper

en: Host modified:
da_DK: Vært ændret:

en: Host name
da_DK: Værtsnavn

en: Host notif. enable
da_DK: Vært notif. aktiver

en: Host options
da_DK: Værts indstillinger

en: Host template definition (hosttemplates.cfg)
da_DK: Værtsskabelon definition (hosttemplates.cfg)

en: Host template modified:
da_DK: Værtsskabelon ændret:

en: Host template name
da_DK: Værtsskabelon navn

en: Host templates
da_DK: Værtsskabeloner

en: Hostgroups
da_DK: Værtsgrupper

en: Hostname
da_DK: Værtsnavn

en: Hosts
da_DK: Værter

en: How many entries per side should be visibile (e.g. services or hosts)
da_DK: Hvor mange emner der skal være synlig per side (f.eks services eller værter)Hvor mange emner der skal være synlig per side (f.eks services eller værter)

en: IP-Address or hostname of the database server<br>e.g. localhost
da_DK: IP-adresse eller værtsnavn for databaseserveren<br>f.eks. localhost

en: Icon image
da_DK: Ikon-billede

en: Icon image ALT text
da_DK: Ikon-billede ALT tekst

en: If you like NagiosQL and it simplifies your daily work, then you may want to support the project by making a donation. This helps us to keep NagiosQL alive and to cover our costs. Thank you for your donation!
da_DK: Hvis du kan lide NagiosQL og den gør dit daglige arbejde nemmere, vil du måske overveje at hjælpe projektet med en donation. Dette hjælper os med at holde NagiosQL i live og dække vores udgifter. Tak for din donation!

en: If you need a secure connection, select HTTPS instead of HTTP
da_DK: Hvis du har behov for en sikker forbindelse, vælg HTTPS i stedet for HTTPHvis du har behov for en sikker forbindelse, vælg HTTPS i stedet for HTTP

en: If you require a Proxyserver to connect to the Internet (Port 80), please define one.
da_DK: Hvis det kræver en proxyserver for at forbinde til internettet (port 80), angiv venligst en.Hvis det kræver en proxyserver for at forbinde til internettet (port 80), angiv venligst en.

en: If you select the create path option, be sure that the NagiosQL base path exist and the webserver demon has write access to it. So the installer will create the required subdirectories in your localhost's filesystem (hosts, services, backup etc.)
da_DK: Hvis du vælge opret sti funktionen, skal du sørge for at NagiosQL grundstien eksisterer, og at webserver dæmonen har adgang til den. Derefter vil installationsprogrammet oprette de nødvendige undermapper i din lokalværts filsystem (hosts, services, backup osv.)

en: Import
da_DK: Importér

en: Import Nagios sample config?
da_DK: Importer Nagios eksempel-konfiguration?

en: Import Nagios sample data
da_DK: Importer Nagios eksempeldata

en: Import directory
da_DK: Importmappe

en: Import file
da_DK: Importér fil

en: Import file does not exist or is not readable:
da_DK: Importfilen eksisterer ikke eller er ikke læsbar:

en: In order for a user to get access, he needs to be member of the group selected here.
da_DK: For at en bruger kan få adgang skal han være medlem af denne valgte gruppe.For at en bruger kan få adgang skal han være medlem af denne valgte gruppe.

en: Inactive
da_DK: Inaktive

en: Include
da_DK: Inkludér

en: Included in demon configuration
da_DK: Inkluderet i dæmonkonfigurationen

en: Information PopUp
da_DK: Informations-popup

en: Inherit parents
da_DK: Nedarv overordnede

en: Initial NagiosQL Password
da_DK: Første NagiosQL adgangskode

en: Initial NagiosQL User
da_DK: Første NagiosQL bruger

en: Initial state
da_DK: Start-tilstand

en: Insert
da_DK: Indsæt

en: Inserting initial data to settings database has failed:
da_DK: Indsætning af grunddata i indstillingsdatabasen mislykkedes:

en: Inserting path data to database has failed:
da_DK: Indsætning af stidata i databasen mislykkedes:

en: Installation cannot continue, please make sure you have the mysql extension loaded!
da_DK: Installationen kan ikke fortsætte, sørg venligst for at du har mysql udvidelsen indlæst!

en: Installation cannot continue, please make sure you have the pgsql extension loaded!
da_DK: Installationen kan ikke fortsætte, sørg venligst for at du har pgsql udvidelsen indlæst!

en: Installation cannot continue, postgres is not yet available in beta!
da_DK: Installationen kan ikke fortsætte, postgres er endnu ikke tilgængelig i beta!

en: Installed
da_DK: Installeret

en: Installed NagiosQL version
da_DK: Installeret NagiosQL version

en: Installing NagiosQL database tables
da_DK: Installerer NagiosQL databasetabeller

en: Is volatile
da_DK: Er flygtig

en: It is not possible to write config files directly from the common domain!
da_DK: Det er ikke muligt at skrive konfig. filer direkte fra fællesdomænet!

en: Italian
da_DK: Italiensk

en: Language
da_DK: Sprog

en: Last database update:
da_DK: Sidste database-opdatering:

en: Last file change of the configuration target
da_DK: Sidste filændring af konfigurationsmålet

en: Last notification
da_DK: Sidste besked

en: Load default text
da_DK: Indlæs standardtekst

en: Local hostname or IP address
da_DK: Lokalt værtsnavn eller ip-adresse

en: Local import file
da_DK: Lokal importfil

en: Localhost can't be deleted
da_DK: Localhost kan ikke slettes

en: Logbook
da_DK: Logbog

en: Logged in:
da_DK: Logget ind:

en: Login
da_DK: Log ind

en: Login failed!
da_DK: Login mislykkedes!

en: Login successfull
da_DK: Korrekt login

en: Logout
da_DK: Log ud

en: Low flap threshold
da_DK: Lav flap grænse

en: Main key
da_DK: Primær nøgle

en: Main page
da_DK: Hovedside

en: Mark all shown datasets
da_DK: Marker alle viste datasæt

en: Marked
da_DK: Markeret

en: Max check attempts
da_DK: Maks tjek forsøg

en: Members
da_DK: Medlemmer

en: Menu access
da_DK: Menuadgang

en: Menu page
da_DK: Menuside

en: Method
da_DK: Metode

en: Misc commands
da_DK: Div. kommandoer

en: Missing database connection parameter!
da_DK: Manglende database-forbindelses parameter!

en: Missing server connection parameter!
da_DK: Manglende server-forbindelses parameter!

en: Modify
da_DK: Tilpas

en: Modify selection
da_DK: Tilpas markering

en: Monday
da_DK: Mandag

en: Monitoring
da_DK: Overvågning

en: MySQL Server
da_DK: MySQL server

en: MySQL Server Port
da_DK: MySQL serverport

en: MySQL Server Port, default is 3306
da_DK: MySQL serverport, standard er 3306

en: NOT AVAILABLE
da_DK: IKKE TILGÆNGELIG

en: NOT ENABLED
da_DK: DEAKTIVERET

en: Nagios Configuration
da_DK: Nagios konfiguration

en: Nagios base directory
da_DK: Nagios rodmappe

en: Nagios binary file
da_DK: Nagios programfil

en: Nagios binary or configuration file not found (remote SSH)!
da_DK: Nagios programfil eller konfigurationsfil ikke fundet (fjern- SSH)!

en: Nagios command file
da_DK: Nagios kommandofil

en: Nagios command file not found (remote SSH)!
da_DK: Nagios kommandofil ikke fundet (fjern-SSH)!

en: Nagios command file not found or no rights to write!
da_DK: Nagios kommandofil ikke fundet eller ingen ret til at skrive!

en: Nagios config
da_DK: Nagios konfig

en: Nagios config file
da_DK: Nagios konfig. fil

en: Nagios config path
da_DK: Nagios konfigurationssti

en: Nagios control
da_DK: Nagioskontrol

en: Nagios daemon is not running
da_DK: Nagios dæmonen kører ikke

en: Nagios daemon is not running, cannot send restart command!
da_DK: Nagios daemon kører ikke, kan ikke sende genstart kommando!

en: Nagios daemon successfully restarted
da_DK: Nagios daemon genstartet korrekt

en: Nagios daemon successfully restarted (remote SSH)
da_DK: Nagios daemon genstartet korrekt (fjern-SSH)

en: Nagios main configuration file
da_DK: Primær Nagios konfigurationsfil

en: Nagios process file
da_DK: Nagios procesfil

en: Nagios restart is not possible via FTP remote connection!
da_DK: Nagios genstart er ikke muligt via FTP fjern-forbindelse!

en: NagiosQL Administration
da_DK: NagiosQL administration

en: NagiosQL DB Password
da_DK: NagiosQL DB adgangskode

en: NagiosQL DB User
da_DK: NagiosQL DB bruger

en: NagiosQL User Setup
da_DK: NagiosQL bruger-opsætning

en: NagiosQL config path
da_DK: NagiosQL konfigurationssti

en: NagiosQL config path is not writeable - only database values updated
da_DK: NagiosQL konfigurationsti er ikke skrivbar - kun databaseværdier er opdateret

en: NagiosQL path values
da_DK: NagiosQL sti værdier

en: NagiosQL support page
da_DK: NagiosQL support side

en: NagiosQL was translated into various languages​​. Since some translators are no longer available in later versions, there may be untranslated words or phrases. If you want to help us complete the translation, correct them or introduce a new language​​, then sign up with us now! The translations are simply feasible online - we use an open translation service where you can register for free at any time:
da_DK: NagiosQL blev oversat til forskellige sprog. Da nogen oversættere ikke har været med i nyere versioner, kan der være uoversatte ord eller sætninger. Hvis du har lyst til at være med til at færdiggøre oversættelsen, rette den eller oprette et nyt sprog, så meld dig til nu! Oversættelsen foregår nemt online - vi bruger en åben oversættelsesservice hvor du kan registrere dig ganske gratis når som helst:

en: Name of the NagiosQL database<br>e.g. db_nagiosql_v3
da_DK: Navn på NagiosQL databasen<br>f.eks. db_nagiosql_v3

en: New Domain inserted:
da_DK: Nyt domæne indsat:

en: New command inserted:
da_DK: Ny kommando indsat:

en: New contact group inserted:
da_DK: Ny kontaktgruppe indsat:

en: New contact inserted:
da_DK: Ny kontakt indsat:

en: New contact template inserted:
da_DK: Ny kontaktskabelon indsat:

en: New host dependency inserted:
da_DK: Ny værts-afhængighed indsat:

en: New host escalation inserted:
da_DK: Ny værts-eskalering indsat:

en: New host extended information inserted:
da_DK: Ny udvidet værts-information indsat:

en: New host group inserted:
da_DK: Ny værtsgruppe indsat:

en: New host inserted:
da_DK: Ny vært indsat:

en: New host template inserted:
da_DK: Ny værtsskabelon indsat:

en: New installation only - updates are only supported using the same database interface!
da_DK: Kun ny installation - opdateringer er kun understøttet når samme database grænseflade benyttes!

en: New password
da_DK: Ny adgangskode

en: New service dependency inserted:
da_DK: Ny service-afhængighed indsat:

en: New service escalation inserted:
da_DK: Ny service-eskalering indsat:

en: New service extended information inserted:
da_DK: Ny udvidet service-information indsat:

en: New service group inserted:
da_DK: Ny servicegruppe indsat:

en: New service inserted:
da_DK: Ny service indsat:

en: New service template inserted:
da_DK: Ny serviceskabelon indsat:

en: New time period inserted:
da_DK: Ny tidsramme indsat:

en: Next
da_DK: Næste

en: No
da_DK: Nej

en: No SQL update files available
da_DK: Ingen SQL opdateringsfil er tilgængelig

en: No backup files or no permission to read the backup files
da_DK: Ingen backupfiler eller ingen rettigheder til at læse backupfilerne

en: No configuration items defined!
da_DK: Ingen konfigurationsemner defineret!

en: No data
da_DK: Ingen data

en: No data deleted. Probably the dataset does not exist or it is protected from delete.
da_DK: Ingen data slettet. Datasættet eksisterer sikker ikke, eller er beskyttet mod sletning.Ingen data slettet. Datasættet eksisterer sikker ikke, eller er beskyttet mod sletning.

en: No data deleted. Probably the dataset does not exist, it is protected from deletion or you do not have write permission.
da_DK: Ingen data slettet. Sandsynligvis eksisterer datasættet ikke, det er beskyttet mod sletning eller du har ikke skriverettigheder.

en: No data deleted. Probably the dataset does not exist, it is protected from deletion, you do not have write permission or it has relations to other configurations which cannot be deleted. Use the "info" function for detailed informations about relations!
da_DK: Ingen data slettet. Sandsynligvis eksisterer datasættet ikke, det er beskyttet mod sletning, du har ikke skriverettigheder eller det har relationer til andre konfigurationer som ikke kan slettes. Brug "Info" funktionen for detaljerede oplysninger om relationer!

en: No dataset activated. Maybe the dataset does not exist or you do not have write permission.
da_DK: Ingen datasæt aktiveret. Måske eksisterer datasættet ikke eller du har ikke skriverettigheder.

en: No dataset activated. Maybe the dataset does not exist, no dataset was selected or you do not have write permission.
da_DK: Ingen datasæt aktiveret. Måske eksisterer datasættet ikke, der blev ikke valgt nogen datasæt eller du har ikke skriverettigheder.

en: No dataset copied. Maybe the dataset does not exist or you do not have write permission.
da_DK: Ingen datasæt kopieret Måske eksisterer datasættet ikke eller du har ikke skriverettigheder.

en: No dataset deactivated. Maybe the dataset does not exist or you do not have write permission.
da_DK: Ingen datasæt deaktiveret. Måske eksisterer datasætter ikke eller du har ikke skriverettigheder.

en: No dataset deactivated. Maybe the dataset does not exist, it is protected from deactivation, no dataset was selected or you do not have write permission. Use the "info" function for detailed informations about relations!
da_DK: Ingen datasæt deaktiveret. Måske eksisterer datasættet ikke, det er beskyttet mod deaktivering, ingen datasæt var valgt eller du har ikke skriverettigheder. Brug "Info" funktionen for detaljerede oplysninger om relationer!

en: No dataset or no activated dataset found - empty configuration written
da_DK: Ingen datasæt eller aktivere datasæt fundet - skrev tom konfiguration

en: No information available
da_DK: Ingen information tilgængelig

en: No permission to open configuration!
da_DK: Ingen rettigheder til at åbne konfigurationen!

en: No valid configuration found:
da_DK: Ingen gyldig konfiguration fundet:

en: Nofification failure criteria
da_DK: Besked fejlkriterie

en: Not used
da_DK: Ikke brugt

en: Notes
da_DK: Noter

en: Notes URL
da_DK: Noter URL

en: Notification enabled
da_DK: Besked aktiveret

en: Notification interval
da_DK: Besked interval

en: Notification options
da_DK: Besked indstillinger

en: Notification period
da_DK: Besked periode

en: Object access restrictions
da_DK: Objekt-adgangsbegrænsninger

en: Obsess over host
da_DK: Vær besat af vært

en: Obsess over service
da_DK: Vær besat af service

en: Old password
da_DK: Gammel adgangskode

en: Old password is wrong
da_DK: Gammel adgangskode er forkert

en: Online Documentation
da_DK: Online dokumentation

en: Online version check
da_DK: Online versionscheck

en: Only added rights to existing user
da_DK: Tilføjede kun rettigheder til eksisterende bruger

en: Overwrite database
da_DK: Overskriv database

en: PECL Extension:
da_DK: PECL udvidelse:

en: PHP 5.2.0 or greater including:
da_DK: PHP 5.2.0 eller nyere inklusiv:

en: PHP Module:
da_DK: PHP modul:

en: PHP ini settings:
da_DK: PHP ini indstillinger:

en: PHP module:
da_DK: PHP modul:

en: Page
da_DK: Side

en: Pager number
da_DK: Personsøgernummer

en: Parallelize checks
da_DK: Parallelle tjeks

en: Parents
da_DK: Overordnede

en: Passive checks enabled
da_DK: Passive tjek aktiveret

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Password for the above mentioned user
da_DK: Adgangskode for den ovennævnte bruger

en: Password successfully modified
da_DK: Adgangskode korrekt ændret

en: Password to connect through your proxy (optional)
da_DK: Adgangskode til at forbinde via din proxy (valgfri)

en: Password too short or password fields unequally!
da_DK: Adgangskode er for kort eller adgangskode-felter ikke ens!

en: Path
da_DK: Sti

en: Picture base directory
da_DK: Rodmappe for billeder

en: Please at least fill in a start or a stop time
da_DK: Indtast venligst en start- eller stoptid

en: Please backup your database before proceeding!
da_DK: Tag venligst en backup af din database før du fortsætter!

en: Please check at least one option from:
da_DK: Vælg mindst en mulighed fra:

en: Please choose a temporary directory with write permissions. The default is the temp directory provided by your OS
da_DK: Vælg en midlertidigt mappe med skrive-rettigheder. Standarden er temp mappen fra dit operativsystemVælg en midlertidigt mappe med skrive-rettigheder. Standarden er temp mappen fra dit operativsystem

en: Please choose your application language
da_DK: Vælg venligst dit program-sprog

en: Please complete the form below. Mandatory fields marked <em>*</em>
da_DK: Udfyld venligst nedenstående formular. Krævede felter er markeret med <em>*</em>Udfyld venligst nedenstående formular. Krævede felter er markeret med <em>*</em>

en: Please delete the install directory to continue!
da_DK: Slet venligst installationsmappen for at fortsætte!

en: Please enter your username and password to access NagiosQL.<br>If you forgot one of them, please contact your Administrator.
da_DK: Indtast venligst dit brugernavn og adgangskode for at tilgå NagiosQL.<br>Hvis du har glemt en af dem, kontakt da venligst din administrator.

en: Please fill in all fields marked with an *
da_DK: Udfyld venligst alle felter markeret med en *

en: Please fill in the password
da_DK: Udfyld venligst adgangskoden

en: Please insert a time definition and a time range
da_DK: Indsæt venligst en tidsdefinition og en tidsramme

en: Please insert a variable name and a variable definition
da_DK: Indsæt venligst et variabelnavn og en variabeldefinition

en: Please repeat the password
da_DK: Gentag venligst adgangskoden

en: Portuguese (Brazilian)
da_DK: Portugisisk (Brasilien)

en: Process perf data
da_DK: Behandl perf data

en: Proxy Address
da_DK: Proxyadresse

en: Proxy Password (optional)
da_DK: Proxy adgangskode (valgfri)

en: Proxy Username (optional)
da_DK: Proxy brugernavn (valgfri)

en: Read
da_DK: Læs

en: Read test on a admin template file (templates/admin/admin_master.tpl.htm)
da_DK: Læse-test på en admin skabelonfil (templates/admin/admin_master.tpl.htm)Læse-test på en admin skabelonfil (templates/admin/admin_master.tpl.htm)

en: Read test on a class file (functions/nag_class.php)
da_DK: Læse-test på en klasse-fil (functions/nag_class.php)

en: Read test on a file template (templates/files/contacts.tpl.dat)
da_DK: Læse-test på en fil-skabelon (templates/files/contacts.tpl.dat)

en: Read test on a image file (images/pixel.gif)
da_DK: Læse-test på en billedfil (images/pixel.gif)

en: Read test on a template file (templates/index.tpl.htm)
da_DK: Læse-test på en skabelonfil (templates/index.tpl.htm)

en: Read test on settings file (config/settings.php)
da_DK: Læse-test på indstillingsfil (config/settings.php)

en: Read test on startsite file (admin.php)
da_DK: Læse-test på en startside-fil (admin.php)

en: Read the INSTALLATION file from NagiosQL to find out, how to fix them.
da_DK: Læs INSTALLATION filen fra NagiosQL for finde vejledning til at løse dem.Læs INSTALLATION filen fra NagiosQL for finde vejledning til at løse dem.

en: Read/Write access:
da_DK: Læs/skriv adgang:

en: Refresh
da_DK: Genopfrisk

en: Registered
da_DK: Registreret

en: Relation information for <b>
da_DK: Relationsinformation for <b>

en: Relation to <b>
da_DK: Relation til <b>

en: Remote execution (FTP SITE EXEC) is not supported on your system!
da_DK: Fjernafvikling (FTP SITE EXEC) er ikke understøttet på dit system!

en: Remote execution of nagios verify command failed (remote SSH)!
da_DK: Fjernafvikling af nagios verificeringskommando mislykkedes (fjern-SSH)!

en: Required:
da_DK: Påkrævet:

en: Requirements
da_DK: Krav

en: Reset filter
da_DK: Nulstil filter

en: Restart Nagios:
da_DK: Genstart Nagios:

en: Restart command successfully send to Nagios
da_DK: Genstart-kommando er sendt korrekt til Nagios

en: Restart command successfully send to Nagios (remote SSH)
da_DK: Genstart-kommando sendt korrekt til Nagios (fjern-SSH)

en: Restart failed - FTP restrictions
da_DK: Genstart mislykkedes - FTP begrænsninger

en: Restart failed - Nagios command file not found or no rights to execute
da_DK: Genstart mislykkedes - Nagios kommandofil ikke fundet eller ingen ret til at afvikleGenstart mislykkedes - Nagios kommandofil ikke fundet eller ingen ret til at afvikle

en: Restart failed - Nagios command file not found or no rights to execute (remote SSH)!
da_DK: Genstart mislykkedes - Nagios kommandofil ikke fundet eller ingen ret til at afvikle (fjern-SSH)!Genstart mislykkedes - Nagios kommandofil ikke fundet eller ingen ret til at afvikle (fjern-SSH)!

en: Restart failed - Nagios daemon was not running
da_DK: Genstart mislykkedes - Nagios daemon kørte ikke

en: Restricted site accessed:
da_DK: Begrænset websted tilgået:

en: Retain nonstatus info
da_DK: Behold ikke-statusinfo

en: Retain nostatus information
da_DK: Behold ikke-status information

en: Retain status info
da_DK: Behold statusinfo

en: Retain status information
da_DK: Behold statusinformation

en: Retry interval
da_DK: Genforsøg interval

en: Russian
da_DK: Russisk

en: SQL file is not readable or empty
da_DK: SQL filen er ikke læsbar eller er tom

en: SSH module not loaded!
da_DK: SSH modulet er ikke indlæst!

en: SSH private key does not exist or is not readable
da_DK: SSH privat nøgle eksisterer ikke eller er ikke læsbar

en: SSH public key does not exist or is not readable
da_DK: SSH offentlig nøgle eksisterer ikke eller er ikke læsbar

en: START UPDATE
da_DK: START OPDATERING

en: Saturday
da_DK: Lørdag

en: Save
da_DK: Gem

en: Saving not possible!
da_DK: Kan ikke gemme!

en: Search
da_DK: Søg

en: Search string
da_DK: Søgestreng

en: Secure question
da_DK: Sikkert spørgsmål

en: Security
da_DK: Sikkerhed

en: Selected
da_DK: Valgte

en: Selection method
da_DK: Markeringsmetode

en: Selection of multiple entries by using the new dialog or by holding CTRL + left click like in NagiosQL2
da_DK: Vælg flere emner ved at bruge den nye dialog, eller ved at holde CTRL + venstre klik som i NagiosQL2Vælg flere emner ved at bruge den nye dialog, eller ved at holde CTRL + venstre klik som i NagiosQL2

en: Server name
da_DK: Servernavn

en: Server protocol
da_DK: Serverprotokol

en: Service backup directory
da_DK: Service backupmappe

en: Service command
da_DK: Servicekommando

en: Service dependencies
da_DK: Service-afhængigheder

en: Service dependency
da_DK: Service-afhængighed

en: Service dependency modified:
da_DK: Service-afhængighed ændret:

en: Service description
da_DK: Servicebeskrivelse

en: Service directory
da_DK: Servicemappe

en: Service escalation
da_DK: Service-eskalering

en: Service escalation modified:
da_DK: Service-eskalering ændret:

en: Service escalations
da_DK: Service-eskaleringer

en: Service ext. info
da_DK: Udv. service-info

en: Service extended information modified:
da_DK: Udvidet service-information ændret:

en: Service file deleted:
da_DK: Servicefil slettet:

en: Service group
da_DK: Servicegruppe

en: Service group members
da_DK: Servicegruppe medlemmer

en: Service group modified:
da_DK: Servicegruppe ændret:

en: Service group name
da_DK: Servicegruppenavn

en: Service groups
da_DK: Servicegrupper

en: Service modified:
da_DK: Service ændret:

en: Service name
da_DK: Servicenavn

en: Service notif. enable
da_DK: Service notif. aktiver

en: Service options
da_DK: Service indstillinger

en: Service settings
da_DK: Service indstillinger

en: Service template modified:
da_DK: Serviceskabelon ændret:

en: Service templates
da_DK: Serviceskabeloner

en: Session auto logoff time
da_DK: Session auto log-af tid

en: Session timeout reached - Seconds:
da_DK: Session timeout nået - sekunder:

en: Set initial NagiosQL Administrator
da_DK: Opretter første NagiosQL administrator

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings file does not exists (config/settings.php)
da_DK: Indstillingsfilen eksisterer ikke (config/settings.php)

en: Settings file not found or not readable (config/settings.php). Upgrade not available!
da_DK: Indstillingsfilen blev ikke fundet eller er ikke læsbar (config/settings.php). Opgradering er ikke tilgængelig!

en: Settings table not available or wrong. Upgrade not available!
da_DK: Indstillingstabellen er ikke tilgængelig eller ugyldig. Opgradering er ikke tilgængelig!

en: Settings were changed
da_DK: Indstillinger blev ændret

en: Setup
da_DK: Installation

en: Show menu
da_DK: Vis menu

en: Show relation data
da_DK: Vis relationsdata

en: Some configuration files were not written. Dataset not activated, not found or you do not have write permission!
da_DK: Nogle konfigurationsfiler blev ikke skrevet. Datasæt er ikke aktiveret, ikke fundet eller du har ikke skriverettigheder!

en: Spanish
da_DK: Spansk

en: Specialties
da_DK: Specialiteter

en: Stalking options
da_DK: Forfølger indstillinger

en: Standard domain
da_DK: Standarddomæne

en: Statistical datas
da_DK: Statistiske data

en: Status image
da_DK: Statusbillede

en: Sub key
da_DK: Under-nøgle

en: Sunday
da_DK: Søndag

en: Supervision
da_DK: Overvågning

en: Support contact information
da_DK: Support kontaktoplysninger

en: Table for import definition
da_DK: Tabel til import-definition

en: Template definition
da_DK: Skabelon definition

en: Template name
da_DK: Skabelonnavn

en: Template warn message
da_DK: Skabelon advarselsbesked

en: Temporary Directory
da_DK: Midlertidig mappe

en: The NagiosQL first passwords are not equal!
da_DK: NagiosQL startkoderne er ikke ens!

en: The assigned, no longer used configuration files were deleted successfully!
da_DK: De tilknyttede, ikke længere brugte konfigurationsfiler blev slettet korrekt!De tilknyttede, ikke længere brugte konfigurationsfiler blev slettet korrekt!

en: The associated services must be additionally written to the files. Only writing the host configuration is not sufficient because the modification is stored inside the service files!
da_DK: De tilknyttede services skal derudover skrives til filerne. Det er ikke nok at nøjes med at skrive værtskonfigurationen da ændringen gemmes i servicefilerne.

en: The basic requirements are:
da_DK: De grundlæggende krav er:

en: The checks below are based on your data domain and config domain settings. To change the data domain, use the pull down menu in the upper right corner. Repeat this check for any data domain you have configured. To change the config domain, use the data domain menu and select a different config domain value.
da_DK: De nedenstående kontroller er baseret på dine datadomæne og konfigurationsdomæne indstillinger. For at ændre datadomænet skal du bruge rullemenuen i øverste højre hjørne. Gentag dette tjek for hvert datadomæne du har konfigureret. For at ændre konfigurationsdomænet, skal du bruge datadomæne menuen og vælge en anden konfiguraionsdomæne værdi.

en: The following field contains not permitted characters:
da_DK: Det følgende felt indeholder ugyldige tegn:

en: The following modules/extensions are <em>required</em> to run NagiosQL
da_DK: De følgende moduler/udvidelser er <em>krævet</em> for at køre NagiosQL

en: The following settings are <em>required</em> to run NagiosQL
da_DK: Følgende indstillinger er <em>krævet</em> for at køre NagiosQL

en: The new password is too short - use at least 6 characters!
da_DK: Den nye adgangskode er for kort - brug mindst 6 tegn!

en: The new passwords are not equal!
da_DK: De nye adgangskoder er ikke ens!

en: The next couple of extensions are <em>optional</em> but recommended
da_DK: De næste par udvidelser er <em>valgfri</em> men anbefalet

en: The online version check connects the NagiosQL page to find out, if your version is still up to date.
da_DK: Onlineversionschecket tilslutter til NagiosQL siden for at se om din version stadig er opdateret.

en: The online version check is not enabled. You can enable it on the settings page.
da_DK: Onlineversionscheck er ikke aktiveret. Du kan aktiverer det på indstillingssiden.

en: The password is too short - use at least 6 characters!
da_DK: Adgangskoden er for kort - brug mindst 6 tegn!

en: The passwords are not equal!
da_DK: Adgangskoderne er ikke ens!

en: There are some errors - please check your system settings and read the requirements of NagiosQL!
da_DK: Der er nogle fejl - kontroller venligst dine systemindstilling og læs kravene til NagiosQL!Der er nogle fejl - kontroller venligst dine systemindstilling og læs kravene til NagiosQL!

en: This is relative path of your NagiosQL Installation
da_DK: Dette er den relative sti til din NagiosQL installation

en: This is the absolut path to your NagiosQL Installation
da_DK: Dette er den absolutte sti til din NagiosQL installation

en: This wizard will help you to install and configure NagiosQL.
da_DK: Denne guide vil hjælpe dig med at installere og konfigurere NagiosQL.

en: Thursday
da_DK: Torsdag

en: Time
da_DK: Tid

en: Time definition
da_DK: Tidsdefinition

en: Time definitions
da_DK: Tidsdefinitioner

en: Time period
da_DK: Tidsramme

en: Time period hosts
da_DK: Tidsperiode værter

en: Time period modified:
da_DK: Tidsramme ændret:

en: Time period services
da_DK: Tidsperiode services

en: Time periods
da_DK: Tidsrammer

en: Time range
da_DK: Tidsramme

en: Timeperiod definitions
da_DK: Tidsramme definitioner

en: To
da_DK: Til

en: To define check and misc commands, notification commands and special commands.
da_DK: Her defineres tjek og div. kommandoer, notifikations-kommandoer og specielle kommandoer.Her defineres tjek og div. kommandoer, notifikations-kommandoer og specielle kommandoer.

en: To define contact data, contact templates and contact groups and time periods.
da_DK: Her defineres kontaktdata, kontakt-skabeloner, kontaktgrupper, og tidsrammer.

en: To define host and service dependencies, host and service escalations as well as host and service additional data.
da_DK: Her defineres værts- og service-afhængigheder, værts- og service-eskaleringer samt yderligere værts- og servicedata.Her defineres værts- og service-afhængigheder, værts- og service-eskaleringer samt yderligere værts- og servicedata.

en: To define host and service supervisions as well as host and service groups.
da_DK: Her defineres vært og service-overvågning såvel som værts- og servicegrupper.Her defineres vært og service-overvågning såvel som værts- og servicegrupper.

en: To prevent errors or misconfigurations, you should import your configurations in an useful order. We recommend to do it like this:<br><br><b><i>commands -> timeperiods -> contacttemplates -> contacts -> contactgroups -> hosttemplates -> hosts -> hostgroups -> servicetemplates -> services -> servicegroups</i></b><br><br>
da_DK: For at forhindre fejl eller forkerte konfigurationer, bør du importere dine konfigurationer i en brugbar rækkefølge. Vi anbefaler at du gør således:<br><br><b><i>commands-> timeperiods -> contacttemplates -> contacts -> contactgroups -> hosttemplates -> hosts -> hostgroups -> servicetemplates -> services -> servicegroups</i></b><br><br>

en: Tools
da_DK: Værktøj

en: Transifex translation service
da_DK: Transifex oversættelsesservice

en: Translation services
da_DK: Oversættelsesservice

en: Tuesday
da_DK: Tirsdag

en: Unable to get configuration data:
da_DK: Kunne ikke hente konfigurationsdata:

en: Unrestricted access
da_DK: Ubegrænset adgang

en: Up
da_DK: Op

en: Updates to NagiosQL 3.2 and above are only supported from NagiosQL 3.0.0 and above!
da_DK: Opdateringer til NagiosQL 3.2 og nyere er kun understøttet af NagiosQL 3.0.0 og nyere!

en: Updating existing NagiosQL database
da_DK: Opdatér eksisterende NagiosQL database

en: Upgrading from version
da_DK: Opgraderer fra version

en: Use common domain
da_DK: Brug fælles domæne

en: Use this configuration as template
da_DK: Brug denne konfiguration som skabelon

en: Used in data domain
da_DK: Brugt i datamænet

en: Useful functions for data import, main configuration, daemon control and so on.
da_DK: Nyttige funktioner til dataimport, primær konfiguration, daemon kontrol osv.Nyttige funktioner til dataimport, primær konfiguration, daemon kontrol osv.

en: User
da_DK: Bruger

en: User admin
da_DK: Bruger-admin

en: User administration
da_DK: Brugeradministration

en: User definitions
da_DK: Bruger-definitioner

en: User language
da_DK: Brugersprog

en: User modified:
da_DK: Bruger ændret:

en: User name
da_DK: Brugernavn

en: User not found in database
da_DK: Bruger ikke fundet i databasen

en: User rights
da_DK: Bruger-rettigheder

en: User with sufficient permission for the NagiosQL database<br>At least this user should have SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE permissions
da_DK: Bruger med nødvendige rettigheder til NagiosQL databasen<br>Som minimum skal denne bruger have rettigheder til SELECT, INSERT, UPDATE og DELETEBruger med nødvendige rettigheder til NagiosQL databasen<br>Som minimum skal denne bruger have rettigheder til SELECT, INSERT, UPDATE og DELETE

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Username to connect through your proxy (optional)
da_DK: Brugernavn til at forbinde via din proxy (valgfri)

en: Users
da_DK: Brugere

en: VRML image
da_DK: VRML billede

en: Variable name
da_DK: Variabelnavn

en: Variable value
da_DK: Variabelværdi

en: Verify configuration files and demon configuration
da_DK: Tjek konfigurationsfiler og dæmon konfiguration

en: Version check
da_DK: Versionscheck

en: View logbook
da_DK: Vis logbog

en: Warning - template file not found or not readable, please check your file permissions! - File:
da_DK: Advarsel - skabelonfil ikke fundet eller ikke læsbar, kontrollér venligst dine filrettigheder! - Fil: Advarsel - skabelonfil ikke fundet eller ikke læsbar, kontrollér venligst dine filrettigheder! - Fil:

en: Warning, always check the configuration files before restart Nagios!
da_DK: Advarsel. Kontrollér altid konfigurationsfilerne før du genstarter Nagios!Advarsel. Kontrollér altid konfigurationsfilerne før du genstarter Nagios!

en: Warning, at least one error occured, please check!
da_DK: Advarsel! Der opstod mindst én fejl. Kontrollér venligst!

en: Warning:
da_DK: Advarsel:

en: Warning: configuration file is out of date!
da_DK: Advarsel: konfigurationsfil er for gammel!

en: Warning: no configuration target defined!
da_DK: Advarsel: Ingen konfigurationsmål angivet!

en: Webserver authentification
da_DK: Webserver godkendelse

en: Webserver login successfull
da_DK: Korrekt webserver-login

en: Wednesday
da_DK: Onsdag

en: Weekday
da_DK: Ugedag

en: Welcome
da_DK: Velkommen

en: Welcome to
da_DK: Velkommen til

en: Welcome to NagiosQL, the administration module that can be used to easily create, modify and delete configuration files for Nagios. The data is stored in a database and can be written directly to the standard files at any time you want.
da_DK: Velkommen til NagiosQL, administrationsmodulet der kan bruges til nemt at oprette, ændre og slette konfigurationsfiler til Nagios. Data gemmes i en database og kan når som helst skrives direkte til standardfilerne.

en: Welcome to the NagiosQL Installation Wizard
da_DK: Velkommen til NagiosQL installationsguiden

en: Write
da_DK: Skriv

en: Write additional data
da_DK: Skriv yderligere data

en: Write all config files
da_DK: Skriv alle konfig. filer

en: Write config
da_DK: Skriv konfig

en: Write config file
da_DK: Skriv konfigurationsfil

en: Write host configurations
da_DK: Skriv værts-konfigurationer

en: Write monitoring data
da_DK: Skriv overvågningsdata

en: Write service configurations
da_DK: Skriv service-konfigurationer

en: Write test on settings directory (config/)
da_DK: Skrive-test på indstillingsmappen (config/)

en: Write test on settings file (config/settings.php)
da_DK: Skrive-test på indstillingsfilen (config/settings.php)

en: Writing database configuration to settings.php
da_DK: Skriver databasekonfiguration til settings.php

en: Writing global settings to database
da_DK: Skriver globale indstillinger til databasen

en: Writing of the configuration failed - no dataset or not activated dataset found
da_DK: Skrivning af konfigurationen mislykkedes - ingen datasæt eller aktiverede datasæt blev fundet

en: Writing of the configuration failed - no dataset, not activated dataset found or you do not have write permission.
da_DK: Skrivning af konfigurationen mislykkedes -  ingen datasæt eller aktiverede datasæt blev fundet eller du mangler skriverettigheder.

en: Written Nagios configuration checked - Warnings/Errors:
da_DK: Skreven Nagios konfiguration kontrolleret - advarsler/fejl:

en: Written configuration files are valid, Nagios can be restarted!
da_DK: Skrevne konfigurationsfiler er korrekte, Nagios kan genstartes!

en: Yes
da_DK: Ja

en: You already have the latest version installed
da_DK: Du har allerede den nyeste version installeret

en: You are using a newer development version without official support
da_DK: Du bruger en nyere udviklingsversion uden officiel support

en: You are using an old NagiosQL version. Please update to the latest stable version
da_DK: Du bruger en gammel NagiosQL version. Opdatér venligst til den nyeste stabile version

en: You have not filled in all command arguments (ARGx) for your selected command!<br><br>If this arguments are optional, you can save anyway - otherwise you will get an invalid configuration!
da_DK: Du har ikke udfyldt alle kommando-argumenter (ARGx) for den valgte kommando!<br><br>Hvis disse argumenter er valgfrie kan du gemme alligevel - ellers vil du få en ugyldig konfiguration!Du har ikke udfyldt alle kommando-argumenter (ARGx) for den valgte kommando!<br><br>Hvis disse argumenter er valgfrie kan du gemme alligevel - ellers vil du få en ugyldig konfiguration!

en: You have not filled in some required fields!<br><br>If this values are set by a template, you can save anyway - otherwise you will get an invalid configuration!
da_DK: Du har ikke udfyldt alle krævede felter!<br><br>Hvis disse værdier sættes af en skabelon, kan du gemme alligevel - ellers vil du få en ugyldig konfiguration!Du har ikke udfyldt alle krævede felter!<br><br>Hvis disse værdier sættes af en skabelon, kan du gemme alligevel - ellers vil du få en ugyldig konfiguration!

en: Your NagiosQL installation is up to date - no further actions are needed!
da_DK: Din NagiosQL installation er opdateret - ingen yderligere handlinger er nødvendige!

en: cannot be empty and needs to be set
da_DK: kan ikke være blank og skal indstilles

en: cfg definition missed
da_DK: cfg definition mangler

en: cfg definition missed, but actually not used
da_DK: cfg definition mangler, men bruges egentligt ikke

en: cfg file not readable
da_DK: cfg filen er ikke læsbar

en: check command
da_DK: tjek kommando

en: check proxy settings
da_DK: kontroller proxy indstillinger

en: could not be inserted:
da_DK: kunne ikke indsættes:

en: deletion <b>not possible</b>
da_DK: sletning <b>ikke mulig</b>

en: deletion <b>possible</b>
da_DK: sletning <b>mulig</b>

en: demon dead
da_DK: død dæmon

en: detected
da_DK: opdaget

en: done
da_DK: færdig

en: exists and were not overwritten
da_DK: eksisterer og blev ikke overskrevet

en: failed
da_DK: mislykkedes

en: file is missed
da_DK: filen mangler

en: file_uploads on (for upload features)
da_DK: file_uploads slået til (for upload funktioner)

en: inside
da_DK: indvendig

en: is not a valid configuration file!
da_DK: er ikke en gyldig konfigurationsfil!

en: is not available!
da_DK: er ikke tilgængelig!

en: is not writeable
da_DK: er ikke skrivbar

en: is not writeable, please check permissions!
da_DK: er ikke skrivbar, kontroller venligst rettigheder!

en: misc command
da_DK: div kommando

en: missed
da_DK: mangler

en: next 20 entries
da_DK: næste 20 emner

en: no target
da_DK: intet mål

en: not executable
da_DK: ikke eksekverbar

en: not supported
da_DK: ikke understøttet

en: not used
da_DK: ikke brugt

en: not used with FTP
da_DK: ikke brugt med FTP

en: off
da_DK: fra

en: on
da_DK: til

en: or greater is required
da_DK: eller nyere er krævet

en: out-of-date
da_DK: ændret

en: passed
da_DK: bestået

en: php.ini options
da_DK: php.ini indstillinger

en: previous 20 entries
da_DK: forrige 20 emner

en: readonly
da_DK: kun læs

en: required
da_DK: påkrævet

en: session.auto_start needs to be off
da_DK: session.auto_start skal være slået fra

en: should be
da_DK: bør være

en: skip
da_DK: spring over

en: successfully deleted
da_DK: korrekt slettet

en: successfully inserted
da_DK: korrekt indsat

en: supported
da_DK: understøttet

en: to
da_DK: til

en: unclassified
da_DK: uklassificeret

en: unknown
da_DK: ukendt

en: unused - please delete!
da_DK: ubrugt - slet venligst!

en: up-to-date
da_DK: uændret

en: were not written
da_DK: blev ikke skrevet

en: will be created
da_DK: vil blive oprettet

en: wrong base path:
da_DK: forkert grundsti:
