NagiosQL - en to fr_FR translation catalogue (789 entries)

en: (optional)
fr_FR: (optionnel)

en: - from table:
fr_FR: - de la table :

en: - with affected rows:
fr_FR: - avec lignes affectées :

en: 2D coords
fr_FR: Coordonnées 2D

en: 3D coords
fr_FR: Coordonnées 3D

en: </b> of table <b>
fr_FR: </b> de la table <b>

en: </b>, entry <b>
fr_FR: </b>, entrée <b>

en: <b>Check your configuration after import!</b><br>In cause of an error or an uncomplete configuration, re-importing the wrong configuration can solve the problem.
fr_FR: <b>Vérifiez vos configurations après l'import!</b><br>En cas d'erreur ou de configuration incomplète, ré-importer la configuration en cause peut résoudre le problème.</span>

en: A MySQL database server
fr_FR: Un serveur de base de données MySQL

en: A new group added:
fr_FR: Un nouveau groupe a été ajouté:

en: A new user added:
fr_FR: Un nouvel utilisateur à été ajouté :

en: Abort
fr_FR: Annuler

en: Access group
fr_FR: Groupe d'accès

en: Access group set for menu item:
fr_FR: Groupe d'accès pour élément de menu:

en: Access key holes
fr_FR: Serrures

en: Access keys
fr_FR: Clés d'accès

en: Action URL
fr_FR: URL d'action

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate dataset from table:
fr_FR: Activer les données qui se trouve dans la table:

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active checks enabled
fr_FR: Contrôles actifs activés

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add this host configuration to existing service definitions
fr_FR: Ajouter cette configuration de l'hôte aux définitions de services existants

en: Additional templates
fr_FR: Modèles additionnels

en: Addon address
fr_FR: Adresse supplémentaire

en: Addon settings
fr_FR: Paramètres optionnels

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address of your Proxyserver e.g. proxy.yourdomain.com:3128
fr_FR: Identification de votre serveur Proxy (ex: proxy.domaine.com:3128)

en: Admin
fr_FR: Administrateur

en: Admin can't be deleted
fr_FR: L'Administrateur ne peut être effacé

en: Administrative Database Password
fr_FR: Mot de passe administratif de la base de données

en: Administrative Database User
fr_FR: Utilisateur administratif de la base de données

en: After that - refresh this page to proceed
fr_FR: Après ça, rafraichir cette page pour recommencer

en: After the defined amount of seconds the session will terminate for security reasons
fr_FR: Après le nombre de secondes définies, la session sera fermée pour raison de sécurité

en: Alarm settings
fr_FR: Configuration des notifications

en: Alarming
fr_FR: Notifications

en: All configs
fr_FR: Toutes les configurations

en: An error occured while writing settings to database:
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'écriture des paramètres dans la base de données:

en: An error occured while writing settings.php, please check permissions!
fr_FR: Une erreur s'est produite pendant l'écriture du fichier settings.php, merci de vérifier les permissions !

en: Attention, no check commands defined!
fr_FR: Attention, aucune commande de test n'a été définie !

en: Attention, no commands defined!
fr_FR: Attention, aucunes commandes définies !

en: Attention, no configuration targets defined!
fr_FR: Attention, pas de cible de configuration définie!

en: Attention, no contact groups defined!
fr_FR: Attention, aucun groupe de contact n'a été défini !

en: Attention, no contacts and contactgroups defined!
fr_FR: Attention, aucun contacts et groupes de contacts définis!

en: Attention, no contacts defined!
fr_FR: Attention, pas de contact défini !

en: Attention, no contacts or contact groups defined!
fr_FR: Attention, aucun contacts ou groupes de contacts définis!

en: Attention, no hosts and hostgroups defined!
fr_FR: Attention, pas d'hôtes et de groupe d'hôtes défini

en: Attention, no hosts defined!
fr_FR: Attention, aucun hôte défini!

en: Attention, no hosts or hostgroups defined!
fr_FR: Attention, aucune hôte ou groupe d'hôtes défini !

en: Attention, no services defined!
fr_FR: Attention, pas de services définis

en: Attention, no time periods defined!
fr_FR: Attention, aucune période de temps (time periods) n'a été définie !

en: Authentication type
fr_FR: Le type d'authentification

en: Available
fr_FR: Disponible

en: Back
fr_FR: Retour

en: Backup directory
fr_FR: Répertoire de sauvegarde

en: Backup file
fr_FR: Fichier de sauvegarde

en: Base directory
fr_FR: Répertoire de base

en: Both path values were stored in your configuration target settings for localhost.
fr_FR: Les deux valeurs de chemin ont été stockées dans vos paramètres de configuration cible pour localhost.

en: CGI config
fr_FR: Configuration des CGI

en: CGI configuration file
fr_FR: Fichier de configuration des CGI

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Can submit commands
fr_FR: Peut soumettre des commandes

en: Cannot backup and delete the old configuration file (check the permissions)!
fr_FR: Impossible de sauvegarder et de supprimer l'ancien fichier de configuration (Vérifiez les permissions) !

en: Cannot backup the old configuration file because the permissions are wrong (remote FTP)!
fr_FR: Impossible de sauvegarder l'ancien fichier de configuration parce que les autorisations sont mauvaises (FTP distant) !

en: Cannot backup the old configuration file because the permissions are wrong (remote SFTP)!
fr_FR: Impossible de sauvegarder l'ancien fichier de configuration parce que les autorisations sont mauvaises (SFTP distant) !

en: Cannot delete file because it does not exists (remote FTP)!
fr_FR: Impossible de supprimer le fichier parce que les autorisations sont mauvaises (FTP distant) !

en: Cannot delete file because it does not exists (remote SFTP)!
fr_FR: Impossible de supprimer le fichier car il n'existe pas (SFTP distant) !

en: Cannot delete file because the permissions are wrong (remote FTP)!
fr_FR: Impossible de supprimer le fichier parce que les autorisations sont mauvaises (FTP distant) !

en: Cannot delete file because the permissions are wrong (remote SFTP)!
fr_FR: Impossible de supprimer le fichier parce que les autorisations sont mauvaises (SFTP distant) !

en: Cannot delete the file (file does not exist)!
fr_FR: Impossible de supprimer le fichier (Le fichier n'existe pas)!

en: Cannot delete the file (wrong permissions)!
fr_FR: Impossible de supprimer le fichier (Mauvaises permissions)!

en: Cannot find the Nagios binary or no rights for execution!
fr_FR: Impossible de trouver les binaires de Nagios ou droits d'exécution erronés !

en: Cannot get the configuration file (FTP connection failed)!
fr_FR: Impossible de récupérer le fichier de configuration  (Echec de connexion FTP) !

en: Cannot get the configuration file (SSH connection failed)!
fr_FR: Impossible d'obtenir le fichier de configuration (Echec de connexion SSH) !

en: Cannot get the configuration file (remote file does not exist)!
fr_FR: Impossible d'obtenir le fichier de configuration (fichier distant n'existe pas) !

en: Cannot open the data file (check the permissions)!
fr_FR: Impossible d'ouvir le fichier de données (Vérifiez les permissions) !

en: Cannot open the temporary file
fr_FR: Impossible d'ouvrir le fichier temporaire

en: Cannot open/overwrite the configuration file (FTP connection failed)!
fr_FR: Impossible d'ouvrir ou d'écraser le fichier de configuration (Echec de connexion FTP) !

en: Cannot open/overwrite the configuration file (check the permissions on remote system)!
fr_FR: Impossible d'ouvrir ou d'écraser le fichier de configuration (Vérifiez les permission sur le système distant) !

en: Cannot open/overwrite the configuration file (check the permissions)!
fr_FR: Impossible d'ouvrir ou d'écraser le fichier de configuration (Vérifiez les permissions) !

en: Cannot open/overwrite the configuration file (remote SFTP)!
fr_FR: Impossible d'ouvrir / écraser le fichier de configuration (à distance SFTP)!

en: Cannot receive the configuration file (FTP connection)!
fr_FR: Impossible de recevoir le fichier de configuration (connexion FTP)!

en: Cannot receive the configuration file (SSH connection)!
fr_FR: Impossible de recevoir le fichier de configuration (connexion SSH)!

en: Cannot write the configuration file (FTP connection failed)!
fr_FR: Impossible d'écrire le fichier de configuration (Echec de connexion FTP) !

en: Cannot write the configuration file (SSH connection failed)!
fr_FR: Impossible d'écrire le fichier de configuration (Echec de connexion SSH) !

en: Cgi config file
fr_FR: Fichier de configuration Cgi

en: Change password
fr_FR: Changer le mot de passe

en: Change your current NagiosQL settings (e.g. Database user, Language).
fr_FR: Change vos paramètres NagiosQL courants (Ex: Utilisateur de base de données, Langage).

en: Check command
fr_FR: Commande de test

en: Check commands
fr_FR: Commandes de test

en: Check configuration files:
fr_FR: Vérifier les fichiers de configuration :

en: Check freshness
fr_FR: Rafraichissement des vérifications

en: Check interval
fr_FR: Intervalle de contrôle

en: Check period
fr_FR: Période de contrôle

en: Check settings
fr_FR: Paramètres des tests

en: Check the permissions of the created paths!
fr_FR: Vérifiez les permission des chemins créés!

en: Check which of the supported extensions are installed. At least one of them is required.
fr_FR: Vérifier quelles extensions supportées sont installées. Au moins l'une d'elle est nécessaire.

en: Check written configuration files
fr_FR: Vérification des fichiers de configuration écrits

en: Checking Client
fr_FR: Vérification de la clientèle

en: Checking PHP extensions
fr_FR: Vérification des extensions PHP

en: Checking PHP version
fr_FR: Vérification de la version PHP

en: Checking System Permission
fr_FR: Vérification des permissions systèmes

en: Checking available database interfaces
fr_FR: Vérification des interfaces de bases de données disponible

en: Checking php.ini/.htaccess settings
fr_FR: Vérification des paramètres dans php.ini/.htaccess

en: Checking requirements
fr_FR: vérification des prérequis

en: Chinese (Simplified)
fr_FR: Chinois (Simplifié)

en: Command
fr_FR: Commande

en: Command definitions
fr_FR: Définition des commandes

en: Command line
fr_FR: Ligne de commande

en: Command modified:
fr_FR: Commande modifiée :

en: Command name
fr_FR: Nom de la commande

en: Command type
fr_FR: Type de commande

en: Command view
fr_FR: Visualisation de la commande

en: Commands
fr_FR: Commandes

en: Common
fr_FR: Commun

en: Common files cannot be removed from target systems - please check manually
fr_FR: Fichiers communs ne peuvent pas être retirés de systèmes cibles - s'il vous plaît vérifier manuellement

en: Common settings
fr_FR: Paramètres communs

en: Config domain checks
fr_FR: Vérifications de la configuration du domaine

en: Config domain name
fr_FR: Configuration du nom de domaine

en: Config name
fr_FR: Nom de configuration

en: Config name filter
fr_FR: Filtre

en: Config targets
fr_FR: Configuration des cibles

en: Configuration directories
fr_FR: Répertoires de configuration

en: Configuration domain administration
fr_FR: Administration de la configuration du domaine

en: Configuration file
fr_FR: Fichier de configuration

en: Configuration file successfully written!
fr_FR: Fichier de configuration écrit avec succès !

en: Configuration files successfully written!
fr_FR: Les fichiers de configuration ont été écrits avec succès!

en: Configuration import
fr_FR: Configuration de l'import

en: Configuration name
fr_FR: Nom de la configuration

en: Configuration read failed (remote):
fr_FR: La lecture le la configuratin à échouée (distant) :

en: Configuration successfully written:
fr_FR: Configuration écrite avec succès :

en: Configuration target
fr_FR: Cible de configuration

en: Configuration write failed (FTP connection failed):
fr_FR: Echec d'écriture de la configuration (Echec de connexion FTP) !

en: Configuration write failed (remote):
fr_FR: Echec de l'écriture de la configuration (distant) :

en: Configuration write failed:
fr_FR: L'écriture de la configuration a echoué :

en: Configure Settings
fr_FR: Configuration des paramètres

en: Confirm password
fr_FR: Confirmer le mot de passe

en: Connection check
fr_FR: Vérification de la connexion

en: Connection to remote system failed (FTP connection):
fr_FR: La connexion au réseau distant a échouée (connexion FTP):

en: Connection to remote system failed (SSH2 connection):
fr_FR: La connexion au réseau distant a échouée (connexion SSH2):

en: Connection to the database server has failed by reason:
fr_FR: La connexion au serveur de base de données à échoué à cause de :

en: Connection type
fr_FR: Type de connection

en: Connot open/write to config/settings.php
fr_FR: Impossible d'ouvrir/écrire dans config/setting.php

en: Contact data
fr_FR: Les données de contact

en: Contact group
fr_FR: Groupe de contact

en: Contact group modified:
fr_FR: Groupe de contacts modifié :

en: Contact groups
fr_FR: Groupes de contact

en: Contact modified:
fr_FR: Contact modifié :

en: Contact name
fr_FR: Nom du contact

en: Contact template modified:
fr_FR: Modèle de contact mise à jour:

en: Contact templates
fr_FR: Modèles de contact

en: Converting database fields to utf8 character set
fr_FR: Conversion de champs de base de données vers le jeu de caractères utf8

en: Converting database tables to utf8 character set
fr_FR: Conversion des tables de base de données vers le jeu de caractères utf8

en: Converting database to utf8 character set
fr_FR: Conversion de base de données vers le jeu de caractères utf8

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Could be loaded. Please add in php.ini
fr_FR: Peut être chargé. S'il vous plaît ajouter dans le fichier php.ini.

en: Could not open directory
fr_FR: Impossible d'ouvrir le répertoire

en: Create NagiosQL config paths?
fr_FR: Créer le chemin de config de NagiosQL ?

en: Create NagiosQL database user
fr_FR: Création de l'utilisateur de base de données NagiosQL

en: Create and/or store NagiosQL path settings
fr_FR: Créer et/ou stocker les paramètres de chemin de NagiosQL

en: Create new NagiosQL database
fr_FR: Créer une nouvelle base de données pour NagiosQL

en: Creating new database
fr_FR: Créer une nouvelle base de données

en: Curl module not loaded, Proxy will be deactivated!
fr_FR: Module Curl non chargé, le Proxy sera désactivé!

en: Danish
fr_FR: Danois

en: Data domain
fr_FR: Domaine de données

en: Data domain administration
fr_FR: Administration du domaine de données

en: Data domains
fr_FR: Domaines de données

en: Data import
fr_FR: Import de Données

en: Data lines per page
fr_FR: Lignes de données par page

en: Data set copied - table [new name]:
fr_FR: Ensemble de données copié - table [Nouveau nom] :

en: Data set copy failed - table [new name]:
fr_FR: Echec de la copie de l'ensemble de données - table [Nouveau nom] :

en: Data were successfully inserted to the data base!
fr_FR: Les données ont correctement été insérées dans la base de données !

en: Database
fr_FR: Base de données

en: Database Configuration
fr_FR: Base de données de configuration

en: Database Server
fr_FR: Serveur de base de données

en: Database Server Port
fr_FR: Port du serveur de base de données

en: Database Type
fr_FR: Type de base de donnée

en: Database already exists and drop database was not selected, please correct or manage manually
fr_FR: La base de données existe déjà et la case de suppression n'à pas été sélectionnée, merci de corriger ou de gérer manuellement

en: Database connection failed. Upgrade not available!
fr_FR: Erreur de connection à la base de données. La mise à niveau n'est pas disponible!

en: Database entry failed! No write access!
fr_FR: Erreur lors de l'entrée dans la Base de données! Pas d'accès en écriture!

en: Database entry failed! Not all necessary data filled in!
fr_FR: Erreur d'entrée dans la base de données ! Tous les champs requis n'ont pas été remplis !

en: Database errors while converting to utf-8:
fr_FR: Erreur de base de données lors de la conversion en utf-8:

en: Database name
fr_FR: Nom de la base de données

en: Database password
fr_FR: Mot de passe de la base de données

en: Database server connection (NagiosQL user)
fr_FR: Connection au serveur de bases de données (Utilisateur NagiosQL)

en: Database server connection (privileged user)
fr_FR: Connection au serveur de base de données (Utilisateur avec privilèges)

en: Database server support
fr_FR: Support du serveur de base de données

en: Database server version
fr_FR: Version du serveur de base de données

en: Database type in settings file is wrong (config/settings.php). Upgrade not available!
fr_FR: Le type de base de données dans les paramètres n'est pas correct (config/settings.php). La mise à jour n'est pas disponible!

en: Database type not defined!
fr_FR: Typde base de données non définit!

en: Database user
fr_FR: Utilisateur de la base de données

en: Database values in settings file are missing (config/settings.php). Upgrade not available!
fr_FR: Les valeurs de base de données dans les paramètres n'est pas correct (config/settings.php). La mise à jour n'est pas disponible!

en: Dataset successfully activated. Affected rows:
fr_FR: Ensemble de données activé avec succès. Nombre de lignes affectées:

en: Dataset successfully deactivated. Affected rows:
fr_FR: Ensemble de données désactivé avec succès. Nombre de lignes affectées:

en: Dataset successfully deleted. Affected rows:
fr_FR: Ensemble de données effacé avec succès. Colonnes affectées :

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Decide between authentication based on your Webserver<br>e.g. Apache configuration (config file or htaccess) or NagiosQL
fr_FR: Choissisez entre une authentification basée sur votre Serveur Web<br>exemple configuration Apache (Fichier de configuration ou htaccess) ou NagiosQL

en: Decode UTF8 data in config files
fr_FR: Décoder les données UTF 8 dans les fichiers de configuration

en: Default values file is not available or not readable (install/functions/initial_settings.php). Installation possible, but without predefined data!
fr_FR: Le fichier des valeurs par défaut n'est pas disponible ou pas lisible (install/functions/initial_settings.php). L'installation est possible, mais sans les données prédéfinies!

en: Define Menu Accessrights
fr_FR: Définir les droits d'accès aux menus

en: Define contact groups (contactgroups.cfg)
fr_FR: Définir des groupes de contact (contactgroups.cfg)

en: Define contact templates (contacttemplates.cfg)
fr_FR: Définir des modèles de contact (contacttemplates.cfg)

en: Define contacts (contacts.cfg)
fr_FR: Définir les contacts (contacts.cfg)

en: Define host dependencies (hostdependencies.cfg)
fr_FR: Définir les dépendances d'hôte  (hostdependencies.cfg)

en: Define host escalation (hostescalations.cfg)
fr_FR: Définir l'escalade d'hôte (hostescalations.cfg)

en: Define host extended information (hostextinfo.cfg)
fr_FR: Définir les informations étendues d'hôte (hostextinfo.cfg)

en: Define host groups (hostgroups.cfg)
fr_FR: Définir les groupes d'hôtes (hostgroups.cfg)

en: Define hosts (hosts.cfg)
fr_FR: Définir les hôtes (hosts.cfg)

en: Define service dependencies (servicedependencies.cfg)
fr_FR: Définir les dépendances de services (servicedependencies.cfg)

en: Define service escalation (serviceescalations.cfg)
fr_FR: Définir les escalade de service (serviceescalations.cfg)

en: Define service extended information (serviceextinfo.cfg)
fr_FR: Définir les informations étendues de service (serviceextinfo.cfg)

en: Define service groups (servicegroups.cfg)
fr_FR: Définir les groupes de services (servicegroups.cfg)

en: Define service templates (servicetemplates.cfg)
fr_FR: Définir les modèles de service  (servicetemplates.cfg)

en: Define services (services.cfg)
fr_FR: Définir les services (services.cfg)

en: Definitions
fr_FR: Définitions

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Delete backup files
fr_FR: Supprimer les fichiers de sauvegarde

en: Delete config files
fr_FR: Supprimer les fichiers de configuration

en: Delete data from table:
fr_FR: Supprimer les données de la table :

en: Delete dataset id:
fr_FR: Suppression de l'id de l'ensemble de données :

en: Delete existing NagiosQL database
fr_FR: Supprimer base de données existante NagiosQL

en: Delete failed because a database error:
fr_FR: Suppression échouée à cause d'une erreur de base de données :

en: Delete log entries
fr_FR: Effacer les logs

en: Delete logentries between:
fr_FR: Effacer les logs depuis :

en: Dependency period
fr_FR: Période de dépendance

en: Dependent hostgroups
fr_FR: Groupes d'hôtes dépendants

en: Dependent hosts
fr_FR: Hôtes dépendants

en: Dependent servicegroups
fr_FR: servicegroupes dépendants

en: Dependent services
fr_FR: Services dépendants

en: Deploy NagiosQL settings
fr_FR: Déployer les réglages NagiosQL

en: Different tools
fr_FR: Différents outils

en: Directory with SSH key pair
fr_FR: Répertoire avec une paire de clés SSH

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Display name
fr_FR: Nom affiché

en: Do it
fr_FR: Appliquer

en: Do you really want to delete all log entries between the selected dates?
fr_FR: Voulez-vous réellement effacer toutes les logs dans la période de dates sélectionnée ?

en: Do you really want to delete all marked entries?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer toutes les entrées sélectionnées ?

en: Do you really want to delete this database entry:
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette entrée de base de données:

en: Domain
fr_FR: Domaine

en: Domain modified:
fr_FR: Domaine modifié :

en: Domains
fr_FR: Domaines

en: Donate for NagiosQL on sourceforge
fr_FR: Donnez pour NagiosQL sur sourceforge

en: Donate to support NagiosQL
fr_FR: Donnez pour supporter NagiosQL

en: Down
fr_FR: Bas

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Drop database if already exists?
fr_FR: Supprimer la base de données si elle existe déjà ?

en: Dutch
fr_FR: hollandais

en: EMail address
fr_FR: Adresse EMail

en: ENABLED
fr_FR: ACTIVE

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable group administration
fr_FR: Activer l'administration du groupe

en: Enable or disable the automatic online version check.
fr_FR: Activer ou désactiver la recherche automatique des mises à jour

en: Enable or disable the warning if a required field contains no data in objects with templates
fr_FR: Activer ou désactiver l'avertissement si un champ obligatoire ne contient pas de données dans des objets avec des modèles

en: Encoding
fr_FR: Encodage

en: Encoding should be set to nothing else than utf-8. Any changes at your own risk
fr_FR: L'encodage doit obligatoirement être réglé sur utf-8. Tout changement est à vos risques et périls.

en: English
fr_FR: Anglais

en: Entry
fr_FR: Entrée

en: Entry cannot be activated because it is used by another configuration
fr_FR: L'entrée ne peut être activée parce qu'elle est utilisée dans une autre configuration

en: Environment check
fr_FR: Vérification de l'environnement

en: Environment test sucessfully passed
fr_FR: Les tests de l'environnement sont passés avec succès

en: Error in setting the correct locale, please report this error with the associated output of  'locale -a' to bugs@nagiosql.org
fr_FR: Erreur dans la configuration de la locale, merci de remonter cette erreur avec la sortie de la commande 'locale -a' à bugs@nagiosql.org

en: Error in setting the correct locale, please report this error with the associated output of 'locale -a'
fr_FR: Erreur dans la configuration de la bonne locale, merci de remonter cette erreur avec la sortie de la commande 'locale-a' à bugs@nagiosql.org

en: Error while connecting to database:
fr_FR: Erreur lors de la connexion à la base de données :

en: Error while inserting the data to the data base:
fr_FR: Erreur lors de l'insertion des données dans la base de données :

en: Error while selecting data from database:
fr_FR: Erreur lors de la sélection des données depuis la base de données :

en: Error while selecting settings table.
fr_FR: Erreur pendant la sélection de la table de paramètres.

en: Error: wrong number of arguments - cannot import service group members
fr_FR: Erreur: Nombre d'arguments incorrects - impossible d'importer les membres du groupe de service (service group members)

en: Errors while deleting the old configuration file - please check!:
fr_FR: Erreurs lors de la suppression de l'ancien fichier de configuration - Merci de vérifier ! :

en: Escalation options
fr_FR: Options d'escalade

en: Escalation period
fr_FR: Période d'escalade

en: Event handler
fr_FR: Gestionnaire d'événements

en: Event handler enabled
fr_FR: Gestionnaire d'événements activé

en: Exclude
fr_FR: Exclure

en: Execution failure criteria
fr_FR: Critère d'échec d'exécution

en: Extended Host
fr_FR: Hôte étendu

en: Extended Service
fr_FR: Services étendus

en: FTP module not loaded!
fr_FR: Module FTP non chargé!

en: File
fr_FR: Fichier

en: File deleted
fr_FR: Fichier effacé

en: File imported - File [overwite flag]:
fr_FR: Fichier importé - Fichier [Drapeau écrasé] :

en: File upload error:
fr_FR: Erreur téléchargement de fichier:

en: Filter string
fr_FR: Filtre

en: Finish
fr_FR: Finir

en: Finishing Setup
fr_FR: Finition de l'installation

en: First let's check your local environment and find out if everything NagiosQL needs is available.
fr_FR: D'abord nous allons vérifier votre environnement local et regarder si tout necessaire pour NagiosQL est disponible.

en: First notification
fr_FR: Première notification

en: First notification delay
fr_FR: Délai de la première notification

en: Flap detection enabled
fr_FR: Détection des flaps activée

en: Flap detection options
fr_FR: Options de détection des flaps

en: For questions please visit
fr_FR: Pour toute question, merci de visiter

en: For questions, the online support forum or contact information visit our website:
fr_FR: Pour toute question, le forum de support online ou les informations de contacts visitez notre sie web:

en: Formcheck
fr_FR: Vérification du formulaire

en: Free variable definitions
fr_FR: Définitions libres de variables

en: French
fr_FR: Français

en: Freshness treshold
fr_FR: Seuil de rafraichissement

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: From
fr_FR: De

en: Function
fr_FR: Fonction

en: Functions to administrate NagiosQL V3
fr_FR: Fonctions d'administration NagiosQL3

en: Generic name
fr_FR: Nom générique

en: German
fr_FR: Allemand

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Group admin
fr_FR: Administrateur du groupe

en: Group administration
fr_FR: Administration de groupe

en: Group members
fr_FR: Membres du groupe

en: Group name
fr_FR: Nom du groupe

en: Groupname
fr_FR: Nom du groupe

en: Help
fr_FR: Aide

en: Help editor
fr_FR: Editeur d'aide

en: Help text editor
fr_FR: Editeur du texte d'aide

en: Hide menu
fr_FR: Cacher le menu

en: Hide relation data
fr_FR: Masquer les données par rapport

en: High flap threshold
fr_FR: Seuil de "flap" haut

en: Hold CTRL to select<br>more than one
fr_FR: Maintenir CTRL enfoncé pour en sélectionner plusieurs

en: Hold CTRL to select<br>more than one entry
fr_FR: Maintenir CTRL enfoncé pour sélectionner <br> plusieurs entrées

en: Host backup directory
fr_FR: Répertoire de sauvegarde des Hôtes

en: Host command
fr_FR: Commande d'hôte

en: Host dependencies
fr_FR: Dépendances d'hôte

en: Host dependency
fr_FR: Dépendance d'hôte

en: Host dependency modified:
fr_FR: Dépendance de l'hôte modifié :

en: Host directory
fr_FR: Répertoire des Hôtes

en: Host escalation
fr_FR: Escalade d'hôte

en: Host escalation modified:
fr_FR: L'escalade de l'hôte mise à jour:

en: Host escalations
fr_FR: Escalades d'hôtes

en: Host ext. info
fr_FR: Ext. info des hôtes

en: Host extended information modified:
fr_FR: Information étendue d'hôte modifiée :

en: Host file deleted:
fr_FR: Fichier de l'Hôte effacé :

en: Host group
fr_FR: Groupe d'hôte

en: Host group members
fr_FR: Membres du groupe d'hôtes

en: Host group modified:
fr_FR: Groupe d'hôtes (Host group) modifié :

en: Host group name
fr_FR: Nom du groupe d'hôtes

en: Host groups
fr_FR: Groupes d'hôtes

en: Host modified:
fr_FR: Hôte modifié

en: Host name
fr_FR: Nom d'hôte

en: Host notif. enable
fr_FR: Notification des hôtes activés

en: Host options
fr_FR: Options de l'hôte

en: Host template definition (hosttemplates.cfg)
fr_FR: Définir les modèles d'hôte (hosttemplates.cfg)

en: Host template modified:
fr_FR: Modèle d'hôte modifié :

en: Host template name
fr_FR: Nom du modèle d'hôte

en: Host templates
fr_FR: Modèles d'hôte

en: Hostgroups
fr_FR: Groupes d'hôtes

en: Hostname
fr_FR: Nom d'hôte

en: Hosts
fr_FR: Hôtes

en: How many entries per side should be visibile (e.g. services or hosts)
fr_FR: Combien de lignes par page doivent être affichées (ex : services ou hôtes)

en: IP-Address or hostname of the database server<br>e.g. localhost
fr_FR: Adresse IP ou nom d'hôte du serveur de base de données<br>exemple localhost

en: Icon image
fr_FR: Image de l'icône

en: Icon image ALT text
fr_FR: Texte alternatif de l'icône

en: If you like NagiosQL and it simplifies your daily work, then you may want to support the project by making a donation. This helps us to keep NagiosQL alive and to cover our costs. Thank you for your donation!
fr_FR: Si vous aimez NagiosQL et qu'il simplifie votre travail quotidien, vous pouvez supporter le projet en faisant une donation. Cela nous aideras à garder NagiosQL actif et à couvrir no coûts. Merci pour votre donation!

en: If you need a secure connection, select HTTPS instead of HTTP
fr_FR: Si vous avez besoin d'une connexion sécurisée, sélectionnez HTTPS au lieu de HTTP

en: If you require a Proxyserver to connect to the Internet (Port 80), please define one.
fr_FR: Si nécessaire, définir le serveur proxy pour la connexion Internet

en: If you select the create path option, be sure that the NagiosQL base path exist and the webserver demon has write access to it. So the installer will create the required subdirectories in your localhost's filesystem (hosts, services, backup etc.)
fr_FR: Si vous sélectionnez l'option de création des chemins, vérifiez que le chemin de base de NagiosQL existe et que le démon de serveur web y à accès en écriture. L'installeur créera alors les sous-répertoires requis dans le filesystème de votre localhost (hosts, services, backup etc.)

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Nagios sample config?
fr_FR: Importer les fichiers d'exemple Nagios ?

en: Import Nagios sample data
fr_FR: Importer les échantillons de données Nagios

en: Import directory
fr_FR: Répertoire d'importation

en: Import file
fr_FR: Fichier d'import

en: Import file does not exist or is not readable:
fr_FR: Le fichier d'import n'existe pas ou n'est pas lisible:

en: In order for a user to get access, he needs to be member of the group selected here.
fr_FR: Pour qu'un utilisateur obtient accès, il doit être membre du groupe sélectionné ici.

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Include
fr_FR: inclure

en: Included in demon configuration
fr_FR: Inclus dans le démon de configuration

en: Information PopUp
fr_FR: Popup d'information

en: Inherit parents
fr_FR: Hériter des parents

en: Initial NagiosQL Password
fr_FR: Mot de passe NagiosQL initial

en: Initial NagiosQL User
fr_FR: Utilisateur NagiosQL initial

en: Initial state
fr_FR: Etat initial

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Inserting initial data to settings database has failed:
fr_FR: L'insertion des données initiales dans la base de données des paramètres à échoué:

en: Inserting path data to database has failed:
fr_FR: L'insertion des données de chemin dans la base de données à échouée:

en: Installation cannot continue, please make sure you have the mysql extension loaded!
fr_FR: L'installation ne peut pas continuer, merci de vérifier que l'extension mysql est chargée!

en: Installation cannot continue, please make sure you have the pgsql extension loaded!
fr_FR: L'installation ne peut pas continuer, merci de vérifier que l'extension pgsql est chargée!

en: Installation cannot continue, postgres is not yet available in beta!
fr_FR: L'installation ne peut pas continuer, postgres n'est pas disponible dans la version beta!

en: Installed
fr_FR: Installée

en: Installed NagiosQL version
fr_FR: La version NagiosQL installée

en: Installing NagiosQL database tables
fr_FR: Installation des tables de la base de données NagiosQL

en: Is volatile
fr_FR: Est volatile

en: It is not possible to write config files directly from the common domain!
fr_FR: Il n'est pas possible d'écrire des fichiers de configuration directement à partir du domaine commun!

en: Italian
fr_FR: Italien

en: Language
fr_FR: Langue

en: Last database update:
fr_FR: Dernière mise à jour de la base de données :

en: Last file change of the configuration target
fr_FR: Dernier changement du fichier de configuration des cibles

en: Last notification
fr_FR: Dernière notification

en: Link
fr_FR: Lien

en: Load default text
fr_FR: Chargement du texte par défaut

en: Local hostname or IP address
fr_FR: Nom de la machine locale ou adresse IP

en: Local import file
fr_FR: Fichier d'importation local

en: Localhost can't be deleted
fr_FR: Localhost ne peut pas être supprimé

en: Logbook
fr_FR: Logs

en: Logged in:
fr_FR: Connecté :

en: Login failed!
fr_FR: Échec d'identification !

en: Login successfull
fr_FR: Identification réussie

en: Logout
fr_FR: Déconnecter

en: Low flap threshold
fr_FR: Seuil de "flap" bas

en: Main key
fr_FR: Clé principale

en: Main page
fr_FR: Page principale

en: Mark all shown datasets
fr_FR: Marquer toutes les lignes

en: Marked
fr_FR: Eléments sélectionnés :

en: Max check attempts
fr_FR: Nombre maximum de vérification

en: Members
fr_FR: Membres

en: Menu access
fr_FR: Accès au Menu

en: Menu page
fr_FR: Page de menu

en: Method
fr_FR: Méthode

en: Misc commands
fr_FR: Autres commandes

en: Missing database connection parameter!
fr_FR: Il manque les paramètres de connexion à la base de données !

en: Missing server connection parameter!
fr_FR: Il manque les paramètres de connexion au serveur !

en: Modify
fr_FR: Modifier

en: Modify selection
fr_FR: Modifier la selection

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Monitoring
fr_FR: Supervision

en: MySQL Server
fr_FR: Serveur MySQL

en: MySQL Server Port
fr_FR: Port du serveur MySQL

en: MySQL Server Port, default is 3306
fr_FR: Port du serveur MySQL, 3306 par défaut

en: MySQL version
fr_FR: Version de MySQL

en: NOT AVAILABLE
fr_FR: NON DISPONIBLE

en: NOT ENABLED
fr_FR: DESACTIVE

en: Nagios Configuration
fr_FR: Nagios configuration

en: Nagios base directory
fr_FR: Répertoire de base de Nagios

en: Nagios binary file
fr_FR: Fichier binaire de Nagios

en: Nagios binary or configuration file not found (remote SSH)!
fr_FR: Nagios configuration binaire ou fichier non trouvé (SSH à distance)!

en: Nagios command file
fr_FR: Fichier de commande Nagios

en: Nagios command file not found (remote SSH)!
fr_FR: Fichier de commande pour Nagios non trouvé (SSH à distance)!

en: Nagios command file not found or no rights to write!
fr_FR: Fichier de commande Nagios non trouvé ou pas de droits d'écriture !

en: Nagios config
fr_FR: Configuration de Nagios

en: Nagios config file
fr_FR: Fichier de configuration NAgios

en: Nagios config path
fr_FR: Chemin de configuration de Nagios

en: Nagios control
fr_FR: Contrôle de Nagios

en: Nagios daemon is not running
fr_FR: Le démon Nagios n'est pas démarré

en: Nagios daemon is not running, cannot send restart command!
fr_FR: Le démon Nagios ne tourne pas, impossible d'envoyer la commande de redémarrage !

en: Nagios daemon successfully restarted
fr_FR: Les démons de Nagios ont été redémarrés avec succès

en: Nagios daemon successfully restarted (remote SSH)
fr_FR: Nagios redémarré avec succès (SSH à distance)

en: Nagios main configuration file
fr_FR: Fichier de configuration principal de Nagios

en: Nagios process file
fr_FR: Fichier process (PID) de Nagios

en: Nagios restart is not possible via FTP remote connection!
fr_FR: Le redémarrage de Nagios n'est pas possible à partir d'une connexion FTP distante !

en: Nagios version
fr_FR: Version de Nagios

en: NagiosQL Administration
fr_FR: Administration de NagiosQL

en: NagiosQL DB Password
fr_FR: Mot de passe de la BDD NagiosQL

en: NagiosQL DB User
fr_FR: Utilisateur de la BDD NagiosQL

en: NagiosQL User Setup
fr_FR: Configuration d'utilisateur NagiosQL

en: NagiosQL config path
fr_FR: Chemin de configuration de NagiosQL

en: NagiosQL config path is not writeable - only database values updated
fr_FR: Le chemin de la configuration NagiosQL n'est pas accessible en écriture - seules les données de la base ont été mises à jour

en: NagiosQL path values
fr_FR: Valeur du chemin de NagiosQL

en: NagiosQL support page
fr_FR: Page de support NagiosSQL

en: NagiosQL was translated into various languages​​. Since some translators are no longer available in later versions, there may be untranslated words or phrases. If you want to help us complete the translation, correct them or introduce a new language​​, then sign up with us now! The translations are simply feasible online - we use an open translation service where you can register for free at any time:
fr_FR: NagiosQL à été traduit dans différentes langues. Comme certains traducteurs ne sont plus disponibles dans les dernières version, il peut y avoir des mots ou des phrases non traduites. Si vous voulez nous aider à compléter les traductions, les corriger ou introduire de nouveaux langages, inscrivez-vous avec nous maintenant! Les traductions sont simples et faisables en ligne - nous utilisons un service de traduction open sur lequel vous pouvez vous enregistrer gratuitement à tout moment:

en: Name of the NagiosQL database<br>e.g. db_nagiosql_v3
fr_FR: Nom de la base de données NagiosQL<br>par exemple db_nagiosql_v3

en: New Domain inserted:
fr_FR: Nouveau domaine inséré :

en: New command inserted:
fr_FR: Nouvelle commandes insérée :

en: New contact group inserted:
fr_FR: Nouveau groupe de contact inséré :

en: New contact inserted:
fr_FR: Nouveau contact ajouté :

en: New contact template inserted:
fr_FR: Nouveau modèle de contact inséré:

en: New host dependency inserted:
fr_FR: Nouvelle dépendance d'hôte insérée :

en: New host escalation inserted:
fr_FR: Nouvelle escalade d'hôte inséré :

en: New host extended information inserted:
fr_FR: Nouvelle information d'hôte étendue insérée :

en: New host group inserted:
fr_FR: Nouveau groupe d'hôtes (Host group)  inséré :

en: New host inserted:
fr_FR: Nouvel hôte ajouté :

en: New host template inserted:
fr_FR: Nouveau modèle d'hôte inséré :

en: New installation only - updates are only supported using the same database interface!
fr_FR: Nouvelle installation seulement - les mises à jour sont seulement supportées en utilisant la même interface de bases de données!

en: New password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: New service dependency inserted:
fr_FR: Nouvelle dépendance de service insérée :

en: New service escalation inserted:
fr_FR: Nouvelle escalade de service inséré :

en: New service extended information inserted:
fr_FR: Nouvelle information étendue de service insérée :

en: New service group inserted:
fr_FR: Nouveau groupe de service inséré :

en: New service inserted:
fr_FR: Nouveau service inséré :

en: New service template inserted:
fr_FR: Nouveau modèle de service inséré :

en: New time period inserted:
fr_FR: Nouvelle période de temps insérée :

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No SQL update files available
fr_FR: Pas de fichiers SQL de mise à jour disponible

en: No backup files or no permission to read the backup files
fr_FR: Pas de fichier de sauvegarde ou aucune permission pour lire les fichiers de sauvegarde.

en: No configuration items defined!
fr_FR: Aucun des éléments de configuration définie!

en: No data
fr_FR: Pas de données

en: No data deleted. Probably the dataset does not exist or it is protected from delete.
fr_FR: Aucune donnée effacée. Il est probable que l'ensemble de données n'existe pas ou est protégé de l'effacement.

en: No data deleted. Probably the dataset does not exist, it is protected from deletion or you do not have write permission.
fr_FR: Aucune donnée n'a été effacée. L'ensemble de données n'existe pas, il est protégé de la suppression, vous n'avez pas la permission d'écrire.

en: No data deleted. Probably the dataset does not exist, it is protected from deletion, you do not have write permission or it has relations to other configurations which cannot be deleted. Use the "info" function for detailed informations about relations!
fr_FR: Aucune donnée n'a été effacée. L'ensemble de données n'existe pas, il est protégé de la suppression, vous n'avez pas la permission d'écrire ou il existe des relations avec d'autres configuration qui ne peuvent pas être effacée. Utilisez la fonction "info" pour des informations détaillées sur les relations!

en: No dataset activated. Maybe the dataset does not exist or you do not have write permission.
fr_FR: Aucun ensemble de données activé. Peut-être que l'ensemble de données n'existe pas ou que vous n'avez pas les permissions d'écrire.

en: No dataset activated. Maybe the dataset does not exist, no dataset was selected or you do not have write permission.
fr_FR: Aucun dataset activé. Peut-être que l'ensemble de données n'existe pas, qu'aucun ensemble de données n'a été sélectionné ou que vous n'avez pas les permissions d'écrire.

en: No dataset copied. Maybe the dataset does not exist or you do not have write permission.
fr_FR: Aucun ensemble de données copié. Peut-être que l'ensemble de données n'existe pas ou que vous n'avez pas les permissions d'écrire.

en: No dataset deactivated. Maybe the dataset does not exist or you do not have write permission.
fr_FR: Aucun ensemble de données désactivé. Peut-être que l'ensemble de données n'existe pas ou que vous n'avez pas les permissions d'écrire.

en: No dataset deactivated. Maybe the dataset does not exist, it is protected from deactivation, no dataset was selected or you do not have write permission. Use the "info" function for detailed informations about relations!
fr_FR: Aucun ensemble de données désactivé. Peut-être que l'ensemble de données n'existe pas, qu'il est protégé de la désactivation, qu'aucun ensemble de données n'a été sélectionné ou que vous n'avez pas les permissions d'écrire. Utilisez la fonction "info" pour des informations détaillées sur les relations!

en: No dataset or no activated dataset found - empty configuration written
fr_FR: Aucun ensemble de données ou aucun ensemble de données activé n'a été trouvé - configuration vide écrite

en: No information available
fr_FR: Pas d'information disponible

en: No permission to open configuration!
fr_FR: Aucune autorisation pour ouvrir la configuration!

en: No valid configuration found:
fr_FR: Aucune configurationvalide n'a été trouvée:

en: Nofification failure criteria
fr_FR: Critère de notification des échecs

en: Not used
fr_FR: Non utilisé

en: Notes URL
fr_FR: URL des notes

en: Notification enabled
fr_FR: Notification activée

en: Notification interval
fr_FR: Intervalle de notification

en: Notification options
fr_FR: Options de notification

en: Notification period
fr_FR: Période de notification

en: Object access restrictions
fr_FR: Restrictions d'accès aux objets

en: Old password
fr_FR: Ancien mot de passe

en: Old password is wrong
fr_FR: L'ancien mot de passe est faux

en: Online Documentation
fr_FR: Documentation en ligne

en: Online version check
fr_FR: Vérification en ligne de la version

en: Only added rights to existing user
fr_FR: Les droits ont été uniquement été ajoutés à l'utilisateur existant

en: Overwrite database
fr_FR: Ecraser la base de données

en: PECL Extension:
fr_FR: Extension PECL:

en: PHP 5.2.0 or greater including:
fr_FR: PHP 5.2.0 ou supérieur, incluant:

en: PHP Module:
fr_FR: Module PHP:

en: PHP ini settings:
fr_FR: Paramètres PHP ini:

en: PHP module:
fr_FR: Module PHP:

en: PHP version
fr_FR: Version de PHP

en: Pager number
fr_FR: Numéro de pager

en: Parallelize checks
fr_FR: Contrôles parallèlisés

en: Passive checks enabled
fr_FR: Contrôles passifs activés

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password for the above mentioned user
fr_FR: Mot de passe pour l'utilisateur mentionnée ci-dessus

en: Password successfully modified
fr_FR: Mot de passe modifié avec succès

en: Password to connect through your proxy (optional)
fr_FR: Mot de passe pour vous connecter au proxy (optionnel)

en: Password too short or password fields unequally!
fr_FR: Mot de passe trop court ou mots de passes différents !

en: Path
fr_FR: Chemin

en: Picture base directory
fr_FR: Répertoire de la base des images

en: Please at least fill in a start or a stop time
fr_FR: Merci d'entrer, au minimum, une heure de démarrage et d'arrêt

en: Please backup your database before proceeding!
fr_FR: S'il vous plait sauvegarder votre base de données avant de procéder!

en: Please check at least one option from:
fr_FR: Merci de vérifier au moins une option depuis :

en: Please choose a temporary directory with write permissions. The default is the temp directory provided by your OS
fr_FR: Merci de choisir un répertoire temporaire avec les permissions d'écriture. Le répertoire par défaut est celui fourni par votre système d'exploitation

en: Please choose your application language
fr_FR: Merci de choisir votre langue pour l'application

en: Please complete the form below. Mandatory fields marked <em>*</em>
fr_FR: Merci de remplir le formulaire ci-dessous. Les champs obligatoires sont marqués avec des <em>*</ em>

en: Please delete the install directory to continue!
fr_FR: Merci d'effacer le repertoire d'installation pour continuer !

en: Please enter your username and password to access NagiosQL.<br>If you forgot one of them, please contact your Administrator.
fr_FR: Merci d'entrer votre nom d'utilisateur et votre mot de passe pour acccéder à NagiosQL.<br>Si vous avez oublié l'une ou l'autre de ces données, merci de contacter votre administrateur Nagios.

en: Please fill in all fields marked with an *
fr_FR: S'il vous plaît remplissez tous les champs marqués avec une *

en: Please fill in the password
fr_FR: Merci d'entrer le mot de passe

en: Please insert a time definition and a time range
fr_FR: Merci d'inséré une définition et une plage de temps

en: Please insert a variable name and a variable definition
fr_FR: Merci de donner un nom de variable ainsi que sa définition

en: Please repeat the password
fr_FR: Merci de répéter le mot de passe

en: Portuguese (Brazilian)
fr_FR: Portugais (brésilien)

en: Process perf data
fr_FR: Données des performances des process

en: Proxy Address
fr_FR: Adresse  du proxy

en: Proxy Password (optional)
fr_FR: Mot de passe du proxy (Optionnel)

en: Proxy Username (optional)
fr_FR: Nom d'utilisateur du proxy (Optionnel)

en: Proxyserver
fr_FR: Serveur proxy

en: Read
fr_FR: Lire

en: Read test on a admin template file (templates/admin/admin_master.tpl.htm)
fr_FR: Test de lecture d'un fichier de modèle d'administration (templates/admin/admin_master.tpl.htm)

en: Read test on a class file (functions/nag_class.php)
fr_FR: Test de lecture d'un fichier de classe (functions/nag_class.php)

en: Read test on a file template (templates/files/contacts.tpl.dat)
fr_FR: Test de lecture d'un modèle de fichier (templates/files/contacts.tpl.dat)

en: Read test on a image file (images/pixel.gif)
fr_FR: Test de lecture d'un fichier image (images/pixel.gif)

en: Read test on a template file (templates/index.tpl.htm)
fr_FR: Test de lecture d'un fichier de modèle (templates/index.tpl.htm)

en: Read test on settings file (config/settings.php)
fr_FR: Test de lecture du fichier de paramètres (config/settings.php)

en: Read test on startsite file (admin.php)
fr_FR: Test de lecture du fichier de la page d'accueil (admin.php)

en: Read the INSTALLATION file from NagiosQL to find out, how to fix them.
fr_FR: Lisez le fichier INSTALLATION de NagiosQL pour trouver comment les corriger.

en: Read/Write access:
fr_FR: Accès en Lecture/Ecriture:

en: Refresh
fr_FR: Rafraichir

en: Registered
fr_FR: Enregistré

en: Relation information for <b>
fr_FR: Information de relation pour <b>

en: Relation to <b>
fr_FR: Relation avec <b>

en: Remote execution (FTP SITE EXEC) is not supported on your system!
fr_FR: L'exécution distante (FTP SITE EXEC) n'est pas supportée sur votre système.

en: Remote execution of nagios verify command failed (remote SSH)!
fr_FR: Exécution à distance de nagios vérifier commande a échoué (SSH à distance)!

en: Required:
fr_FR: Requis:

en: Requirements
fr_FR: Prérequis

en: Reset filter
fr_FR: Effacer le filtre

en: Restart Nagios:
fr_FR: Redémarrer Nagios :

en: Restart command successfully send to Nagios
fr_FR: La commande de redémarrage a été envoyée avec succès à Nagios

en: Restart command successfully send to Nagios (remote SSH)
fr_FR: La commande pour redémarrer a été envoyé avec succès à Nagios (SSH à distance)

en: Restart failed - FTP restrictions
fr_FR: Redémarrage échoué - Restrictions FTP

en: Restart failed - Nagios command file not found or no rights to execute
fr_FR: Echec de redémarrage - Impossible de trouver les binaires de Nagios ou droits d'exécution erronés !

en: Restart failed - Nagios command file not found or no rights to execute (remote SSH)!
fr_FR: Redémarrer échoué - Impossible de trouver le fichier de configuration de Nagios ou aucun droit d'exécuter (SSH à distance)!

en: Restart failed - Nagios daemon was not running
fr_FR: Redémarrage échoué - Le démon Nagios ne tourne pas

en: Restricted site accessed:
fr_FR: Accès au site restreint :

en: Retain nonstatus info
fr_FR: Retenir les informations autres que celles des statuts

en: Retain nostatus information
fr_FR: Retenir les information autre que celles des status

en: Retain status info
fr_FR: Retenir les informations de statut

en: Retain status information
fr_FR: Retenir les informations de status

en: Retry interval
fr_FR: Intervalle de ré-essai

en: Russian
fr_FR: Russe

en: SQL file is not readable or empty
fr_FR: Le fichier SQL est vide ou non lisible

en: SSH module not loaded!
fr_FR: Module SSH non chargé!

en: SSH private key does not exist or is not readable
fr_FR: La clé SSH privée n'existe pas ou n'est pas lisible

en: SSH public key does not exist or is not readable
fr_FR: La clé SSH publique n'existe pas ou n'est pas lisible

en: START INSTALLATION
fr_FR: DEMARRER L'INSTALLATION

en: START UPDATE
fr_FR: DEMARRER LA MISE A JOUR

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Saving not possible!
fr_FR: Sauvegarde impossible !

en: Search
fr_FR: Chercher

en: Search string
fr_FR: Rechercher

en: Secure question
fr_FR: Question de sécurité

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: Selected
fr_FR: Selectionné

en: Selection method
fr_FR: Méthode de sélection

en: Selection of multiple entries by using the new dialog or by holding CTRL + left click like in NagiosQL2
fr_FR: La sélection d'entrée multiples se fait en utilisant la nouvelle boite de dialogue ou en maintenant CTRL + clique gauche comme dans NagiosQL2

en: Server name
fr_FR: Nom du serveur

en: Server protocol
fr_FR: Protocole du serveur

en: Service backup directory
fr_FR: Répertoire de sauvegarde des Services

en: Service command
fr_FR: Commande de service

en: Service dependencies
fr_FR: Dépendances de service

en: Service dependency
fr_FR: Dépendances de service

en: Service dependency modified:
fr_FR: Dépendance du service modifiée :

en: Service description
fr_FR: Description du service

en: Service directory
fr_FR: Répertoire des Services

en: Service escalation
fr_FR: Escalades de service

en: Service escalation modified:
fr_FR: Escalade des services modifiés :

en: Service escalations
fr_FR: Escalades de service

en: Service ext. info
fr_FR: Ext. info des services

en: Service extended information modified:
fr_FR: Information étendue de service modifiée :

en: Service file deleted:
fr_FR: Fichier de service effacé :

en: Service group
fr_FR: Groupe de service

en: Service group members
fr_FR: Membres du groupe de service

en: Service group modified:
fr_FR: Groupe de services modifié :

en: Service group name
fr_FR: Nom du groupe de service

en: Service groups
fr_FR: Groupes de services

en: Service modified:
fr_FR: Service modifié :

en: Service name
fr_FR: Nom de service

en: Service notif. enable
fr_FR: Notification des services activée

en: Service options
fr_FR: Options des services

en: Service settings
fr_FR: Paramètres du service

en: Service template modified:
fr_FR: Modèle de service modifié :

en: Service templates
fr_FR: Modèles de service

en: Session auto logoff time
fr_FR: Durée avant déconnexion automatique

en: Session timeout reached - Seconds:
fr_FR: Timeout de la session atteint - Secondes :

en: Set initial NagiosQL Administrator
fr_FR: Définissez l'administrateur NagiosQL initial

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings file does not exists (config/settings.php)
fr_FR: Le fichier de paramètres n'existe pas (config/settings.php)

en: Settings file not found or not readable (config/settings.php). Upgrade not available!
fr_FR: Le fichier de paramètre n'est pas trouvable ou lisible (config/settings.php). La mise à jour n'est pas disponible!

en: Settings table not available or wrong. Upgrade not available!
fr_FR: La tables des paramètres n'est pas disponible ou erronnée. La mise à jour n'est pas disponible!

en: Settings were changed
fr_FR: Les paramètres ont changés

en: Setup
fr_FR: Programme d'installation

en: Show menu
fr_FR: Afficher le menu

en: Show relation data
fr_FR: Afficher les données par rapport

en: Some configuration files were not written. Dataset not activated, not found or you do not have write permission!
fr_FR: Certains fichiers de configuration n'ont pas été écrits. Ensemble de données non activé, non trouvé ou vous n'avez pas les permissions d'écrire!

en: Spanish
fr_FR: Espagnol

en: Specialties
fr_FR: Options

en: Stalking options
fr_FR: Options de "Stalking"

en: Standard domain
fr_FR: Domaine standard

en: Statistical datas
fr_FR: Données statistiques

en: Status image
fr_FR: Image de statut

en: Sub key
fr_FR: Sous clé

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Support contact information
fr_FR: Information sur le contact de support

en: Table for import definition
fr_FR: Table d'importation de définition

en: Template definition
fr_FR: Définition du modèle

en: Template name
fr_FR: Nom du modèle

en: Template warn message
fr_FR: Modèle de message pour avertir

en: Temporary Directory
fr_FR: Répertoire Temporaire

en: The NagiosQL first passwords are not equal!
fr_FR: Les mots de passe NagiosQL ne sont pas égaux!

en: The assigned, no longer used configuration files were deleted successfully!
fr_FR: Les fichiers de configuration inutilisés ont été supprimés avec succès !

en: The associated services must be additionally written to the files. Only writing the host configuration is not sufficient because the modification is stored inside the service files!
fr_FR: Les services associés doivent être ajoutés aux fichiers. Ecrire uniquement la configuration du host n'est pas suffisance parce que la modification est stockée dans les fichiers services.

en: The basic requirements are:
fr_FR: Les exigences de base sont les suivants:

en: The checks below are based on your data domain and config domain settings. To change the data domain, use the pull down menu in the upper right corner. Repeat this check for any data domain you have configured. To change the config domain, use the data domain menu and select a different config domain value.
fr_FR: Les vérifications ci-dessous sont basées sur la configuration de votre domaine de données. Pour changer votre domaine de données, utilisez le menu déroulant dans le coin en haut à droite. Répétez ces vérifications pour tous les domaines de données que vous avez configurés. Pour changer de domaine de configuration, utilisez le menu de domaine de données et sélectionnez une valeur différente de domaine de configuration.

en: The following field contains not permitted characters:
fr_FR: Le champ suivant contient des caractères interdits :

en: The following modules/extensions are <em>required</em> to run NagiosQL
fr_FR: Les modules suivants / extensions sont <em>obligatoires</em> pour exécuter NagiosQL

en: The following settings are <em>required</em> to run NagiosQL
fr_FR: Les paramètres suivants sont <em>obligatoire</em> pour exécuter NagiosQL

en: The new password is too short - use at least 6 characters!
fr_FR: Le nouveau mot de passe est trop court - utilisez 6 caractères minimum !

en: The new passwords are not equal!
fr_FR: Les mot de passe ne sont pas identiques !

en: The next couple of extensions are <em>optional</em> but recommended
fr_FR: Les prochaines extensions sont <em>optionnelles</em> mais recommandées

en: The online version check connects the NagiosQL page to find out, if your version is still up to date.
fr_FR: La vérification de version en ligne se connecte sur la page NagiosQL pour vérifier sir votre version est à jour.

en: The online version check is not enabled. You can enable it on the settings page.
fr_FR: La vérifiaction de la version en ligne n'est pas activée. Vous pouvez l'activer dans la page des paramètres.

en: The password is too short - use at least 6 characters!
fr_FR: Le mot de passe est trop court - il doit contenir 6 caractères minimum

en: The passwords are not equal!
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas !

en: There are some errors - please check your system settings and read the requirements of NagiosQL!
fr_FR: Il y a des erreurs - merci de vérifier vos paramètres systèmes et de lire les prérequis de NagiosQL !

en: This is relative path of your NagiosQL Installation
fr_FR: Ceci est le chemin relatif de votre installation NagiosQL

en: This is the absolut path to your NagiosQL Installation
fr_FR: Ceci est le chemin absolu de votre installation NagiosQL

en: This wizard will help you to install and configure NagiosQL.
fr_FR: Cet assistant vous aidera à installer et configurer NagiosQL.

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Time
fr_FR: Temps

en: Time definition
fr_FR: Définition de temps

en: Time definitions
fr_FR: Définitions de temps

en: Time period
fr_FR: Période de temps

en: Time period hosts
fr_FR: Période de temps des hôtes

en: Time period modified:
fr_FR: Période de temps modifiée :

en: Time period services
fr_FR: Période de temps des services

en: Time periods
fr_FR: Périodes de temps

en: Time range
fr_FR: Plage de temps

en: Timeperiod definitions
fr_FR: Définir les périodes de temps

en: To
fr_FR: A

en: To define check and misc commands, notification commands and special commands.
fr_FR: Pour définir les commandes de tests et les commandes diverses, les commandes de notification et les commandes spéciales.

en: To define contact data, contact templates and contact groups and time periods.
fr_FR: Pour définir des données de contacts, des modèles de contacts, ainsi que des groupes de contacts et des périodes de temps.

en: To define host and service dependencies, host and service escalations as well as host and service additional data.
fr_FR: Pour définir les dépendances d'hôtes et de services, les escalades d'hôtes et de services ainsi que les données complémentaires pour les hôtes et les services.

en: To define host and service supervisions as well as host and service groups.
fr_FR: Pour définir des hôtes et des services à superviser ainsi que des groupes d'hôtes et de services

en: To prevent errors or misconfigurations, you should import your configurations in an useful order. We recommend to do it like this:<br><br><b><i>commands -> timeperiods -> contacttemplates -> contacts -> contactgroups -> hosttemplates -> hosts -> hostgroups -> servicetemplates -> services -> servicegroups</i></b><br><br>
fr_FR: Pour éviter les erreurs de configuration, vous devriez importer vos configurations dans un ordre utile. Nous vous recommandons de la faire de la façon suivante:<br><br><b><i>commands -> timeperiods -> contacttemplates -> contacts -> contactgroups -> hosttemplate -> hosts -> hostgroups -> servicetemplates -> services -> servicegroups</i></b><br><br>

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Transifex translation service
fr_FR: Service de traduction Transifex

en: Translation services
fr_FR: Services de traduction

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Unable to get configuration data:
fr_FR: Impossible de récupérer des données de configuration:

en: Unrestricted access
fr_FR: Accès sans restriction

en: Up
fr_FR: Haut

en: Updates to NagiosQL 3.2 and above are only supported from NagiosQL 3.0.0 and above!
fr_FR: La mise à jour vers NagiosSQL 3.2 et supérieure est uniquement supportée depuis NagiosQL 3.0.0 et supérieure!

en: Updating existing NagiosQL database
fr_FR: Mise à jour de base de données NagiosQL existante

en: Upgrading from version
fr_FR: Mise à jour depuis la version

en: Use common domain
fr_FR: Utiliser le domaine commun

en: Use this configuration as template
fr_FR: Utiliser cette configuration comme un modèle

en: Used in data domain
fr_FR: Utilisée dans le domaine de données

en: Useful functions for data import, main configuration, daemon control and so on.
fr_FR: Fonctions utiles pour importer des données, la configuration principal, le contrôle du démon, etc.

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User admin
fr_FR: Administration des Utilisateurs

en: User administration
fr_FR: Administration des utilisateurs

en: User definitions
fr_FR: Définitions d'utilisateur

en: User language
fr_FR: Langage utilisateur

en: User modified:
fr_FR: Utilisateur modifié :

en: User name
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: User not found in database
fr_FR: Utilisateur non trouvé dans la base

en: User rights
fr_FR: Les droits des utilisateurs

en: User with sufficient permission for the NagiosQL database<br>At least this user should have SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE permissions
fr_FR: Utilisateur avec les droits suffisant pour la base de données NagiosQL<br>Au minimum, cet utilisateur doi avoir les droits SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username to connect through your proxy (optional)
fr_FR: Identifiant pour vous connecter au proxy (optionnel)

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: VRML image
fr_FR: Image VRML

en: Variable name
fr_FR: Nom de la variable

en: Variable value
fr_FR: Valeur de la variable

en: Verify configuration files and demon configuration
fr_FR: Vérifiez les fichiers de configuration et le démon de configuration

en: Version check
fr_FR: Vérification de la version

en: View logbook
fr_FR: Voir les logs

en: Warning - template file not found or not readable, please check your file permissions! - File:
fr_FR: Attention - le fichier de modèle n'est pas trouvé ou n'est pas lisible, s'il vous plaît vérifier vos permissions sur les fichiers! - Fichier:

en: Warning, always check the configuration files before restart Nagios!
fr_FR: Attention, il faut toujours vérifier la configuration des fichiers avant de redémarrer Nagios !

en: Warning, at least one error occured, please check!
fr_FR: Attention, au moins une erreur s'est produite, merci de vérifier !

en: Warning:
fr_FR: Alerte :

en: Warning: configuration file is out of date!
fr_FR: Attention : le fichier de configuration est périmé !

en: Warning: no configuration target defined!
fr_FR: Attention: aucune cible n'est définie!

en: Webserver authentification
fr_FR: Authentification du serveur Web

en: Webserver login successfull
fr_FR: Connexion au serveur web réussie

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Weekday
fr_FR: Jour de la semaine

en: Welcome
fr_FR: Bienvenue

en: Welcome to
fr_FR: Bienvenue sur

en: Welcome to NagiosQL, the administration module that can be used to easily create, modify and delete configuration files for Nagios. The data is stored in a database and can be written directly to the standard files at any time you want.
fr_FR: Bienvenue dans NagiosQL, le module d'administration qui peut-être utilisé pour facilement créer, modifier ou supprimer les fichiers de configuration de Nagios. Les données sont stockées dans une base de données et peuvent être écrites directement dans les fichiers standard à n'importe quel moment.

en: Welcome to the NagiosQL Installation Wizard
fr_FR: Bienvenue dans l'assistant d'installation de NagiosQL

en: Write
fr_FR: Ecrire

en: Write additional data
fr_FR: Ecrire les données additionnelles

en: Write all config files
fr_FR: Ecrire tous les fichiers de configuration

en: Write config
fr_FR: Ecrire la configuration

en: Write config file
fr_FR: Enregistrer

en: Write host configurations
fr_FR: Ecriture des configurations de l'hôte

en: Write monitoring data
fr_FR: Ecrire les données de supervision

en: Write service configurations
fr_FR: Ecriture des configuration du service

en: Write test on settings directory (config/)
fr_FR: Test d'écriture dans le répertoire de configuration (config/)

en: Write test on settings file (config/settings.php)
fr_FR: Test d'écriture du fichiers de paramètres (config/settings.php)

en: Writing database configuration to settings.php
fr_FR: Ecriture de la configuration de la base de données dans settings.php

en: Writing global settings to database
fr_FR: Ecriture des paramètres globaux dans la base de données

en: Writing of the configuration failed - no dataset or not activated dataset found
fr_FR: L'enregistrement de la configuration à échoué - pas d'ensemble de données ou aucun ensemble de données activé n'a été trouvé

en: Writing of the configuration failed - no dataset, not activated dataset found or you do not have write permission.
fr_FR: L'enregistrement de la configurationà échoué - pas d'ensemble de données, aucun ensemble de données activé n'a été trouvé ou vous n'avez pas la permission d'écriture

en: Written Nagios configuration checked - Warnings/Errors:
fr_FR: Vérification des fichiers de configuration écrits - Avertissements/Erreurs :

en: Written configuration files are valid, Nagios can be restarted!
fr_FR: Les fichiers de configuration écrits sont valides, Nagios peut être relancé !

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You already have the latest version installed
fr_FR: Vous avez déjà la dernière version installée

en: You are using a newer development version without official support
fr_FR: Vous utilisez une version de développement plus récente sans support officiel.

en: You are using an old NagiosQL version. Please update to the latest stable version
fr_FR: Vous utilisez une version ancienne de NagiosQL. S'il vous plaît mettez vous à jour sur la dernière version stable

en: You have not filled in all command arguments (ARGx) for your selected command!<br><br>If this arguments are optional, you can save anyway - otherwise you will get an invalid configuration!
fr_FR: Vous n'avez pas remplis tous les arguments (ARGx) pour la commande sélectionnée !<br><br>Si ces arguments sont optionnels, vous pouvez tout de même sauvegarder - sinon vous obtiendrez une configuration invalide !

en: You have not filled in some required fields!<br><br>If this values are set by a template, you can save anyway - otherwise you will get an invalid configuration!
fr_FR: Vous n'avez pas remplis tous les champs requis!<br><br>Si ces valeurs sont copiée depuis un modèle, vous pouvez tout de même sauvegarder - sinon vous obtiendrez une configuration invalide !

en: Your NagiosQL installation is up to date - no further actions are needed!
fr_FR: Votre installation NagiosQL est à jour - Aucune action supplémentaire n'est nécessaire!

en: cannot be empty and needs to be set
fr_FR: ne peut pas être vide et doit être réglée

en: cfg definition missed
fr_FR: définition cfg manquant

en: cfg definition missed, but actually not used
fr_FR: déifinition cfg manquant, mais actuellement non utilisé

en: cfg file not readable
fr_FR: fichier cfg non lisible

en: check command
fr_FR: Commande de test

en: check proxy settings
fr_FR: vérification des paramètres de proxy

en: could not be inserted:
fr_FR: ne peut être inséré

en: deletion <b>not possible</b>
fr_FR: suppression <b>impossible</b>

en: deletion <b>possible</b>
fr_FR: suppression <b>possible</ b>

en: demon dead
fr_FR: démon mort

en: detected
fr_FR: détecté

en: done
fr_FR: fait

en: exists and were not overwritten
fr_FR: existent et n'ont pas été écrasés

en: failed
fr_FR: echoué

en: file is missed
fr_FR: le fichier est manquant

en: file_uploads on (for upload features)
fr_FR: file_uploads on (pour les fonctionnalités de téléchargement)

en: inside
fr_FR: dans

en: is not a valid configuration file!
fr_FR: ce n'est pas un fichier de configuration valide!

en: is not available!
fr_FR: n'est pas disponible

en: is not writeable
fr_FR: n'est pas accessible en écriture

en: is not writeable, please check permissions!
fr_FR: n'est pas accessible en écriture, merci de vérifier les permissions:

en: misc command
fr_FR: autres commandes

en: missed
fr_FR: manqué

en: next 20 entries
fr_FR: les 20 entrées suivantes

en: no target
fr_FR: pas de cible

en: not executable
fr_FR: Non exécutable

en: not supported
fr_FR: non supporté

en: not used
fr_FR: non utilisé

en: not used with FTP
fr_FR: Non utilisé avec FTP

en: or greater is required
fr_FR: ou plus est nécessaire

en: out-of-date
fr_FR: périmé

en: passed
fr_FR: passé

en: php.ini options
fr_FR: options du php.ini

en: previous 20 entries
fr_FR: les 20 entrées précédentes

en: readonly
fr_FR: lecture seule

en: required
fr_FR: requis

en: session.auto_start needs to be off
fr_FR: session.auto_start doit être off

en: should be
fr_FR: devrait être

en: skip
fr_FR: passer

en: successfully deleted
fr_FR: supprimé avec succès

en: successfully inserted
fr_FR: inséré avec succès

en: supported
fr_FR: supporté

en: to
fr_FR: vers

en: unclassified
fr_FR: non classifié

en: unknown
fr_FR: Inconnu

en: unused - please delete!
fr_FR: non utilisé - merci d'effacer!

en: up-to-date
fr_FR: à jour

en: were not written
fr_FR: n'ont pas été écrits

en: will be created
fr_FR: sera créé

en: wrong base path:
fr_FR: mauvais chemin de base:
