NagiosQL - en to it_IT translation catalogue (657 entries)

en: (optional)
it_IT: (opzionale)

en: - from table:
it_IT: - dalla tabella:

en: - with affected rows:
it_IT: - con righe interessate:

en: 2D coords
it_IT: Coordinate 2D

en: 3D coords
it_IT: Coordinate 3D

en: </b> of table <b>
it_IT: </b> dalla tabella <b>

en: A MySQL database server
it_IT: Un Database server MySQL

en: A new group added:
it_IT: Aggiunto nuovo gruppo:

en: A new user added:
it_IT: Aggiunto nuovo utente:

en: Abort
it_IT: Cancella

en: Access group
it_IT: Gruppo Accesso

en: Access group set for menu item:
it_IT: Diritti di gruppo per l'accesso agli oggetti del menu:

en: Access key holes
it_IT: Fessure per chiavi di accesso

en: Access keys
it_IT: Chiavi di accesso

en: Action URL
it_IT: URL di azione

en: Activate
it_IT: Attivato

en: Activate dataset from table:
it_IT: Attivare dataset dalla tabella:

en: Active
it_IT: Attivo

en: Active checks enabled
it_IT: Check attivi abilitati

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add this host configuration to existing service definitions
it_IT: Aggiungi questa configurazione dell'host a definizioni di servizi esistenti

en: Additional templates
it_IT: Modelli aggiuntivi

en: Addon address
it_IT: Indirizzo alternativo

en: Addon settings
it_IT: Ulteriori impostazioni

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Address of your Proxyserver e.g. proxy.yourdomain.com:3128
it_IT: Indirizzo del server proxy ad esempio proxy.yourdomain.com: 3128

en: Admin
it_IT: Amministratore

en: Admin can't be deleted
it_IT: L'utente admin non puo' essere eliminato

en: Administration
it_IT: Amministrazione

en: After that - refresh this page to proceed
it_IT: Effettuate le modifiche, aggiornare la pagina per procedere

en: After the defined amount of seconds the session will terminate for security reasons
it_IT: Trascorso il numero definito di secondi, la sessione verra' terminata per ragioni di sicurezza

en: Alarm settings
it_IT: Impostazioni di allarme

en: Alarming
it_IT: Allarmistica

en: All configs
it_IT: Tutte le configurazioni

en: An error occured while writing settings.php, please check permissions!
it_IT: Errore durante la scrittura di settings.php, si prega di controllare i permessi!

en: Attention, no check commands defined!
it_IT: Attenzione, nessun comando check definito!

en: Attention, no commands defined!
it_IT: Attenzione, nessun comando definito!

en: Attention, no contact groups defined!
it_IT: Attenzione, non e' stato definito alcun gruppo di contatti!

en: Attention, no contacts and contactgroups defined!
it_IT: Attenzione, nessun contatto o gruppo di contatti definito!

en: Attention, no contacts defined!
it_IT: Attenzione, nessun contatto definito!

en: Attention, no hosts and hostgroups defined!
it_IT: Attenzione, nessun host e gruppo di host definito!

en: Attention, no hosts defined!
it_IT: Attenzione, nessun host definito!

en: Attention, no hosts or hostgroups defined!
it_IT: Attenzione nessun host o gruppo di host definito!

en: Attention, no services defined!
it_IT: Attenzione, nessun servizio definito!

en: Attention, no time periods defined!
it_IT: Attenzione, non è stato definito alcun periodo di tempo!

en: Authentication type
it_IT: Tipo di autenticazione

en: Available
it_IT: Disponibile

en: Back
it_IT: Indietro

en: Backup directory
it_IT: Directory backup

en: Backup file
it_IT: File di backup

en: Base directory
it_IT: Directory base

en: CGI config
it_IT: Configurazione CGI

en: CGI configuration file
it_IT: File di configurazione CGI

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: Can submit commands
it_IT: Puo' inviare comandi

en: Cannot backup and delete the old configuration file (check the permissions)!
it_IT: Impossibile salvare ed eliminare il vecchio file di configurazione (controllare i permessi)!

en: Cannot backup the old configuration file because the permissions are wrong (remote FTP)!
it_IT: Impossibile salvare il vecchio file di configurazione perche' i permessi non sono corretti (FTP remoto)!

en: Cannot backup the old configuration file because the permissions are wrong (remote SFTP)!
it_IT: Impossibile salvare il vecchio file di configurazione perche' i permessi non sono corretti (SFTP remoto)!

en: Cannot delete file because it does not exists (remote FTP)!
it_IT: Impossibile cencallare il file perche' non esiste (FTP remoto)!

en: Cannot delete file because it does not exists (remote SFTP)!
it_IT: Impossibile cencallare il file perche' non esiste (SFTP remoto)!

en: Cannot delete file because the permissions are wrong (remote FTP)!
it_IT: Impossibile cencallare il file perche' i permessi non sono corretti (FTP remoto)!

en: Cannot delete file because the permissions are wrong (remote SFTP)!
it_IT: Impossibile cencallare il file perche' i permessi non sono corretti (SFTP remoto)!

en: Cannot find the Nagios binary or no rights for execution!
it_IT: Impossibile trovare i file binary di Nagios oppure non si dispone dei diritti necessari per l'esecuzione!

en: Cannot get the configuration file (FTP connection failed)!
it_IT: Impossibile recuperare il file di configurazione (connessione FTP fallita)!

en: Cannot get the configuration file (SSH connection failed)!
it_IT: Impossibile recuperare il file di configurazione (connessione SSH fallita)!

en: Cannot get the configuration file (remote file does not exist)!
it_IT: Impossibile recuperare il file di configurazione (il file remoto non esiste)!

en: Cannot open the data file (check the permissions)!
it_IT: Impossibile aprire il file di dati (controllare i permessi)!

en: Cannot open the temporary file
it_IT: Impossibile aprire il file temporaneo

en: Cannot open/overwrite the configuration file (FTP connection failed)!
it_IT: Impossibile aprire/sovrascrivere il file di configurazione (connessione FTP fallita)!

en: Cannot open/overwrite the configuration file (check the permissions on remote system)!
it_IT: Impossibile aprire/sovrascrivere il file di configurazione (controllare i permessi sul sistema remoto)!

en: Cannot open/overwrite the configuration file (check the permissions)!
it_IT: Impossibile aprire/sovrascrivere il file di configurazione (controllare i permessi)!

en: Cannot open/overwrite the configuration file (remote SFTP)!
it_IT: Non posso aprire/sovrascrivere il file di configurazione (SFTP remoto)!

en: Cannot receive the configuration file (FTP connection)!
it_IT: Impossibile ricevere il file di configurazione (connessione FTP)!

en: Cannot receive the configuration file (SSH connection)!
it_IT: Non posso ricevere il file di configurazione (connessione SSH)!

en: Cannot write the configuration file (FTP connection failed)!
it_IT: Impossibile scrivere il file di configurazione (connessione FTP fallita)!

en: Cannot write the configuration file (SSH connection failed)!
it_IT: Impossibile scrivere il file di configurazione (connessione SSH fallita)!

en: Change password
it_IT: Cambia password

en: Change your current NagiosQL settings (e.g. Database user, Language).
it_IT: Cambia le attuali impostazioni di NagiosQL (p.e. utente database, lingua).

en: Check command
it_IT: Comandi check

en: Check commands
it_IT: Comandi check

en: Check configuration files:
it_IT: Verificare i files di configurazione:

en: Check freshness
it_IT: Freschezza del check

en: Check interval
it_IT: Intervallo check

en: Check period
it_IT: Periodo di check

en: Check settings
it_IT: Impostazioni del check

en: Check which of the supported extensions are installed. At least one of them is required.
it_IT: Verificare quali tra le estensioni supportate sono installate. Almeno una di esse è richiesta.

en: Check written configuration files
it_IT: Verificare i files di configurazione appena scritti

en: Checking Client
it_IT: Verifica del client

en: Checking PHP extensions
it_IT: Controllo delle estensioni PHP

en: Checking PHP version
it_IT: Verifica Versione PHP

en: Checking System Permission
it_IT: Controllare permessi di sistema

en: Checking available database interfaces
it_IT: Verifica le interfacce di database disponibili

en: Checking php.ini/.htaccess settings
it_IT: Verifica parametri in php.ini/.htaccess

en: Checking requirements
it_IT: Verifica dei requisiti

en: Chinese (Simplified)
it_IT: Cinese (semplificato)

en: Command
it_IT: Comando

en: Command definitions
it_IT: Definizione comandi (commands.cfg)

en: Command line
it_IT: Riga di comando

en: Command modified:
it_IT: Comando modificato:

en: Command name
it_IT: Nome comando

en: Command type
it_IT: Tipo di comando

en: Command view
it_IT: Comando di veduta

en: Commands
it_IT: Comandi

en: Common
it_IT: Generale

en: Common files cannot be removed from target systems - please check manually
it_IT: File comuni non possono essere rimossi dal sistema selezionato - si prega di verificare manualmente

en: Common settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Config name
it_IT: Nome configurazione

en: Config name filter
it_IT: Filtro nome configurazione

en: Configuration directories
it_IT: Directory di configurazione

en: Configuration file successfully written!
it_IT: File di configurazione scritto con successo!

en: Configuration import
it_IT: Importazione della configurazione

en: Configuration read failed (remote):
it_IT: Lettura della configurazione fallita (remoto):

en: Configuration successfully written:
it_IT: Configurazione scritta con successo:

en: Configuration write failed (FTP connection failed):
it_IT: Scrittura della configurazione fallita (connessione FTP fallita):

en: Configuration write failed (remote):
it_IT: Scrittura della configurazione fallita (remoto):

en: Configuration write failed:
it_IT: Scrittura della configurazione fallita:

en: Configure Settings
it_IT: Configura impostazioni

en: Confirm password
it_IT: Conferma la password

en: Connection to remote system failed (FTP connection):
it_IT: Connessione al sistema remoto fallita (connessione FTP):

en: Connection to remote system failed (SSH2 connection):
it_IT: La connessione al sistema remoto non è riuscita (connessione SSH2 fallita):

en: Connection to the database server has failed by reason:
it_IT: La connessione al database è fallita. La causa è:

en: Contact data
it_IT: Dati del contatto

en: Contact group
it_IT: Gruppo di contatti

en: Contact group modified:
it_IT: Gruppo di contatti modificato:

en: Contact groups
it_IT: Gruppi dei contatti

en: Contact modified:
it_IT: Contatto modificato:

en: Contact name
it_IT: Nome contatto

en: Contact template modified:
it_IT: Modello di contatto modificato:

en: Contact templates
it_IT: Modelli del contatto

en: Contacts
it_IT: Contatti

en: Converting database fields to utf8 character set
it_IT: Convertendo i campi del database al charcter set utf8

en: Converting database tables to utf8 character set
it_IT: Convertendo le tabelle del database al character set utf8

en: Converting database to utf8 character set
it_IT: Convertendo il database al character set utf8

en: Copy
it_IT: Copia

en: Could be loaded. Please add in php.ini
it_IT: Potrebbe essere caricato. Si prega di aggiungerlo in php.ini

en: Could not open directory
it_IT: Impossibile aprire la directory

en: Create new NagiosQL database
it_IT: Crea nuovo database NagiosQL

en: Creating new database
it_IT: Creazione il nuovo database

en: Curl module not loaded, Proxy will be deactivated!
it_IT: Modulo Curl non caricato, il Proxy verrà disattivato!

en: Danish
it_IT: Danese

en: Data import
it_IT: Importazione dati

en: Data lines per page
it_IT: Righe per pagina

en: Data set copied - table [new name]:
it_IT: Dati copiati nella tabella - Tabella [Nuovo nome]:

en: Data set copy failed - table [new name]:
it_IT: Copia dei record fallita - Tabella [Nuovo nome]:

en: Data were successfully inserted to the data base!
it_IT: I dati sono stati inseriti correttamente nel database!

en: Database
it_IT: Il database

en: Database Configuration
it_IT: Configurazione Database

en: Database already exists and drop database was not selected, please correct or manage manually
it_IT: Il database esiste e non è stata selezionato di cancellare il database, correggere o gestire manualmente

en: Database entry failed! Not all necessary data filled in!
it_IT: Inserimento nel database fallito! Non sono stati inseriti tutti i dati necessari!

en: Database name
it_IT: Nome database

en: Database password
it_IT: Password database

en: Database user
it_IT: Utente database

en: Dataset successfully activated. Affected rows:
it_IT: Dataset attivato con successo. Righe interessate:

en: Dataset successfully deactivated. Affected rows:
it_IT: Dataset disattivato con successo. Righe interessate:

en: Dataset successfully deleted. Affected rows:
it_IT: Record eliminato con successo. Righe interessate:

en: Deactivate
it_IT: Disattivare

en: Decide between authentication based on your Webserver<br>e.g. Apache configuration (config file or htaccess) or NagiosQL
it_IT: Scegliere tra autenticazione basata su web<br>(p.e. file di configurazione di Apache o htaccess) o NagiosQL

en: Decode UTF8 data in config files
it_IT: Decodifica le informazioni UTF8  nei file di configurazione

en: Define Menu Accessrights
it_IT: Definizione diritti di accesso al menu

en: Define contact groups (contactgroups.cfg)
it_IT: Definizione gruppi di contatti (contactgroups.cfg)

en: Define contact templates (contacttemplates.cfg)
it_IT: Definizione modelli di contatti (contacttemplates.cfg)

en: Define contacts (contacts.cfg)
it_IT: Definizione contatti (contacts.cfg)

en: Define host dependencies (hostdependencies.cfg)
it_IT: Definizione di dipendenza dell' host (hostdependencies.cfg)

en: Define host escalation (hostescalations.cfg)
it_IT: Definizione host escalation (hostescalations.cfg)

en: Define host extended information (hostextinfo.cfg)
it_IT: Definizione informazione aggiuntiva sull'host (hostextinfo.cfg)

en: Define host groups (hostgroups.cfg)
it_IT: Definizione Gruppi di host (contactgroups.cfg)

en: Define hosts (hosts.cfg)
it_IT: Definizione host (hosts.cfg)

en: Define service dependencies (servicedependencies.cfg)
it_IT: Definizione dipendenze da servizi (servicedependencies.cfg)

en: Define service escalation (serviceescalations.cfg)
it_IT: Definizione escalation di servizi (serviceescalations.cfg)

en: Define service extended information (serviceextinfo.cfg)
it_IT: Definizione informazione aggiuntiva sul servizio (serviceextinfo.cfg)

en: Define service groups (servicegroups.cfg)
it_IT: Definizione gruppi di servizi (servicegroups.cfg)

en: Define service templates (servicetemplates.cfg)
it_IT: Definizione modelli di servizi (servicetemplates.cfg)

en: Define services (services.cfg)
it_IT: Definizione servizio (servicetemplates.cfg)

en: Definitions
it_IT: Definizioni

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete backup files
it_IT: Elimina files di backup

en: Delete config files
it_IT: Cancella file di configurazione

en: Delete data from table:
it_IT: Cancella dati dalla tabella:

en: Delete dataset id:
it_IT: Eliminare record con id:

en: Delete existing NagiosQL database
it_IT: Cancellare il database esistente di NagiosQL

en: Delete failed because a database error:
it_IT: Eliminazione fallita a causa di un problema nel database:

en: Delete log entries
it_IT: Elimina log

en: Delete logentries between:
it_IT: Elimina le voci del logbook tra:

en: Dependency period
it_IT: Periodo di dipendenza

en: Dependent hostgroups
it_IT: Gruppi di host dipendenti

en: Dependent hosts
it_IT: Hosts dipendenti

en: Dependent services
it_IT: Servizio dipendente

en: Deploy NagiosQL settings
it_IT: configurare le impostazioni di NagiosQL,

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Different tools
it_IT: Strumenti vari

en: Directory with SSH key pair
it_IT: Directory con la coppia di chiavi SSH

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Display name
it_IT: Nome visualizzato

en: Do it
it_IT: Esegui

en: Do you really want to delete all log entries between the selected dates?
it_IT: Vuoi davvero eliminare tutte le voci di log comprese tra le date selezionate?

en: Do you really want to delete all marked entries?
it_IT: Vuoi davvero eliminare tutte le voci selezionate?

en: Do you really want to delete this database entry:
it_IT: Vuoi davvero eliminare questa voce dal database:

en: Domain
it_IT: Dominio

en: Domain modified:
it_IT: Dominio modificato:

en: Domains
it_IT: Domini

en: Down
it_IT: Giu'

en: Drop database if already exists?
it_IT: Cancellare il database se esiste già?

en: Dutch
it_IT: Olandese

en: EMail address
it_IT: Indirizzo e-mail

en: ENABLED
it_IT: Abilitato

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Enable group administration
it_IT: Abilita l'amministrazione di gruppo

en: Enable or disable the automatic online version check.
it_IT: Attivare o disattivare il controllo automatico della versione online.

en: Enable or disable the warning if a required field contains no data in objects with templates
it_IT: Attivare o disattivare l'avviso se un campo obbligatorio non contiene informazioni in oggetti con i modelli

en: Encoding
it_IT: Codifica

en: Encoding should be set to nothing else than utf-8. Any changes at your own risk
it_IT: Lasciare la codifica a UTF-8. Ogni cambio a vostro rischio

en: English
it_IT: Inglese

en: Entry cannot be activated because it is used by another configuration
it_IT: L'oggetto non può essere disattivato poichè è in uso da un'altra configurazione

en: Environment test sucessfully passed
it_IT: Test dell'ambiente superato

en: Error in setting the correct locale, please report this error with the associated output of  'locale -a' to bugs@nagiosql.org
it_IT: Errore nel settaggio della localizzazione, riportare questo errore con l'output del comando 'locale -a' a bugs@nagiosql.org

en: Error in setting the correct locale, please report this error with the associated output of 'locale -a'
it_IT: Errore nel settaggio della localizzazione, riportare questo errore con l'output del comando 'locale -a' a bugs@nagiosql.org

en: Error while connecting to database:
it_IT: Errore durante la connessione al database:

en: Error while inserting the data to the data base:
it_IT: Errore durante l'inserimento dei dati nel database:

en: Error while selecting data from database:
it_IT: Errore mentre si selezionavano dati dal database:

en: Error: wrong number of arguments - cannot import service group members
it_IT: Errore: numero di argomenti non corretto - impossibile importare membri del gruppo servizi

en: Errors while deleting the old configuration file - please check!:
it_IT: Errore durante l'eliminazione del vecchio file di configurazione - si prega di controllare!:

en: Escalation options
it_IT: Opzioni di escalation

en: Escalation period
it_IT: Periodo di escalation

en: Event handler
it_IT: Gestore degli eventi

en: Event handler enabled
it_IT: Gestore degli eventi abilitato

en: Exclude
it_IT: Escludi

en: Execution failure criteria
it_IT: Criteri di errore d'esecuzione

en: Extended Service
it_IT: Servizio esteso

en: FTP module not loaded!
it_IT: Modulo FTP non caricato!

en: File deleted
it_IT: File eliminato

en: File imported - File [overwite flag]:
it_IT: File importati - File  [Sovrascrivi flag]:

en: File upload error:
it_IT: Errore caricamento file:

en: Filter string
it_IT: Filtro - stringa

en: Finish
it_IT: Fine

en: Finishing Setup
it_IT: Termine setup

en: First let's check your local environment and find out if everything NagiosQL needs is available.
it_IT: Prima di tutto controllare il proprio ambiente locale e scoprire se tutto ciò che serve a NagiosQL è disponibile.

en: First notification
it_IT: Prima notifica

en: First notification delay
it_IT: Ritardo prima notifica

en: Flap detection enabled
it_IT: Rilevamento di costanza abilitato

en: Flap detection options
it_IT: Opzioni rilevatore di costanza

en: For questions please visit
it_IT: Per domande, visita

en: Free variable definitions
it_IT: Definizione libera di variabili

en: French
it_IT: Francese

en: Freshness treshold
it_IT: Limite di Freschezza (Freshness)

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: From
it_IT: Da

en: Function
it_IT: Funzione

en: Functions to administrate NagiosQL V3
it_IT: Funzioni per l'amministrazione di NagiosQL V3

en: Generic name
it_IT: Nome generico

en: German
it_IT: Tedesco

en: Group
it_IT: Gruppo

en: Group admin
it_IT: Amministrazione Gruppo

en: Group administration
it_IT: Amministrazione Gruppo

en: Group members
it_IT: Membri del gruppo

en: Group name
it_IT: Nome Gruppo

en: Groupname
it_IT: Nome del Gruppo

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Help editor
it_IT: Help Editor

en: Help text editor
it_IT: Editare i messaggio di aiuto

en: Hide menu
it_IT: Nascondi menu

en: Hide relation data
it_IT: Nascondi relazione tra i dati

en: High flap threshold
it_IT: Soglia superiore

en: Hold CTRL to select<br>more than one
it_IT: Tenere premuto CTRL per<br>selezionare piu' di uno

en: Hold CTRL to select<br>more than one entry
it_IT: Tenere premuto CTRL<br>per selezionare più voci

en: Host backup directory
it_IT: Directory backup host

en: Host command
it_IT: Comando host

en: Host dependencies
it_IT: Dipendenze dell'host

en: Host dependency
it_IT: Dipendenza host

en: Host dependency modified:
it_IT: Dipendenza dell' host modificata:

en: Host directory
it_IT: Directory host

en: Host escalation
it_IT: Escalation host

en: Host escalation modified:
it_IT: Host escalation modificata:

en: Host ext. info
it_IT: Info estese dell'host

en: Host extended information modified:
it_IT: Informazione aggiuntiva sull'host modificata:

en: Host file deleted:
it_IT: File dell'host eliminato:

en: Host group
it_IT: Gruppo di host

en: Host group members
it_IT: Membri del gruppo host

en: Host group modified:
it_IT: Gruppo host modificato:

en: Host group name
it_IT: Nome gruppo host

en: Host groups
it_IT: Gruppi di host

en: Host modified:
it_IT: Host modificato:

en: Host name
it_IT: Nome host

en: Host notif. enable
it_IT: Abilita notifica host

en: Host options
it_IT: Opzioni host

en: Host template definition (hosttemplates.cfg)
it_IT: Definizione modello di host (hosttemplates.cfg)

en: Host template modified:
it_IT: Modello di host modificato:

en: Host template name
it_IT: Nome modello di host

en: Host templates
it_IT: Modelli di host

en: Hostgroups
it_IT: Gruppi host

en: Hostname
it_IT: Nome host

en: Hosts
it_IT: Host

en: How many entries per side should be visibile (e.g. services or hosts)
it_IT: Numero di voci per pagina da visualizzare (p.e. per Hosts o per Servizi)

en: IP
it_IT: Indirizzo IP

en: IP-Address or hostname of the database server<br>e.g. localhost
it_IT: Indirizzo IP o nome host del database server<br>e.g. localhost

en: Icon image
it_IT: Immagine icona

en: Icon image ALT text
it_IT: Immagine icona testo ALT

en: If you need a secure connection, select HTTPS instead of HTTP
it_IT: Se si necessita di una connessione sicura, selezionate HTTPS invece di HTTP

en: If you require a Proxyserver to connect to the Internet (Port 80), please define one.
it_IT: Se si ha bisogno di un server proxy per la connessione a Internet (Port 80), si prega di definirne uno.

en: Import
it_IT: Importa

en: Import Nagios sample config?
it_IT: Importare i file di configurazione di esempio di Nagios?

en: Import Nagios sample data
it_IT: Importare configurazioni di esempio di Nagios

en: Import directory
it_IT: Directory di importazione

en: Import file
it_IT: Importa file

en: In order for a user to get access, he needs to be member of the group selected here.
it_IT: Per consentire l'accesso ad un utente occore che sia membro del gruppo qui selezionato.

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Include
it_IT: Includi

en: Information
it_IT: Informazione

en: Information PopUp
it_IT: Popup Informativo

en: Inherit parents
it_IT: Dipendenza

en: Initial NagiosQL Password
it_IT: Password dell'utente di amministrazione di NagiosQL

en: Initial NagiosQL User
it_IT: Utente amministratore di NagiosQL

en: Initial state
it_IT: Stato iniziale

en: Insert
it_IT: Inserisci

en: Installed
it_IT: Installato

en: Installed NagiosQL version
it_IT: Versione di NagiosQL installata

en: Is volatile
it_IT: E' discontinuo

en: It is not possible to write config files directly from the common domain!
it_IT: Non è possibile scrivere i file di configurazione direttamente dal dominio comune!

en: Italian
it_IT: Italiano

en: Language
it_IT: Lingua

en: Last database update:
it_IT: Ultimo aggiornamento del database:

en: Last notification
it_IT: Ultima notifica

en: Load default text
it_IT: Carica testo di default

en: Local import file
it_IT: Importa file locale

en: Localhost can't be deleted
it_IT: Localhost non può essere eliminato

en: Logged in:
it_IT: Accesso effettuato:

en: Login failed!
it_IT: Accesso fallito!

en: Login successfull
it_IT: Accesso eseguito

en: Low flap threshold
it_IT: Soglia inferiore

en: Main key
it_IT: Chiave principale

en: Main page
it_IT: Pagina principale

en: Mark all shown datasets
it_IT: Evidenzia tutti gli oggetti mostrati

en: Marked
it_IT: Selezionato

en: Max check attempts
it_IT: Numero max tentativi

en: Members
it_IT: Membri

en: Menu access
it_IT: Accesso menu

en: Menu page
it_IT: Pagina menu

en: Method
it_IT: Metodo

en: Misc commands
it_IT: Comandi speciali

en: Missing database connection parameter!
it_IT: Mancano i parametri per la connessione al database!

en: Missing server connection parameter!
it_IT: Mancano i parametri per la connessione al server!

en: Modify
it_IT: Modifica

en: Modify selection
it_IT: Modifica selezione

en: Monday
it_IT: Lunedi

en: Monitoring
it_IT: Monitoraggio

en: MySQL Server
it_IT: Server MySQL

en: MySQL Server Port
it_IT: Porta Server MySQL

en: MySQL Server Port, default is 3306
it_IT: Porta del Server MySQL, la default e' 3306

en: NOT AVAILABLE
it_IT: Non Disponibile

en: NOT ENABLED
it_IT: Non Abilitato

en: Nagios Configuration
it_IT: Configurazione Nagios

en: Nagios base directory
it_IT: Directory base di Nagios

en: Nagios binary file
it_IT: File binario Nagios

en: Nagios binary or configuration file not found (remote SSH)!
it_IT: Binario Nagios  o file di configurazione non trovato (SSH remoto)!

en: Nagios command file
it_IT: File di comandi Nagios

en: Nagios command file not found (remote SSH)!
it_IT: File di comando Nagios non trovato (SSH remoto)!

en: Nagios command file not found or no rights to write!
it_IT: File di comando Nagios non trovato o nessun privilegio di scrittura!

en: Nagios config
it_IT: Configurazione Nagios

en: Nagios config file
it_IT: File di configurazione di Nagios

en: Nagios control
it_IT: Controllo Nagios

en: Nagios daemon is not running, cannot send restart command!
it_IT: Il demone Nagios non e' attivo, impossibile inviare il comando di riavvio!

en: Nagios daemon successfully restarted
it_IT: Demone di Nagios restartato con successo

en: Nagios daemon successfully restarted (remote SSH)
it_IT: Demone di Nagios ripartito con successo (SSH remoto)

en: Nagios main configuration file
it_IT: File di configurazione generale di Nagios

en: Nagios process file
it_IT: File processi di Nagios

en: Nagios restart is not possible via FTP remote connection!
it_IT: Impossibile riavviare Nagios tramite connessione remota FTP!

en: Nagios version
it_IT: Versione Nagios

en: NagiosQL Administration
it_IT: Amministrazione di NagiosQL

en: NagiosQL DB Password
it_IT: Password DB NagiosQL

en: NagiosQL DB User
it_IT: Utente DB NagiosQL

en: NagiosQL User Setup
it_IT: Configurazione Utente NagiosQL

en: Name of the NagiosQL database<br>e.g. db_nagiosql_v3
it_IT: Nome del database di NagiosQL<br>es db_nagiosql_v3

en: New Domain inserted:
it_IT: Inserito nuovo dominio:

en: New command inserted:
it_IT: Inserito nuovo comando:

en: New contact group inserted:
it_IT: Inserito nuovo gruppo di contatti:

en: New contact inserted:
it_IT: Inserito nuovo contatto:

en: New contact template inserted:
it_IT: Inserito nuovo modello di contatto:

en: New host dependency inserted:
it_IT: Inserita nuova dipendenza dell' host:

en: New host escalation inserted:
it_IT: Inserita nuova host escalation:

en: New host extended information inserted:
it_IT: Inserita nuova informazione aggiuntiva sull'host:

en: New host group inserted:
it_IT: Inserito nuovo gruppo di host:

en: New host inserted:
it_IT: Inserito nuovo host:

en: New host template inserted:
it_IT: Inserito nuovo modello di host:

en: New password
it_IT: Nuova password

en: New service dependency inserted:
it_IT: Inserita nuova dipendenza dal servizio:

en: New service escalation inserted:
it_IT: Inserita nuova escalation di servizio:

en: New service extended information inserted:
it_IT: Inserita nuova informazione aggiuntiva sul servizio:

en: New service group inserted:
it_IT: Inserito nuovo gruppo di servizi:

en: New service inserted:
it_IT: Inserito nuovo servizio:

en: New service template inserted:
it_IT: Inserito nuovo modello di servizio:

en: New time period inserted:
it_IT: Inserito nuovo periodo di tempo:

en: Next
it_IT: Avanti

en: No configuration items defined!
it_IT: Nessun elemento di configurazione definito!

en: No data
it_IT: Nessun dato

en: No data deleted. Probably the dataset does not exist or it is protected from delete.
it_IT: Nessun dato eliminato. Probabilmente il record non esiste o e' protetto dall'eliminazione.

en: No information available
it_IT: Nessuna informazione disponibile

en: No permission to open configuration!
it_IT: Non ci sono i permessi per aprire la configurazione!

en: Nofification failure criteria
it_IT: Notifica errore d'esecuzione

en: Notes
it_IT: Note

en: Notes URL
it_IT: URL di note

en: Notification enabled
it_IT: Notifica abilitata

en: Notification interval
it_IT: Intervallo di notifica

en: Notification options
it_IT: Opzioni di notifica

en: Notification period
it_IT: Periodo di notifica

en: Object access restrictions
it_IT: Restrizioni all'accesso dell'oggetto

en: Obsess over host
it_IT: Concentrazione sull'host

en: Obsess over service
it_IT: Concentrazione sul servizio

en: Old password
it_IT: Vecchia password

en: Old password is wrong
it_IT: La vecchia password e' errata

en: Online Documentation
it_IT: Documentazione online

en: Overwrite database
it_IT: Sovrascrivi database

en: PECL Extension:
it_IT: Estensioni PECL:

en: PHP 5.2.0 or greater including:
it_IT: PHP 5.2.0 o maggiore includendo:

en: PHP Module:
it_IT: Moduli PHP:

en: Page
it_IT: Pagina

en: Pager number
it_IT: Numero pager

en: Parallelize checks
it_IT: Controlli paralleli

en: Parents
it_IT: Host a monte

en: Passive checks enabled
it_IT: Check passivi abilitati

en: Password for the above mentioned user
it_IT: Password dell'utente appena inserito

en: Password successfully modified
it_IT: Password modificata con successo

en: Password to connect through your proxy (optional)
it_IT: Password per collegarsi tramite il proxy (opzionale)

en: Password too short or password fields unequally!
it_IT: Password troppo breve o password differenti!

en: Path
it_IT: Percorso

en: Picture base directory
it_IT: Directory base delle immagini

en: Please at least fill in a start or a stop time
it_IT: Si prega di inserire almeno un orario di avvio o di stop

en: Please backup your database before proceeding!
it_IT: Eseguire una copia di backup del database prima di procedere!

en: Please check at least one option from:
it_IT: Selezionare almeno una opzione tra:

en: Please choose a temporary directory with write permissions. The default is the temp directory provided by your OS
it_IT: Si prega di scegliere una directory temporanea con permessi di scrittura. Di default, verrà utilizzata la directory temporanea impostata dal vostro SO

en: Please choose your application language
it_IT: Scegliere la lingua

en: Please complete the form below. Mandatory fields marked <em>*</em>
it_IT: Si prega di compilare il modulo sottostante. Campi obbligatori contrassegnati con <em> * </em>

en: Please delete the install directory to continue!
it_IT: Si prega di eliminare la directory di installazione per continuare!

en: Please enter your username and password to access NagiosQL.<br>If you forgot one of them, please contact your Administrator.
it_IT: Inserire il nome utente e la password per accedere a NagiosQL.<br>Se avete dimenticato una delle due contattare l'amministratore.

en: Please fill in all fields marked with an *
it_IT: Si prega di riempire tutti i campi identificati da un *

en: Please fill in the password
it_IT: Si prega di inserire la password

en: Please insert a time definition and a time range
it_IT: Si prega di inserire una definizione ed un intervallo  di tempo

en: Please insert a variable name and a variable definition
it_IT: Si prega di inserire un nome per la variabile e una definizione

en: Please repeat the password
it_IT: Ripetere la password

en: Portuguese (Brazilian)
it_IT: Portoghese (Brasiliano)

en: Process perf data
it_IT: Dati su performance dei processi

en: Proxy Address
it_IT: Indirizzo del Proxy

en: Proxy Password (optional)
it_IT: Password del Proxy (opzionale)

en: Proxy Username (optional)
it_IT: Utente del Proxy (Opzionale)

en: Read
it_IT: Leggi

en: Read test on a admin template file (templates/admin/admin_master.tpl.htm)
it_IT: Test di lettura di un file Admin-Template (templates/admin/admin_master.tpl.htm)

en: Read test on a class file (functions/nag_class.php)
it_IT: Test di lettura di un file di classi (functions/nag_class.php)

en: Read test on a file template (templates/files/contacts.tpl.dat)
it_IT: Test di lettura di un file template (templates/files/contacts.tpl.da)

en: Read test on a image file (images/pixel.gif)
it_IT: Test di lettura di un'immagine (images/pixel.gif)

en: Read test on a template file (templates/index.tpl.htm)
it_IT: Test di lettura di un file template (templates/index.tpl.htm)

en: Read test on settings file (config/settings.php)
it_IT: Test di lettura del file delle impostazioni (config/settings.php)

en: Read test on startsite file (admin.php)
it_IT: Test di lettura del file home del sito (admin.php)

en: Read the INSTALLATION file from NagiosQL to find out, how to fix them.
it_IT: Leggere il file INSTALLATION per capire come risolvere i problemi.

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Relation to <b>
it_IT: collegato a <b>

en: Remote execution (FTP SITE EXEC) is not supported on your system!
it_IT: L'esecuzione remota (FTP SITE EXEC) non è supportata sul tuo sistema!

en: Remote execution of nagios verify command failed (remote SSH)!
it_IT: Esecuzione remota del comando di verifica nagios fallito (SSH remoto)!

en: Requirements
it_IT: Requisiti

en: Reset filter
it_IT: Elimina filtro

en: Restart Nagios:
it_IT: Riavvia Nagios:

en: Restart command successfully send to Nagios
it_IT: Comando riavvio inviato con successo a Nagios

en: Restart command successfully send to Nagios (remote SSH)
it_IT: Comando riavvio inviato con successo a Nagios (SSH remoto)

en: Restart failed - FTP restrictions
it_IT: Riavvio fallito - restrizioni FTP

en: Restart failed - Nagios command file not found or no rights to execute
it_IT: Riavvio fallito - Impossibile trovare il command file oppure non si dispone dei diritti necessari per l'esecuzione

en: Restart failed - Nagios command file not found or no rights to execute (remote SSH)!
it_IT: Riavvio fallito - Impossibile trovare il  file di comando di Nagios oppure non si dispone dei diritti necessari per l'esecuzione (SSH remoto)!

en: Restart failed - Nagios daemon was not running
it_IT: Riavvio fallito - il demone Nagios non era attivo

en: Restricted site accessed:
it_IT: Accesso riservato al sito:

en: Retain nonstatus info
it_IT: Conserva informazioni di altro tipo

en: Retain nostatus information
it_IT: Mantiene altre info

en: Retain status info
it_IT: Conserva le informazioni di status

en: Retain status information
it_IT: Mantiene staus info

en: Retry interval
it_IT: Intervallo di retry

en: Russian
it_IT: Russo

en: SSH module not loaded!
it_IT: Modulo SSH non caricato!

en: SSH private key does not exist or is not readable
it_IT: la chiave privata SSH non esiste o non è leggibile

en: SSH public key does not exist or is not readable
it_IT: La chiave pubblica SSH non esiste o non è leggibile

en: START INSTALLATION
it_IT: Inizia Installazione

en: START UPDATE
it_IT: Inizia Aggiornamento

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Save
it_IT: Salva

en: Saving not possible!
it_IT: Impossibile salvare!

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search string
it_IT: Parola chiave

en: Secure question
it_IT: Domanda di sicurezza

en: Security
it_IT: Sicurezza

en: Selected
it_IT: Selezionato

en: Selection method
it_IT: Metodo di selezione

en: Selection of multiple entries by using the new dialog or by holding CTRL + left click like in NagiosQL2
it_IT: Selezionare più oggetti utilizzando la finestra o tenendo premuto CTRL e cliccando col tasto sinistro del mouse come in NagiosQL2

en: Server name
it_IT: Nome server

en: Server protocol
it_IT: Protocollo del server

en: Service
it_IT: Servizio

en: Service backup directory
it_IT: Directory backup servizio

en: Service command
it_IT: Comando servizio

en: Service dependencies
it_IT: dipendenze di servizi

en: Service dependency
it_IT: dipendenze del servizio

en: Service dependency modified:
it_IT: Dipendenza dal servizio modificata:

en: Service description
it_IT: Descrizione servizio

en: Service directory
it_IT: Directory servizi

en: Service escalation
it_IT: Escalation del servizio

en: Service escalation modified:
it_IT: Escalation di servizio modificata:

en: Service escalations
it_IT: Escalation servizi

en: Service ext. info
it_IT: Info estese sul servizio

en: Service extended information modified:
it_IT: Informazione aggiuntiva sul servizio modificata:

en: Service file deleted:
it_IT: File servizio eliminato:

en: Service group
it_IT: Gruppo di servizi

en: Service group members
it_IT: Membri del gruppo di servizi

en: Service group modified:
it_IT: Gruppo di servizi modificato:

en: Service group name
it_IT: Nome del gruppo di servizi

en: Service groups
it_IT: Gruppi di servizi

en: Service modified:
it_IT: Servizio modificato:

en: Service name
it_IT: Nome servizio

en: Service notif. enable
it_IT: Abilita notifica servizio

en: Service options
it_IT: Opzioni servizio

en: Service settings
it_IT: Impostazioni del servizio

en: Service template modified:
it_IT: Modello di servizio modificato:

en: Service templates
it_IT: Modelli di servizi

en: Services
it_IT: Servizi

en: Session auto logoff time
it_IT: Tempo di auto logoff della sessione

en: Session timeout reached - Seconds:
it_IT: Raggiunto il timeout della sessione - Secondi:

en: Set initial NagiosQL Administrator
it_IT: Settare l'amministratore iniziale di NagiosQL

en: Settings
it_IT: Parametri

en: Settings file does not exists (config/settings.php)
it_IT: Il file delle impostazioni non esiste (config/settings.php)

en: Settings were changed
it_IT: Le impostazioni sono state modificate

en: Show menu
it_IT: Mostra Menu

en: Show relation data
it_IT: Mostra relazione tra i dati

en: Spanish
it_IT: Spagnolo

en: Specialties
it_IT: Specialita'

en: Stalking options
it_IT: Opzioni di monitoraggio

en: Statistical datas
it_IT: Dati statistici

en: Status image
it_IT: Immagine di status

en: Sub key
it_IT: Sottochiave

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Supervision
it_IT: Supervisione

en: Table for import definition
it_IT: Definizione della tabella per l'importazione

en: Template definition
it_IT: Definizione modello

en: Template name
it_IT: Nome modello

en: Template warn message
it_IT: Messaggio del modello di avvertimento

en: Temporary Directory
it_IT: Directory temporanea

en: The assigned, no longer used configuration files were deleted successfully!
it_IT: I corrispondenti files di configurazione non piu' in uso sono stati eliminati con successo!

en: The basic requirements are:
it_IT: I requisiti base sono:

en: The following field contains not permitted characters:
it_IT: Il campo seguente contiene caratteri non consentiti:

en: The following modules/extensions are <em>required</em> to run NagiosQL
it_IT: I seguenti moduli/estensioni sono <em> richiesti </em> per eseguire NagiosQL

en: The following settings are <em>required</em> to run NagiosQL
it_IT: Le seguenti impostazioni sono <em> richieste </em> per eseguire NagiosQL

en: The new password is too short - use at least 6 characters!
it_IT: La nuova password e' troppo breve - usare almeno 6 caratteri!

en: The new passwords are not equal!
it_IT: Le nuove password non sono uguali!

en: The next couple of extensions are <em>optional</em> but recommended
it_IT: Il prossimo paio di estensioni sono <em> opzionali </em>, ma consigliate

en: The password is too short - use at least 6 characters!
it_IT: La password e' troppo breve - usare almeno 6 caratteri!

en: The passwords are not equal!
it_IT: Le password non sono uguali!

en: There are some errors - please check your system settings and read the requirements of NagiosQL!
it_IT: Si sono verificati degli errori. Si prega di verificare le impostazioni e di leggere i requisiti di sistema nella documentazione!

en: This is relative path of your NagiosQL Installation
it_IT: Questo e' il percorso relativo dell'installazione di NagiosQL

en: This is the absolut path to your NagiosQL Installation
it_IT: Questo e' il percorso assoluto dell'installazione di NagiosQL

en: This wizard will help you to install and configure NagiosQL.
it_IT: Questa procedura guidata ti aiutera' ad installare e configurare NagiosQL.

en: Thursday
it_IT: Giovedi

en: Time
it_IT: Ora

en: Time definition
it_IT: Definizione di tempo

en: Time definitions
it_IT: Definizioni temporali

en: Time period
it_IT: Periodo di tempo

en: Time period hosts
it_IT: Periodo per host

en: Time period modified:
it_IT: Periodo di tempo modificato:

en: Time period services
it_IT: Periodo per servizi

en: Time periods
it_IT: Periodi di tempo

en: Time range
it_IT: Intervallo temporale

en: Timeperiod definitions
it_IT: Definizione periodi di tempo (timeperiods.cfg)

en: To
it_IT: A

en: To define check and misc commands, notification commands and special commands.
it_IT: Definizione di comandi check e speciali, di notifica e altri vari.

en: To define contact data, contact templates and contact groups and time periods.
it_IT: Definizione dati del contatto, modelli del contatto, gruppi e periodi di tempo.

en: To define host and service dependencies, host and service escalations as well as host and service additional data.
it_IT: Definizione di host e dipendenze di servizi, escalation di host e servizi e dati aggiuntivi di host e servizi.

en: To define host and service supervisions as well as host and service groups.
it_IT: Definizione di supervisione host e comandi, e di gruppi di host e servizi.

en: Tools
it_IT: Strumenti

en: Tuesday
it_IT: Martedi

en: Unrestricted access
it_IT: Accesso illimitato

en: Up
it_IT: Su

en: Updating existing NagiosQL database
it_IT: Aggiornando il database esistente di NagiosQL

en: Upgrading from version
it_IT: Aggiornamento da versione

en: Use common domain
it_IT: Usa dominio comune

en: Use this configuration as template
it_IT: Usa questa configurazione come modello

en: Useful functions for data import, main configuration, daemon control and so on.
it_IT: Utilita' di importazione dati, configurazione principale, controllo demone, etc.

en: User
it_IT: Utente

en: User admin
it_IT: Amministrazione utente

en: User administration
it_IT: Amministrazione utente

en: User definitions
it_IT: Definizioni utente

en: User modified:
it_IT: Utente modificato:

en: User name
it_IT: Nome utente

en: User not found in database
it_IT: Utente non presente in database

en: User rights
it_IT: Permessi utente

en: User with sufficient permission for the NagiosQL database<br>At least this user should have SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE permissions
it_IT: Utente con sufficienti privilegi per il databse di NagiosQL<br>Deve avere almeno i seguenti permessi SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Username to connect through your proxy (optional)
it_IT: Utente per collegarsi tramite il proxy (opzionale)

en: Users
it_IT: Utenti

en: VRML image
it_IT: Immagine VRML

en: Variable name
it_IT: Nome variabile

en: Variable value
it_IT: Valore variabile

en: Version
it_IT: Versione

en: View logbook
it_IT: Vedi logbook

en: Warning - template file not found or not readable, please check your file permissions! - File:
it_IT: Attenzione - file di modello non trovato o non leggibile, si prega di controllare le autorizzazioni file! - File:

en: Warning, always check the configuration files before restart Nagios!
it_IT: Attenzione, controllare sempre i files di configurazione prima di riavviare Nagios!

en: Warning, at least one error occured, please check!
it_IT: Attenzione, è avvenuto un errore, controllare!

en: Warning:
it_IT: Attenzione:

en: Warning: configuration file is out of date!
it_IT: Attenzione: il file di configurazione non e' aggiornato!

en: Webserver authentification
it_IT: Autenticazione server web

en: Webserver login successfull
it_IT: Login al webserver riuscito

en: Wednesday
it_IT: mercoledi

en: Weekday
it_IT: Giorno della settimana

en: Welcome
it_IT: Benvenuto

en: Welcome to
it_IT: Benvenuto in

en: Welcome to the NagiosQL Installation Wizard
it_IT: Benvenuti nella procedura guidata di installazione di NagiosQL

en: Write
it_IT: Scrivi

en: Write additional data
it_IT: Scrittura dati aggiuntivi

en: Write all config files
it_IT: Scrivi tutti i file di configurazione

en: Write config
it_IT: Scrivi configurazione

en: Write config file
it_IT: Scrivi file di configurazione

en: Write host configurations
it_IT: Scrittura configurazione host

en: Write monitoring data
it_IT: Scrittura dati di monitoraggio

en: Write service configurations
it_IT: Scrittura configurazione servizi

en: Write test on settings directory (config/)
it_IT: Test di scrittura nella directory delle impostazionii (config/)

en: Write test on settings file (config/settings.php)
it_IT: Test di scrittura del file delle impostazioni (config/settings.php)

en: Writing database configuration to settings.php
it_IT: Scrittura configurazione database nel file settings.php

en: Writing global settings to database
it_IT: Scrittura settaggi globali sul database

en: Written Nagios configuration checked - Warnings/Errors:
it_IT: Configurazione di Nagios controllata - Warnings/Errori:

en: Written configuration files are valid, Nagios can be restarted!
it_IT: I files di configurazione di Nagios sono corretti, si puo' riavviare Nagios!

en: Yes
it_IT: Si

en: You already have the latest version installed
it_IT: Avete già l'ultima versione installata

en: You are using an old NagiosQL version. Please update to the latest stable version
it_IT: Stai usando una vecchia versione NagiosQL. Si prega di aggiornare all'ultima versione stabile

en: You have not filled in all command arguments (ARGx) for your selected command!<br><br>If this arguments are optional, you can save anyway - otherwise you will get an invalid configuration!
it_IT: Non sono stati riempiti alcuni campi obbligatori (ARGx)<br><br>Se questi argomenti sono opzionali, e' possibile comunque salvare - altrimenti la configurazione risultera' non corretta!

en: You have not filled in some required fields!<br><br>If this values are set by a template, you can save anyway - otherwise you will get an invalid configuration!
it_IT: Non sono stati riempiti alcuni campi obbligatori!<br><br>Se questi valori vengono impostati da un modello, e' possibile comunque salvare - altrimenti la configurazione risultera' non corretta!

en: cannot be empty and needs to be set
it_IT: non può essere vuoto e deve essere configurato

en: check command
it_IT: Comando di controllo (check)

en: could not be inserted:
it_IT: impossibile inserirli:

en: deletion <b>not possible</b>
it_IT: eliminazione <b>non possibile</b>

en: deletion <b>possible</b>
it_IT: eliminazione <b>possibile</b>

en: detected
it_IT: rilevato

en: done
it_IT: fatto

en: exists and were not overwritten
it_IT: esiste e non e' stato sovrascritto

en: failed
it_IT: fallito

en: file_uploads on (for upload features)
it_IT: file_uploads on (per le caratteristiche di upload)

en: inside
it_IT: entro

en: is not available!
it_IT: non e' disponibile!

en: is not writeable
it_IT: non è scrivibile

en: misc command
it_IT: Comando speciale (misc)

en: missed
it_IT: saltato

en: next 20 entries
it_IT: successive 20 voci

en: not supported
it_IT: non supportata

en: or greater is required
it_IT: o maggiore è richiesto

en: out-of-date
it_IT: non aggiornato

en: passed
it_IT: superato

en: php.ini options
it_IT: opzioni php.ini

en: previous 20 entries
it_IT: precedenti 20 voci

en: required
it_IT: richiesto

en: session.auto_start needs to be off
it_IT: session.auto_start deve essere a off

en: should be
it_IT: dovrebbe essere

en: skip
it_IT: salta

en: successfully deleted
it_IT: cancellato con successo

en: successfully inserted
it_IT: inseriti con successo

en: supported
it_IT: supportata

en: to
it_IT: in

en: unclassified
it_IT: non classificato

en: up-to-date
it_IT: aggiornato

en: were not written
it_IT: non e' stato scritto

en: will be created
it_IT: verra' creato
