NagiosQL - en to ja_JP translation catalogue (546 entries)

en: - from table:
ja_JP: - テーブルから:

en: - with affected rows:
ja_JP: - 影響される列：

en: 2D coords
ja_JP: 2次元座標

en: 3D coords
ja_JP: 3次元座標

en: </b> of table <b>
ja_JP: </b>のテーブル<b>

en: </b>, entry <b>
ja_JP: </b>,エントリ<b>

en: A new user added:
ja_JP: 新しいユーザが追加されました:

en: Abort
ja_JP: 中止

en: Access key holes
ja_JP: アクセスキーの穴

en: Access keys
ja_JP: アクセスキー

en: Action URL
ja_JP: 行動URL

en: Active
ja_JP: アクティブ

en: Active checks enabled
ja_JP: アクティブ・チェック許可

en: Add
ja_JP: 追加

en: Additional templates
ja_JP: 追加テンプレート

en: Addon address
ja_JP: アドオン・アドレス

en: Addon settings
ja_JP: アドオン設定

en: Address
ja_JP: アドレス

en: Admin
ja_JP: 管理

en: Admin can't be deleted
ja_JP: 管理は削除できません

en: Administration
ja_JP: 管理

en: After that - refresh this page to proceed
ja_JP: その後 - 続けるためにこのページを更新してください。

en: After the defined amount of seconds the session will terminate for security reasons
ja_JP: 定義された秒数を使った後、セッションはセキュリティの理由で終了します

en: Alarm settings
ja_JP: 警報設定

en: Alarming
ja_JP: 警告通知

en: All configs
ja_JP: 全設定

en: An error occured while writing settings.php, please check permissions!
ja_JP: settings.phpの書き込みでエラーが起こりました． 許可を確認してください!

en: Attention, no check commands defined!
ja_JP: 注意,チェックコマンドが定義されていません!

en: Attention, no commands defined!
ja_JP: 注意, コマンド定義がありません!

en: Attention, no contact groups defined!
ja_JP: 注意: 連絡先グループの定義がありません!

en: Attention, no contacts and contactgroups defined!
ja_JP: 注意、 連絡先と連絡先グループが定義されていません!

en: Attention, no contacts defined!
ja_JP: 注意、連絡先定義がありません!

en: Attention, no hosts and hostgroups defined!
ja_JP: 注意,ホストかホストグループ定義がありません!

en: Attention, no hosts defined!
ja_JP: 注意、ホスト定義がありません

en: Attention, no hosts or hostgroups defined!
ja_JP: 注意,ホストかホストグループが定義されていません!

en: Attention, no services defined!
ja_JP: 注意、サービス定義がありません!

en: Attention, no time periods defined!
ja_JP: 注意．時間範囲の定義がありません!

en: Authentication type
ja_JP: 認証の種類

en: Available
ja_JP: 可能

en: Back
ja_JP: 前に

en: Backup directory
ja_JP: バックアップ・ディレクトリ

en: Backup file
ja_JP: バックアップファイル

en: Base directory
ja_JP: ベース・ディレクトリ

en: CGI config
ja_JP: CGI 設定

en: CGI configuration file
ja_JP: CGI設定ファイル

en: Calendar
ja_JP: カレンダー

en: Can submit commands
ja_JP: コマンドを送れます

en: Cannot backup and delete the old configuration file (check the permissions)!
ja_JP: 旧設定ファイルのバックアップと削除が出来ませんでした。（許可を確認）！

en: Cannot backup the old configuration file because the permissions are wrong (remote FTP)!
ja_JP: 旧設定ファイルのバックアップができませんでした。それは、許可が誤っているためです（remoto FTP)!

en: Cannot delete file because the permissions are wrong (remote FTP)!
ja_JP: 許可が誤っているためファイルが削除できませんでした（FTP 接続失敗）

en: Cannot find the Nagios binary or no rights for execution!
ja_JP: Nagiosバイナリーがないか実行権がありません!

en: Cannot get the configuration file (FTP connection failed)!
ja_JP: 設定ファイルを得られません（FTP接続失敗）!

en: Cannot open the data file (check the permissions)!
ja_JP: データファイルをオープンできません（許可を確認）

en: Cannot open the temporary file
ja_JP: 一時ファイルをオープンできません

en: Cannot open/overwrite the configuration file (FTP connection failed)!
ja_JP: 設定ファイルのオープン/上書きできません（FTP接続失敗）

en: Cannot open/overwrite the configuration file (check the permissions)!
ja_JP: 設定ファイルのオープン/上書きが出来ません（許可を確認）!

en: Cannot write the configuration file (FTP connection failed)!
ja_JP: 設定ファイルを書き込めません（FTP 接続失敗）!

en: Change password
ja_JP: パスワード変更

en: Change your current NagiosQL settings (e.g. Database user, Language).
ja_JP: 現在のNagiosQLセッティングを変更します（すなわち データベースユーザ,言語）

en: Check command
ja_JP: チェックコマンド

en: Check commands
ja_JP: チェックコマンド

en: Check configuration files:
ja_JP: 設定ファイルをチェック

en: Check freshness
ja_JP: 新鮮さのチェック

en: Check interval
ja_JP: チェック間隔

en: Check period
ja_JP: チェック間隔

en: Check settings
ja_JP: チェック設定

en: Check written configuration files
ja_JP: 設定ファイルの書き込みをチェック

en: Checking System Permission
ja_JP: システム許可の確認中

en: Checking requirements
ja_JP: 必要事項の確認中

en: Chinese (Simplified)
ja_JP: 中国語 (簡略)

en: Command
ja_JP: コマンド

en: Command definitions
ja_JP: コマンド定義

en: Command line
ja_JP: コマンド行

en: Command modified:
ja_JP: コマンドが修正されました:

en: Command name
ja_JP: コマンド名

en: Command type
ja_JP: コマンドタイプ

en: Command view
ja_JP: コマンド表示

en: Commands
ja_JP: コマンド

en: Common
ja_JP: 共通

en: Common settings
ja_JP: コマンド設定

en: Config name
ja_JP: 設定名

en: Config name filter
ja_JP: 設定名フィルター

en: Configuration directories
ja_JP: 設定ディレクトリ

en: Configuration file successfully written!
ja_JP: 設定ファイルの書き込みは成功しました!

en: Configuration import
ja_JP: 設定の取り込み

en: Configuration successfully written:
ja_JP: 設定の書き込み成功：

en: Configuration write failed (FTP connection failed):
ja_JP: 設定書き込み失敗（FTP接続失敗）

en: Configuration write failed:
ja_JP: 設定の書き込み失敗：

en: Configure Settings
ja_JP: 設定のセッティング

en: Confirm password
ja_JP: パスワードの確認

en: Connection to the database server has failed by reason:
ja_JP: データベースサーバへの接続に失敗しました 理由:

en: Contact data
ja_JP: 連絡先データ

en: Contact group
ja_JP: 連絡先グループ

en: Contact group modified:
ja_JP: 連絡先グループが修正されました:

en: Contact groups
ja_JP: 連絡先グループ

en: Contact modified:
ja_JP: 連絡先が修正されました:

en: Contact name
ja_JP: 連絡先名

en: Contact templates
ja_JP: 連絡先テンプレート

en: Contacts
ja_JP: 連絡先

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Could not open directory
ja_JP: ディレクトリを開けません

en: Creating new database
ja_JP: 新しいデータベース作成

en: Curl module not loaded, Proxy will be deactivated!
ja_JP: Curlモジュールがロードされていません。Proxyは無効になります!

en: Data import
ja_JP: データ取り込み

en: Data lines per page
ja_JP: ページ毎のデータ行数

en: Data set copied - table [new name]:
ja_JP: データセットコピー完了 - テーブル [新しい名前]:

en: Data set copy failed - table [new name]:
ja_JP: データセットのコピー失敗 - テーブル [新しい名前]:

en: Data were successfully inserted to the data base!
ja_JP: データのデータベース挿入成功!

en: Database
ja_JP: データベース

en: Database already exists and drop database was not selected, please correct or manage manually
ja_JP: データベースは既に存在します。データベースを削除が選択されていません。管理を手動で変更してください。

en: Database entry failed! Not all necessary data filled in!
ja_JP: データベースエントリー失敗！ 必要なデータが入っていません!

en: Database name
ja_JP: データベース名

en: Database password
ja_JP: データベース・パスワード

en: Database user
ja_JP: データベース・ユーザ

en: Dataset successfully deleted. Affected rows:
ja_JP: データセットの削除成功．影響した列：

en: Decide between authentication based on your Webserver<br>e.g. Apache configuration (config file or htaccess) or NagiosQL
ja_JP: Webサーバーに基づいた認証によって決定<br>すなわちApache設定(設定ファイルかhtaccess) またはNagiosQL

en: Define Menu Accessrights
ja_JP: メニューアクセス権を定義

en: Define contact groups (contactgroups.cfg)
ja_JP: 連絡先グループの定義（contactgroups.cfg)

en: Define contact templates (contacttemplates.cfg)
ja_JP: 連絡先テンプレートの定義 (contacttemplatges.cfg)

en: Define contacts (contacts.cfg)
ja_JP: 連絡先定義 (contacts.cfg)

en: Define host dependencies (hostdependencies.cfg)
ja_JP: ホスト依存定義(hostdependencies.cfg)

en: Define host escalation (hostescalations.cfg)
ja_JP: ホストエスカレーションの定義 (hostescalation.cfg)

en: Define host extended information (hostextinfo.cfg)
ja_JP: ホスト拡張情報の定義 (hostextinfo.cfg）

en: Define host groups (hostgroups.cfg)
ja_JP: ホストグループ定義 (hostgroup.cfg)

en: Define hosts (hosts.cfg)
ja_JP: ホスト定義(hosts.cfg)

en: Define service dependencies (servicedependencies.cfg)
ja_JP: サービス依存定義　(servicedependencies.cfg)

en: Define service escalation (serviceescalations.cfg)
ja_JP: サービス・エスカレーション定義 (serviceescalations.cfg)

en: Define service extended information (serviceextinfo.cfg)
ja_JP: サービス拡張情報を定義(serviceextinfo.cfg)

en: Define service groups (servicegroups.cfg)
ja_JP: サービスグループ定義 (servicegroups.cfg)

en: Define service templates (servicetemplates.cfg)
ja_JP: サービス・テンプレート定義（servicetemplates.cfg)

en: Define services (services.cfg)
ja_JP: サービス定義(services.cfg)

en: Definitions
ja_JP: 定義

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete backup files
ja_JP: バックアップファイルを削除

en: Delete data from table:
ja_JP: データをテーブルから削除：

en: Delete dataset id:
ja_JP: 削除したデータセット id:

en: Delete failed because a database error:
ja_JP: データベースエラーのため削除失敗：

en: Delete log entries
ja_JP: ログエントリの削除

en: Delete logentries between:
ja_JP: ログ・エントリー削除 範囲：

en: Dependency period
ja_JP: 依存期間

en: Dependent hostgroups
ja_JP: 依存ホストグループ

en: Dependent hosts
ja_JP: 依存ホスト

en: Dependent services
ja_JP: 依存サービス

en: Description
ja_JP: 記述

en: Different tools
ja_JP: 定義ツール

en: Display name
ja_JP: 表示名

en: Do it
ja_JP: 実行

en: Do you really want to delete all log entries between the selected dates?
ja_JP: 指定された日付の全てのログ・エントリーを本当に削除したいですか?

en: Do you really want to delete all marked entries?
ja_JP: 本当に全てのマークしたエントリを削除したいですか?

en: Do you really want to delete this database entry:
ja_JP: 本当にデータベース・エントリを削除したいですか:

en: Domain
ja_JP: ドメイン

en: Domain modified:
ja_JP: ドメインが修正されました：

en: Domains
ja_JP: ドメイン

en: Down
ja_JP: 下へ

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Drop database if already exists?
ja_JP: すでにデータベースが存在していたら削除しますか?

en: EMail address
ja_JP: 電子メールアドレス

en: Enable
ja_JP: 可能

en: Enable or disable the automatic online version check.
ja_JP: 自動オンラインバージョンチェックを有効、もしくは無効にする

en: Encoding
ja_JP: エンコード

en: Encoding should be set to nothing else than utf-8. Any changes at your own risk
ja_JP: エンコードはUTF-8 以外に設定するべきではありません。変更はあなたの責任で

en: English
ja_JP: 英語

en: Entry
ja_JP: エントリー

en: Entry cannot be activated because it is used by another configuration
ja_JP: エントリーは他の設定で使われているので起動できません

en: Environment test sucessfully passed
ja_JP: 環境試験は成功しました。

en: Error in setting the correct locale, please report this error with the associated output of  'locale -a' to bugs@nagiosql.org
ja_JP: エラー 正しいローケルを設定中、 'local -a' で関連した出力をbaugs@nagiosql.orgに送ってください。

en: Error while connecting to database:
ja_JP: エラー データ・ベースへの接続中

en: Error while inserting the data to the data base:
ja_JP: エラー データのデータベース挿入中：

en: Error while selecting data from database:
ja_JP: エラー データ・ベースからデータ選択中

en: Error: wrong number of arguments - cannot import service group members
ja_JP: エラー：引数の数が誤っています - サービスグループ・メンバーを取り込めません

en: Errors while deleting the old configuration file - please check!:
ja_JP: エラー 古い設定ファイルの削除中 - 確認してください!

en: Escalation options
ja_JP: エスカレーションオプション

en: Escalation period
ja_JP: エスカレーション期間

en: Event handler
ja_JP: イベン・トハンドラ

en: Event handler enabled
ja_JP: イベント・ハンドラ許可

en: Exclude
ja_JP: 実行

en: Execution failure criteria
ja_JP: 実行失敗の基準

en: FTP module not loaded!
ja_JP: FTPモジュールがロードされていません!

en: File
ja_JP: ファイル

en: File deleted
ja_JP: ファイルが削除されました

en: File imported - File [overwite flag]:
ja_JP: ファイルが取り込まれました - ファイル{上書きフラグ]:

en: File upload error:
ja_JP: ファイルアップロードエラー:

en: Filter string
ja_JP: フィルター文字

en: Finish
ja_JP: 完了

en: Finishing Setup
ja_JP: 設定終了

en: First notification
ja_JP: 最初の通知

en: First notification delay
ja_JP: 最初の通知ディレイ

en: Flap detection enabled
ja_JP: バタツキ検知許可

en: Flap detection options
ja_JP: バタツキ検知オプション

en: For questions please visit
ja_JP: 疑問はこちらを見てください。

en: Formcheck
ja_JP: 書式チェック

en: Free variable definitions
ja_JP: フリー変数定義

en: French
ja_JP: フランス

en: Freshness treshold
ja_JP: 新鮮さ閾値

en: Friday
ja_JP: 金曜

en: From
ja_JP: 発信元

en: Function
ja_JP: 機能

en: Functions to administrate NagiosQL V3
ja_JP: NagiosQL V3管理者の機能

en: Generic name
ja_JP: 一般名

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: Group
ja_JP: グループ

en: Group members
ja_JP: グループメンバー

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Help editor
ja_JP: ヘルプ エディタ

en: Help text editor
ja_JP: ヘルプ テキストエディター

en: Hide menu
ja_JP: メニューを隠す

en: High flap threshold
ja_JP: バタツキの上限閾値

en: Hold CTRL to select<br>more than one
ja_JP: CTRLを押しながら<br>1つ以上を選択

en: Hold CTRL to select<br>more than one entry
ja_JP: CTRLを押したまま<br>1つ以上のエントリを選択

en: Host backup directory
ja_JP: ホスト・バックアップ・ディレクトリ

en: Host command
ja_JP: ホスト コマンド

en: Host dependencies
ja_JP: ホスト依存

en: Host dependency
ja_JP: ホスト依存

en: Host dependency modified:
ja_JP: ホスト依存が修正されました:

en: Host directory
ja_JP: ホスト・ディレクトリ

en: Host escalation
ja_JP: ホストエスカレート

en: Host escalation modified:
ja_JP: ホストエスカレーションが修正されました:

en: Host escalations
ja_JP: ホスト・エスカレーション

en: Host ext. info
ja_JP: ホスト拡張情報

en: Host extended information modified:
ja_JP: ホスト拡張情報が変更されました:

en: Host file deleted:
ja_JP: ホストファイルは削除されました：

en: Host group
ja_JP: ホスト・グループ

en: Host group members
ja_JP: ホストグループ・メンバー

en: Host group modified:
ja_JP: ホストグループが変更されました

en: Host group name
ja_JP: ホストグループ名

en: Host groups
ja_JP: ホスト・グループ

en: Host modified:
ja_JP: ホスト 修正されました:

en: Host name
ja_JP: ホスト名

en: Host notif. enable
ja_JP: ホスト通知許可

en: Host options
ja_JP: ホストのオプション

en: Host template definition (hosttemplates.cfg)
ja_JP: ホスト・テンプレート定義 (hosttemplates.cfg)

en: Host template modified:
ja_JP: ホスト・テンプレート変更されました:

en: Host template name
ja_JP: ホスト・テンプレート名

en: Host templates
ja_JP: ホスト・テンプレート

en: Hostgroups
ja_JP: ループ

en: Hostname
ja_JP: ホスト名

en: Hosts
ja_JP: ホスト

en: How many entries per side should be visibile (e.g. services or hosts)
ja_JP: どれだけの面のエントリーを見るべきですか（すなわちホストやサービス）

en: IP-Address or hostname of the database server<br>e.g. localhost
ja_JP: データベースサーバのIPアドレスやホスト名<br>すなわち localhost

en: Icon image
ja_JP: アイコン・イメージ

en: Icon image ALT text
ja_JP: アイコン・イメージ代替えテキスト

en: If you need a secure connection, select HTTPS instead of HTTP
ja_JP: 安全な接続が必要な場合、HTTPの代わりにHTTPSを選択

en: Import
ja_JP: 取り込み

en: Import Nagios sample config?
ja_JP: Nagiosサンプル設定の取込

en: Import Nagios sample data
ja_JP: Nagioｓのサンプルデータを取り込み

en: Import directory
ja_JP: 取り込みディレクトリ

en: Import file
ja_JP: 取り込みファイル

en: Inactive
ja_JP: インアクティブ

en: Information
ja_JP: 情報

en: Inherit parents
ja_JP: 親子関係の引き継ぎ

en: Initial NagiosQL Password
ja_JP: 最初のNagiosQLパスワード

en: Initial NagiosQL User
ja_JP: 最初のNagiosQLユーザ

en: Initial state
ja_JP: 初期状態

en: Insert
ja_JP: 挿入

en: Installed
ja_JP: インストールが完了しました。

en: Is volatile
ja_JP: 不安定ですか

en: Italian
ja_JP: イタリア

en: Language
ja_JP: 言語

en: Last database update:
ja_JP: 最後のデータベース更新：

en: Last notification
ja_JP: 最後の通知

en: Load default text
ja_JP: ディフォルト・テキストのロード

en: Localhost can't be deleted
ja_JP: ローカルホストは削除できません

en: Logbook
ja_JP: ログブック

en: Logged in:
ja_JP: ログイン：

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Login failed!
ja_JP: ログイン失敗

en: Login successfull
ja_JP: ログイン成功

en: Low flap threshold
ja_JP: バタツキの下限閾値

en: Main key
ja_JP: メイン・キー

en: Main page
ja_JP: メインページ

en: Mark all shown datasets
ja_JP: 見えている全データセットをマーク

en: Marked
ja_JP: マーク済

en: Max check attempts
ja_JP: 最大チェック回数

en: Members
ja_JP: メンバー

en: Menu access
ja_JP: メニュー アクセス

en: Menu page
ja_JP: メニュー・ページ

en: Method
ja_JP: 方式

en: Misc commands
ja_JP: 様々なコマンド

en: Missing database connection parameter!
ja_JP: データベース接続パラメータが誤っています

en: Missing server connection parameter!
ja_JP: サーバー接続パラメータが誤っています

en: Modify
ja_JP: 修正

en: Modify selection
ja_JP: 修正選択

en: Monday
ja_JP: 月曜

en: Monitoring
ja_JP: 監視

en: MySQL Server
ja_JP: MySQLサーバ

en: MySQL Server Port
ja_JP: MySQLサーバのポート

en: MySQL Server Port, default is 3306
ja_JP: MySQLサーバポートはディフォルトで3306です

en: Nagios base directory
ja_JP: Nagiosベース・ディレクトリ

en: Nagios binary file
ja_JP: Nagiosバイナリファイル

en: Nagios command file
ja_JP: Nagiosコマンドファイル

en: Nagios command file not found or no rights to write!
ja_JP: Nagiosコマンドファイルが見つからないか書き込み権がありません!

en: Nagios config
ja_JP: Nagios 設定

en: Nagios control
ja_JP: Nagios 制御

en: Nagios daemon is not running, cannot send restart command!
ja_JP: Nagiosデーモンが実行していません、リスタートコマンドが送れません!

en: Nagios daemon successfully restarted
ja_JP: Nagiosデーモンの再起動成功

en: Nagios main configuration file
ja_JP: Nagiosメイン設定ファイル

en: Nagios process file
ja_JP: Nagiosプロセスファイル

en: Nagios restart is not possible via FTP remote connection!
ja_JP: Nagios再起動がFTPリモート接続では不可能です!

en: Nagios version
ja_JP: Nagiosバージョン

en: NagiosQL Administration
ja_JP: NagiosQL 管理

en: NagiosQL DB Password
ja_JP: NagiosQL DB パスワード

en: NagiosQL DB User
ja_JP: NagiosQL DBユーザ

en: Name of the NagiosQL database<br>e.g. db_nagiosql_v3
ja_JP: NagiosQLデータベースの名前<br>すなわち db_nagiosql_ve

en: New Domain inserted:
ja_JP: 今、新しいドメインが挿入されました

en: New command inserted:
ja_JP: 今、コマンドが挿入されました:

en: New contact group inserted:
ja_JP: 新しい連絡先グループが挿入されました:

en: New contact inserted:
ja_JP: 新しい連絡先が挿入されました：

en: New host dependency inserted:
ja_JP: 新しいホスト定義が挿入されました:

en: New host escalation inserted:
ja_JP: 今、ホストエスカレーションが挿入されました:

en: New host extended information inserted:
ja_JP: 今、ホスト拡張情報が挿入されました：

en: New host group inserted:
ja_JP: 今、ホストグループが挿入されました。

en: New host inserted:
ja_JP: 今、ホストが挿入されました:

en: New host template inserted:
ja_JP: 今、ホスト・テンプレートが挿入されました:

en: New password
ja_JP: 新パスワード

en: New service dependency inserted:
ja_JP: 今、サービス依存が挿入されました：

en: New service escalation inserted:
ja_JP: 今、サービス・エスカレーションが挿入されました:

en: New service extended information inserted:
ja_JP: 今、サービス拡張情報が挿入されました:

en: New service group inserted:
ja_JP: 今、サービスグループが挿入されました：

en: New service inserted:
ja_JP: 新しいサービスが挿入されました：

en: New service template inserted:
ja_JP: 新しいサービステンプレートが挿入されました:

en: New time period inserted:
ja_JP: 今、時間間隔が挿入されました:

en: Next
ja_JP: 次

en: No
ja_JP: いいえ

en: No data
ja_JP: データなし

en: No data deleted. Probably the dataset does not exist or it is protected from delete.
ja_JP: 削除データなし．多分、データセットが存在しないか削除禁止されています。

en: No information available
ja_JP: 何の情報もありません

en: Nofification failure criteria
ja_JP: 通知失敗の基準

en: Notes
ja_JP: 注意

en: Notes URL
ja_JP: 注意URL

en: Notification enabled
ja_JP: 通知許可

en: Notification interval
ja_JP: 通知間隔

en: Notification options
ja_JP: 通知オプション

en: Notification period
ja_JP: 通知間隔

en: Obsess over host
ja_JP: 分散ホストの監視

en: Obsess over service
ja_JP: 分散サービス監視

en: Old password
ja_JP: 旧パスワード

en: Old password is wrong
ja_JP: 旧パスワードが誤っています

en: Online Documentation
ja_JP: オンライン・ドキュメント

en: Overwrite database
ja_JP: データベース上書き

en: Pager number
ja_JP: ポケベル番号

en: Parallelize checks
ja_JP: チェックを並行実行

en: Parents
ja_JP: 親

en: Passive checks enabled
ja_JP: パッシブ・チェック許可

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password for the above mentioned user
ja_JP: 上で記述されたユーザのパスワード

en: Password successfully modified
ja_JP: パスワードの変更成功しました

en: Password to connect through your proxy (optional)
ja_JP: プロキシサーバへ接続するためのパスワード（オプション）

en: Password too short or password fields unequally!
ja_JP: パスワードが短すぎるかパスワードの入力が同じでありません!

en: Path
ja_JP: パス

en: Please at least fill in a start or a stop time
ja_JP: 開始または停止時間のいずれかを設定してください

en: Please check at least one option from:
ja_JP: 次から最低ひとつのオプションをチェックしてください：

en: Please choose a temporary directory with write permissions. The default is the temp directory provided by your OS
ja_JP: 書き込み許可したテンポラリディレクトリを選択してください。ディフォルトのディレクトリはOSで決められた値です。

en: Please choose your application language
ja_JP: アプリケーション言語を選んでください

en: Please delete the install directory to continue!
ja_JP: インストール・ディレクトリを削除して続けてください！

en: Please fill in all fields marked with an *
ja_JP: *がマークされた全てのフィールドを埋めてください

en: Please fill in the password
ja_JP: パスワードを入れてください

en: Please insert a time definition and a time range
ja_JP: 時間定義と時間範囲を挿入してください

en: Please insert a variable name and a variable definition
ja_JP: 変数名と変数地を挿入してください

en: Please repeat the password
ja_JP: パスワードを繰り返してください。

en: Portuguese (Brazilian)
ja_JP: ポルトガル (ブラジル)

en: Process perf data
ja_JP: 性能データの処理

en: Proxy Password (optional)
ja_JP: プロキシパスワード（オプション）

en: Proxy Username (optional)
ja_JP: プロキシユーザ名（オプション）

en: Proxyserver
ja_JP: プロキシサーバ

en: Read test on a admin template file (templates/admin/admin_master.tpl.htm)
ja_JP: 管理テンプレート・ファイルの読み込みテスト（templates/admin/admin_master.tpl.html)

en: Read test on a class file (functions/nag_class.php)
ja_JP: クラスファイルの読み込みテスト（functions/nag_class.php)

en: Read test on a file template (templates/files/contacts.tpl.dat)
ja_JP: テンプレート・ファイル読み込み試験（templates/files/contact.tpl.dat)

en: Read test on a image file (images/pixel.gif)
ja_JP: イメージファイルの読み込みテスト（images/pixel.gif)

en: Read test on a template file (templates/index.tpl.htm)
ja_JP: テンプレート・ファイルの読み込みテスト（templates/index.tpl.html)

en: Read test on settings file (config/settings.php)
ja_JP: 設定ファイルの読み出しテスト（config/settings.php)

en: Read test on startsite file (admin.php)
ja_JP: スタートサイトファイルの読み込みテスト（admin.php)

en: Read the INSTALLATION file from NagiosQL to find out, how to fix them.
ja_JP: NagiosQLのINSTALLATIONファイルを読んでどのように治すか見つけてください。

en: Refresh
ja_JP: リフレッシュ

en: Relation to <b>
ja_JP: 保持<b>

en: Remote execution (FTP SITE EXEC) is not supported on your system!
ja_JP: リモート実行（FTPサイト実行）がシステムでサポートされていません!

en: Requirements
ja_JP: 要求条件

en: Restart Nagios:
ja_JP: Nagiosの再起動

en: Restart command successfully send to Nagios
ja_JP: Nagiosの再起動コマンドを送るのに成功

en: Restart failed - FTP restrictions
ja_JP: 再起動失敗 - FTP制限

en: Restart failed - Nagios command file not found or no rights to execute
ja_JP: 再起動失敗 - Nagiosコマンドファイルが見つからないか実行権がありません

en: Restart failed - Nagios daemon was not running
ja_JP: 再起動失敗 - Nagiosデーモンが実行していません

en: Restricted site accessed:
ja_JP: サイトへのサクセス制限：

en: Retain nonstatus info
ja_JP: ステイタス以外の情報保持

en: Retain nostatus information
ja_JP: ステータス以外の情報保持

en: Retain status info
ja_JP: ステータス情報の保持

en: Retain status information
ja_JP: ステータス情報の保持

en: Retry interval
ja_JP: 再確認間隔

en: Russian
ja_JP: ロシア

en: SSH module not loaded!
ja_JP: SSHモジュールがロードされていません!

en: Saturday
ja_JP: 土曜

en: Save
ja_JP: 保存

en: Saving not possible!
ja_JP: 保存できません!

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search string
ja_JP: 検索文字列

en: Secure question
ja_JP: 安全な質問

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Selected
ja_JP: 選択済

en: Selection method
ja_JP: 選択方法

en: Selection of multiple entries by using the new dialog or by holding CTRL + left click like in NagiosQL2
ja_JP: 新しいダイアログかNagiosQL2の様にCTRLを押したまま、左クリックを使って複数のエントリーを選択

en: Server name
ja_JP: サーバ名

en: Server protocol
ja_JP: サーバ・プロトコール

en: Service
ja_JP: サービス

en: Service backup directory
ja_JP: サービス・バックアップ・ディレクトリ

en: Service command
ja_JP: サービス コマンド

en: Service dependencies
ja_JP: サービス依存

en: Service dependency modified:
ja_JP: サービス依存が変更されました;

en: Service description
ja_JP: サービス記述

en: Service directory
ja_JP: サービス・ディレクトリ

en: Service escalation modified:
ja_JP: サービス・エスカレーションは修正されました:

en: Service escalations
ja_JP: サービス・エスカレーション

en: Service ext. info
ja_JP: サービス拡張情報

en: Service extended information modified:
ja_JP: サービス拡張情報が修正されました:

en: Service file deleted:
ja_JP: サービスファイルが削除されました:

en: Service group
ja_JP: サービスグループ

en: Service group members
ja_JP: サービスグループ・メンバー

en: Service group modified:
ja_JP: サービスグループが修正されました：

en: Service group name
ja_JP: サービスグループ名

en: Service groups
ja_JP: サービス・グループ

en: Service modified:
ja_JP: サービスが変更されました:

en: Service name
ja_JP: サービス名

en: Service notif. enable
ja_JP: サービス通知許可

en: Service options
ja_JP: サービスのオプション

en: Service template modified:
ja_JP: サービステンプレートが変更されました:

en: Service templates
ja_JP: サービス・テンプレート

en: Services
ja_JP: サービス

en: Session auto logoff time
ja_JP: セッションの自動ログアウト時間

en: Session timeout reached - Seconds:
ja_JP: セッションのタイムアウトに達しました - 秒：

en: Set initial NagiosQL Administrator
ja_JP: 初期NagiosQL管理を設定

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings file does not exists (config/settings.php)
ja_JP: 設定ファイルが存在しません（config/settings.php)

en: Settings were changed
ja_JP: 設定は変更されました

en: Show menu
ja_JP: メニュー表示

en: Spanish
ja_JP: スペイン

en: Specialties
ja_JP: 特別

en: Stalking options
ja_JP: 追跡オプション

en: Statistical datas
ja_JP: 統計データ

en: Status image
ja_JP: ステータス・イメージ

en: Sub key
ja_JP: サブ・キー

en: Sunday
ja_JP: 日曜

en: Supervision
ja_JP: 監視対象

en: Table for import definition
ja_JP: 取り込み定義テーブル

en: Template definition
ja_JP: テンプレート定義

en: Template name
ja_JP: テンプレート名

en: Temporary Directory
ja_JP: テンポラリ・ディレクトリ

en: The assigned, no longer used configuration files were deleted successfully!
ja_JP: 指定された使われていない設定ファイルの削除に成功しました！

en: The following field contains not permitted characters:
ja_JP: 以下のフィールドには許可されない文字が含まれています

en: The new password is too short - use at least 6 characters!
ja_JP: 新しいパスワードが短すぎます - 最低6文字使用!

en: The new passwords are not equal!
ja_JP: 新しいパスワードが一致しません!

en: The password is too short - use at least 6 characters!
ja_JP: パスワードが短すぎます - 6文字以上を使ってください

en: The passwords are not equal!
ja_JP: パスワードが一致しません!

en: There are some errors - please check your system settings and read the requirements of NagiosQL!
ja_JP: 幾つかのエラーがあります。 - システム設定を確認しNagiosQLに必要事項を読んでください！

en: This is relative path of your NagiosQL Installation
ja_JP: これは、NagioSQLインストールの相対パスです。

en: This is the absolut path to your NagiosQL Installation
ja_JP: これはNagiosQLインストールの絶対パスです。

en: This wizard will help you to install and configure NagiosQL.
ja_JP: この機能はNagiosQLのインストールと設定を助けてくれます。

en: Thursday
ja_JP: 木曜

en: Time
ja_JP: 時間

en: Time definition
ja_JP: 時間定義

en: Time definitions
ja_JP: 時間定義

en: Time period
ja_JP: 時間範囲

en: Time period hosts
ja_JP: ホストの時間範囲

en: Time period modified:
ja_JP: 時間間隔が修正されました:

en: Time period services
ja_JP: サービスの時間範囲

en: Time periods
ja_JP: 時間間隔

en: Time range
ja_JP: 時間範囲

en: Timeperiod definitions
ja_JP: 時間間隔定義:

en: To
ja_JP: 発信先

en: To define check and misc commands, notification commands and special commands.
ja_JP: チェックやその他のコマンド、通知コマンドや特別なコマンドを定義

en: To define contact data, contact templates and contact groups and time periods.
ja_JP: 連絡先データ、連絡先テンプレートそして連絡先グループと時間間隔を定義する

en: To define host and service dependencies, host and service escalations as well as host and service additional data.
ja_JP: ホストとサービス依存、ホストとサービス・エスカレーションと同様にストとサービスの付加データを定義します

en: To define host and service supervisions as well as host and service groups.
ja_JP: ホストとサービス・グループと同様ホストとサービス管理を定義

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Tuesday
ja_JP: 火曜

en: Up
ja_JP: 上へ

en: Upgrading from version
ja_JP: バージョンからの更新

en: Use this configuration as template
ja_JP: この設定をテンプレートとして使用

en: Useful functions for data import, main configuration, daemon control and so on.
ja_JP: メイン設定、デーモン制御、その他、データを取り組む有用な機能

en: User
ja_JP: ユーザ

en: User admin
ja_JP: ユーザ 管理

en: User administration
ja_JP: ユーザ管理

en: User modified:
ja_JP: ユーザが修正されました:

en: User not found in database
ja_JP: ユーザはデータ・ベースにありません。

en: User with sufficient permission for the NagiosQL database<br>At least this user should have SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE permissions
ja_JP: NagiosQLデータベースの十分な許可を使用<br>最低このユーザーはSELECT,INSERT,UPDATE,DELETEの許可が必要です

en: Username
ja_JP: ユーザ名

en: Username to connect through your proxy (optional)
ja_JP: プロキシサーバへ接続するためのユーザ名（オプション）

en: VRML image
ja_JP: VRMLイメージ

en: Variable name
ja_JP: 変数名

en: Variable value
ja_JP: 変数値

en: View logbook
ja_JP: ログ・ブックを参照

en: Warning, always check the configuration files before restart Nagios!
ja_JP: 警告、Nagios起動前には、何時も設定ファイルのチェック

en: Warning, at least one error occured, please check!
ja_JP: 警告,　ひとつ以上のエラーがあります。 チェックしてください!

en: Warning:
ja_JP: 警告：

en: Warning: configuration file is out of date!
ja_JP: 注意： 設定ファイルは期限切れです！

en: Webserver authentification
ja_JP: Webサーバ認証

en: Wednesday
ja_JP: 水曜

en: Weekday
ja_JP: 週」

en: Welcome
ja_JP: ようこそ

en: Welcome to
ja_JP: ようこそ

en: Welcome to the NagiosQL Installation Wizard
ja_JP: ようこそNagiosQLインストール機能に

en: Write
ja_JP: 書き込み

en: Write additional data
ja_JP: 追加データ書き込み

en: Write all config files
ja_JP: 全ての設定ファイル書き込み

en: Write config
ja_JP: 設定の書き込み

en: Write config file
ja_JP: 設定ファイルの書き込み

en: Write host configurations
ja_JP: ホストコマンドの書き込み

en: Write monitoring data
ja_JP: 監視データ書き込み

en: Write service configurations
ja_JP: サービス設定の書き込み

en: Write test on settings directory (config/)
ja_JP: 設定ディレクトリの書き込み試験（config/)

en: Write test on settings file (config/settings.php)
ja_JP: 設定ファイルの書き込み試験（config/settings.php)

en: Writing database configuration to settings.php
ja_JP: データベース設定を settings.phpに書き込み中

en: Writing global settings to database
ja_JP: グローバル設定をデータベースに書き込み中

en: Written Nagios configuration checked - Warnings/Errors:
ja_JP: 書き込まれたNagios設定はチェックされました - 警告/エラー:

en: Written configuration files are valid, Nagios can be restarted!
ja_JP: 書かれた設定ファイルは正しいので、Nagiosは再起動できます!

en: Yes
ja_JP: はい

en: You already have the latest version installed
ja_JP: 既に最新のバージョンがインストールされています。

en: You are using an old NagiosQL version. Please update to the latest stable version
ja_JP: 古いバージョンのNagiosQLを使用されています。最新のバージョンにアップデートして下さい。

en: You have not filled in all command arguments (ARGx) for your selected command!<br><br>If this arguments are optional, you can save anyway - otherwise you will get an invalid configuration!
ja_JP: 選択したコマンドの全てのコマンド引数（ARGx)を指定しない場合!<br><br>この引数がオプションなら、どちらにしても保存できます - さもなければ誤った設定となります!

en: You have not filled in some required fields!<br><br>If this values are set by a template, you can save anyway - otherwise you will get an invalid configuration!
ja_JP: 幾つかの要求さえれたフィールドを埋めなければいけません<br>この値がテンプレートから設定される場合は、なんにしても保存できます - さもなければ誤った設定をすることになります!

en: check command
ja_JP: チェック・コマンド

en: could not be inserted:
ja_JP: 挿入できませんでした

en: deletion <b>not possible</b>
ja_JP: 削除 <b> 不可</b>

en: done
ja_JP: 完了

en: exists and were not overwritten
ja_JP: 存在するので上書きできませんでした

en: failed
ja_JP: 失敗

en: inside
ja_JP: 内部

en: is not available!
ja_JP: は利用できません!

en: is not writeable
ja_JP: 書き込みできません

en: misc command
ja_JP: 様々なコマンド

en: missed
ja_JP: 誤り

en: next 20 entries
ja_JP: 次の20エントリ

en: not supported
ja_JP: サポート無し

en: off
ja_JP: オフ

en: on
ja_JP: オン

en: out-of-date
ja_JP: 期限切れ

en: passed
ja_JP: パス

en: previous 20 entries
ja_JP: 前の20エントリ

en: required
ja_JP: 必要

en: skip
ja_JP: スキップ

en: standard
ja_JP: 基準

en: successfully deleted
ja_JP: 削除成功

en: successfully inserted
ja_JP: 挿入成功

en: supported
ja_JP: サポート済み

en: to
ja_JP: へ

en: unclassified
ja_JP: 分類なし

en: up-to-date
ja_JP: 更新

en: were not written
ja_JP: 書かれていません

en: will be created
ja_JP: 作成されます。
